Najava Eurobasketa: Skupina B

Array

Skupinu B Eurobasketa u Sloveniji koji započinje za dva dana možemo nazvati skupinom zemalja bivše Jugoslavije i baltičkih zemalja. Danas donosimo pregled ove skupine koja bi trebala biti veoma izjednačena i u kojoj osim Litve nema jasnog favorita za prolazak u drugu fazu natjecanja.

Reprezentacija Litve dolazi na prvenstvo s iznimno snažnom visokom linijom i manjkom vanjskih igrača, no unatoč tome je veliki favorit za prvo mjesto skupine. Nakon njih nalaze se četiri vrlo izjednačene reprezentacije koje će tražiti dva mjesta za prolazak u drugu fazu natjecanja, dok je Latvija potpuni “autsajder” i bilo bi iznenađenje da se plasiraju među prve tri pozicije. Srbiji i Makedoniji se daje nešto više šanse, no Bosna i Hercegovina te Crna Gora sigurno će imati štošta za reći i pokazati. Sve u svemu, očekuju nas sjajni dvoboji puni neizvjesnosti te nas vjerojatno do zadnjeg dana očekuje borba za prve tri pozicije.

Bosna i Hercegovina

Skupina B vrbi ekipama iz bivše Jugoslavije, a jedna od njih je i Bosna i Hercegovina. Kod njih je poznato da će Mirza Teletović biti prvi igrač momčadi te vjerojatno i jedan od najboljih strijelaca prvenstva. Iako se prošle sezone u NBA ligi, u dresu Brooklyn Netsa nije naigrao (53 utakmice, prosjek 9,4 minute, 3,5 poena), još uvijek pripada najboljim europskim igračima na poziciji visokog krila i bit će najveća opasnost protivničkim obranama.

Momčad Ace Petrovića svoje nade polaže u još dvojicu igrača, mladog Nihada Đedovića i Amerikanca Zackaryja Wrighta. Đedović se razvija u sjajnog igrača koji će sljedeće sezone nositi dres Bayerna, dok je Wright svestrani igrač koji će pomoći ekipi u svakom segmentu igre. Od ostalih igrača možemo spomenuti visoki dvojac Nedžad Sinanović (220 cm) – Elmedin Kikanović (210 cm) koji će pokušati gospodariti reketom u obrani, a ne treba zaboraviti ni uvijek borbenog Andriju Stipanovića koji će također imati važnu ulogu.

U pripremnom su razdoblju odigrali 10 utakmica te ostvarili samo tri pobjede. Treba istaknuti da su svladali Grčku 90:84, ali su u “uzvratnoj” utakmici i izgubili s 88:71. Sigurno izbornik Petrović ne može biti zadovoljan pripremnim razdobljem jer je dosta poraza bilo s 15 ili više poena razlike, ali na Eurobasketu je sve moguće i takvi rezultati ne moraju previše govoriti o njihovim šansama. Grupa je vrlo teška i nisu favoriti za izboriti mjesto među prve tri reprezentacije koje prolaze u sljedeću fazu natjecanja, no nikada ih ne treba otpisati jer Teletović i društvo imaju dovoljno snage i znanja za iznenaditi protivnike.

Sastav: 1 Nemanja Gordić (185, 24), 2 Muhamed Pašalić (185, 26), 1 Zack Wright (185, 28), 3 Nihad Đedović (195, 23), 2/3 Marko Šutalo (195, 30), 3 Dalibor Peršić (195, 28), 2/3 Ante Mašić (195, 27), 3/4 Mirza Teletović (206, 27), 4 Edin Bavčić (205, 29), 5 Elmedin Kikanović (210, 25), 5 Nedžad Sinanović (220, 30), 4/5 Andrija Stipanović (208, 26).

Napomena: Brojka ispred imena igrača označava pretpostavljenu poziciju igrača, a zagrade označavaju igračevu visinu i godine.

Litva

Ekipa Litve na ovo prvenstvo dolazi puna samopouzdanja i s velikim brojem pobjeda u pripremnim utakmicama. Nemaju problema s izostancima u ekipi kao ostale momčadi, tek legenda Šarunas Jasikevičius neće igrati, iako bi mogao pomoći jer ekipa obiluje visokim igračima, a nedostaje razigravača i šutera. Prvo ime trebao bi biti snažni Linas Kleiza, koji je vjerojatno završio s NBA karijerom i ovo ljeto vratio se u Europu, u redove Fenerbahčea. Odigrao je prošle sezone samo 20 utakmica za Toronto Raptorse, prvenstveno zbog problema s ozljedom koljena, no u pripremnim utakmicama je redovito bio među najboljim strijelcima ekipe te je spreman za prvenstvo.

Uz Kleizu glavno oružje Litve bit će Jonas Valančiunas, 21-godišnji igrač Toronto Raptorsa. Tijekom ljeta je puno radio na svome tijelu i snazi, što je pokazao i tijekom Ljetne lige u Las Vegasu za Raptorse kada je proglašen najkorisnijim igračem turnira, a i tijekom pripremnih utakmica se ističu njegove sjajne brojke. Konkurenciju na visokom pozicijama čini će mu iskusni Robert Javtokas, mladi Donatas Motiejunas te neuništiva braća Lavrinovič, što jasno pokazuje da će snaga Litve biti visoki igrači. Zbog napornog programa i velikog broja utakmica Litva bi mogla imati problema na prvenstvu zbog nedostatka igrača na bekovskim pozicijama, stoga ne treba čuditi da na parketu često gledamo petorke s nominalno krilnim igračima na poziciji jedinice ili dvojke.

U pripremnom razdoblju odigrali su čak 12 utakmica i ubilježili 11 pobjeda, a jedini je poraz stigao od Grčke, koja ih je “prizemljila” rezultatom 80:62. Istina je da nisu igrali protiv najjačih reprezentacija te da su u tom pogledu pomalo “skrivali karte”, ali za očekivati je da uspiju izboriti plasman među tri najbolje ekipe skupine i prolazak u daljnju fazu natjecanja. Koji im je krajnji domet teško je reći prije nego krene prvenstvo, ali zbog manjka bekova teško je očekivati da će otići do samoga kraja.

Sastav: 1 Tomas Delininkaitis (191, 31), 5 Robertas Javtokas (211, 33), 2 Mantas Kalnietis (195, 26), 3/4 Linas Kleiza (203, 28), 4 Mindaugas Kuzminskas (205, 23), 4/5 Darjuš Lavrinovič (212, 33), 4/5 Ksistof Lavrinovič (210, 33), 4 Jonas Mačiulis (198, 28), 4/5 Donatas Motiejunas (213, 22), 2/3 Martynas Pocius (196, 27), 3 Renaldas Seibutis (196, 28), 5 Jonas Valančiunas (210, 21).

Napomena: Brojka ispred imena igrača označava pretpostavljenu poziciju igrača, a zagrade označavaju igračevu visinu i godine.

Makedonija

Ekipa Makedonije na prošlom je Eurobasketu “pobrala” mnogo novih navijača i bila najveće iznenađenje osvojivši četvrto mjesto. Bili su korak do medalje, nositelji igre će biti prisutni i u Sloveniji, stoga se njihovi navijači nadaju još jednom dobrom turniru i po mogućnosti osvajanju medalje. Koliko je to realno za očekivati, pokazat će svojim igrama, ali sada svi znaju tko je Makedonija i tko su im najbolji igrači koje treba zaustaviti.

To se odnosi prvo na Boa McCalebba, sjajnog Amerikanca koji je bio nerješiva zagonetka za sve protivnike s kojima se susreo. Odradio je dobru individualnu sezonu u Fenerbahčeu, no izostao je timski uspjeh te sigurno ima dovoljno motiva za ponoviti igre od prije dvije godine. Njegova “desna ruka” bit će Pero Antić, od prije mjesec dana novi košarkaš Atlanta Hawksa. Tu je još niz kvalitetnih igrača poput Gjorgjia Čekovskog i Vlade Ilievskog, a pridružio im se i dugogodišnji igrač Zadra, 36-godišnji Todor Gečevski, koji može pomoći iskustvom i kojim dalekometnim šutem.

U početku pripremnog razdoblja uglavnom su bilježili poraze te bili na omjeru 1-6 (jedina pobjeda protiv Hrvatska), no tada su osvojili turnir u njemačkom Ulmu, svladavši Grčku, Njemačku i BiH, te tako pokazali svojim navijačima da mogu s optimizmom čekati prvenstvo u Sloveniji. Vodit će veliku bitku u skupini B za plasman među tri najbolje ekipe, no ako to uspiju izboriti, otvaraju se vrata da ponovno naprave veliki rezultat do kraja.

Sastav: 1 Alexander Kostoski (188, 25), 1 Vlado Ilievski (187, 33), 1/2 Darko Sokolov (190, 27), 1/2 Bo McCalebb (178, 28), 2 Vojdan Stojanovski (194, 25), 2 Damjan Stojanovski (193, 25), 3 Vladimir Brckov (197, 22), 4 Todor Gečevski (208, 36), 4/5 Pero Antić (210, 31) , 4 Stojan Gjuroski (202, 21), 4 Gjorgji Čekovski (202, 33), 5 Predrag Samardžiski (215, 27).

Napomena: Brojka ispred imena igrača označava pretpostavljenu poziciju igrača, a zagrade označavaju igračevu visinu i godine.

Crna Gora

Reprezentacija Crne Gore pripada “autsajderima” za prolaz skupine B, no i oni “konja za utrku” imaju. Ekipu će predvoditi centar NBA momčadi Orlando Magic, Nikola Vučević, koji je tijekom prošle NBA sezone pokazao velik napredak i sigurno će biti jedan od najboljih igrača nadolazećeg Eurobasketa. Iako su mu tek 22 godine, dokazao je da može igrati na najvišoj razini i da može biti vođa ove ekipe. Šteta što je prvenstvo otkazao Nikola Peković, koji bi s Vučevićem činio fantastičan visoki dvojac sposoban odvesti ekipu do velikih uspjeha.

Uz Vučevića glavnu će riječ voditi Vladimir Dašić, 208 centimetara visoki igrač koji je prošlu sezonu započeo u Bešiktašu, a završio u Metalcu iz Valjeva te Bojan Dubljević, ovogodišnji izbor Minnesote Timberwolvesa na NBA draftu, koji će vjerojatno još koju sezonu provesti u Europi. Prošlu je sezonu igrao za Valenciju, za koju je prosječno bilježio 12,1 poen i 3,7 skoka po utakmici. U ekipi je i jedan naturalizirani Amerikanac, Tyrese Rice, koji je prošle sezone sjajno igrao za Bayern i “zaradio” transfer u veliki Maccabi Tel Aviv.

Pripremni su period proveli “skrivajući” se, te odigrali samo 6 utakmica. Pobijedili su slabije ekipe Mađarske, Austrije i Ukrajine, a izgubili su od ekipa iz jačeg razreda – Hrvatske, Italije i Slovenije. U taboru ekipe vjeruju da imaju kvalitetu za izboriti drugi krug, a u ovako izjednačenoj skupini sve je moguće i ako budu igrali na vrhuncu svojih mogućnosti bit će u prilici proći dalje, iako “na papiru” nisu favoriti za prolazak u drugi krug.

Sastav: 1 Tyrese Rice (185, 26), 1 Nikola Ivanović (190, 19), 2 Suad Šehović (196, 26), 2 Bojan Bakić (195, 30), 3 Aleksa Popović (200, 26), 3 Sead Šehović (196, 23), 3 Marko Popović (199, 27), 4 Vladimir Dašić (208, 25), 4 Milko Bjelica (205, 29), 5 Nikola Vučević (210, 22), 5 Blagota Sekulić (208, 31), 5 Bojan Dubljević (205, 21).

Napomena: Brojka ispred imena igrača označava pretpostavljenu poziciju igrača, a zagrade označavaju igračevu visinu i godine.

Srbija

Svi navijači Srbije do posljednjeg su se trenutka nadali kako će se Miloš Teodosić i Vladimir Lučić naći na popisu putnika u Sloveniju, no jučer je izbornik Dušan Ivković odlučio da njih dvojicu nisu dovoljno spremna zbog ozljeda koje vuku te ih je odlučio ostaviti kod kuće. Bez njih dvojice mogućnosti Srbije nisu jednake, no još uvijek imaju dovoljno talentiranih igrača i kvalitetan sustav igre da izbore četvrtfinale, a onda je sve moguće.

Igra Srbije uvelike će ovisiti o Nenadu Krstiću, ponajboljem centru Europe koji može igrati i leđima i licem prema košu te Nemanji Bjelici, visokom krilu koje je protekle tri sezone provelo u Caji Laboral. Uz njih u ekipi se nalazi velik broj mladih i talentiranih igrača poput Danila Anđušića, Bogdana Bogdanovića, Nemanje Nedovića i Vasilija Micića, a jedini stariji od 26 godina je Raško Katić, centar Crvene zvezde. Iako je ekipa iznimno mlada, trener Ivković će pokušati izvući maksimum iz ove ekipe inzistirajući na agresivnoj igri u obrani po cijelom terenu, što će zadavati protivnicima velike glavobolje, dok u napadu, ako nešto krene po krivu, lopta ide na Krstića kojega je iznimno teško zaustaviti u igri jedan na jedan.

Pripremno razdoblje su odradili vrlo dobro, upisali su 8 pobjeda i 3 poraza, a za samopouzdanje su im najvažnije tri posljednje utakmice na turniru u Istanbulu, gdje su svladali Hrvatsku, Belgiju i Tursku. U Sloveniju odlaze bez velikih obećanja, trener Ivković i kapetan Krstić svjesni su težine i izjednačenosti skupine te žele igrati iz utakmice u utakmice, bez previše gledanja na daljnji tijek natjecanja.

Sastav: 5 Nenad Krstić (213, 30), 1 Stefan Marković (195, 25), 1 Vasilije Micić (196, 19), 2 Nemanja Nedović (192, 22), 2 Bogdan Bogdanović (198, 21), 1/2 Danilo Anđušić (195, 22), 2/3 Nemanja Krstić (202, 20), 3 Nemanja Bjelica (209, 25), 3 Nikola Kalinić (202, 21), 5 Raško Katić (208, 32), 5 Vladimir Štimac (211, 26), 5 Đorđe Gagić (210, 22).

Napomena: Brojka ispred imena igrača označava pretpostavljenu poziciju igrača, a zagrade označavaju igračevu visinu i godine.

Latvija

Posljednja ekipa u skupini država iz bivše Jugoslavije i baltičkih zemalja je Latvija, nominalno najslabija ekipa skupine za koju se teško može očekivati da će izboriti prolazak u daljnju fazu natjecanja. Momčad predvode iskusni bekovi Janis Blums i Armands Škele, kojima će ovo biti već peti nastup na europskim prvenstvima, ali moguće da će odraditi i još koje prvenstvo.

Kao i Srbija, i Latvijci imaju vrlo mladu momčad s prosjekom godina od 25,7 te sa svakim novim prvenstvom skupljaju više iskustva kako bi napravili neki značajniji rezultat, no to se teško može očekivati na ovom prvenstvu. Uz spomenutu dvojicu iskusnih bekova, ekipa je vrlo ujednačena i moguće je da u svakoj utakmici netko novi iskoči. Izbornik Ainars Bagatskis mnogo rotira svoje igrače, što bi mogla biti jedna od njihovih prednosti na prvenstvu u kojem se igra velik broj utakmica u malo dana.

U pripremnom razdoblju dobre su utakmice pružali centar Kaspars Berzinš i šuter Dairis Bertans, tako da se od njih može očekivati da iznesu najveći teret. Odigrali su osam pripremnih utakmica te upisali pobjede protiv Rusije, Turske i Finske, a izgubili od Hrvatske, Rusije, Srbije i Slovenije, uz zatvorenu utakmicu protiv Hrvatske koja je završila rezultatom 71:71. Svladali su neke renomirane protivnike, ali to je bilo na početku pripremnog razdoblja i teško je za očekivati da će i na prvenstvu uspjeti svladati jače protivnike.

Sastav: 5 Martinš Meiers (208 cm, 22), 3/4 Mareks Mejeris (207, 22), 4/5 Rolands Freimanis (208, 25), 1/2 Janis Blums (190, 31), 3 Janis Berzinš (201, 28), 1/2 Dairis Bertans (193, 22), 2/3 Rihards Kuksiks (198, 25), 1/2 Armands Škele (192, 29), 2/3 Kristaps Janičenoks (196, 30), 1 Janis Strelnieks (190, 24), 4/5 Kaspars Berzinš (213, 28), 5 Andrejs Šelakovs (208, 24).

Napomena: Brojka ispred imena igrača označava pretpostavljenu poziciju igrača, a zagrade označavaju igračevu visinu i godine.

Related Articles