Skupina B: Srbija uvjerljiva, Litva izdržala protiv Makedonije

Skupina B slovila je za najizjednačeniju prije početka prvenstva, a to je u prva dva dana i dokazano. Nakon što je jučer Crna Gora u posljednjim sekundama svladala Makedoniju, danas je izgubila na isti način, od Latvije rezultatom 73:72. Srbija je očekivano svladala Bosnu i Hercegovinu, dok je u posljednjem susretu dana Litva izdržala napade Makedonije i upisala svoju prvu pobjedu.

Crna Gora – Latvija 72:73 (17:17, 37:37, 52:54)

Crna Gora: Rice 24, Bekulić 13, Se. Šehović 8, A. Popović 7, Dubljević 6, Bjelica 6, Vučević 4, Bakić 3, Su. Šehović 1

Latvija: Janičenoks 15, Freimanis 12, Bertans 8, Kuksiks 8, Strelnieks 6, Berzinš 5, Blums 5, Meiers 5, Mejeris 2, Šelakovs 1

Košarkaši Crne Gore ponovno su, kao i jučer protiv Makedonije, odigrali utakmicu koja je odlučena u posljednjim sekundama. Na žalost po njih, ovaj puta nisu slavili, zahvaljujući Kristapsu Janičenoksu, koji je Latviji donio pobjedu 73:72.

U zadnje dvije minute susreta ušlo se s prednošću Crne Gore od četiri poena. Prvo je Rihards Kuksiks pogodio tricu, a u idućem napadu odmah i polaganje za preokret rezultata. Kao i jučer, loptu u svoje ruke kod Crne Gore uzeo je Tyrese Rice koji iznuđuje i pogađa dva slobodna bacanja. Tada se javlja heroj Latvije Janičenoks, koji gađa novu tricu, za 71:69 Latvije. Rice je zatim u sjajnom prodoru pogodio uz prekršaj, te realizirao bacanje za plus jedan Crne Gore.

Semafor je pokazivao 11 sekundi do kraja, Janis Blums proslijedio je loptu Janičenoksu koji pogađa iz kuta novi šut i postavlja konačan rezultat. Pokušao je Rice u za 6 sekundi postići koš, no njegovo teško polaganje nije uspjelo te je Latvija slavila svoju drugu pobjedu.

Od ostatka utakmice može se istaknuti tek da je susret bio veoma izjednačen, te da su prva i druga četvrtina završene izjednačenim rezultatom. Latviju je predvodio Janičenoks s 15 poena, dok je Freimanis ubacio 12 uz 7 skokova. Rice je bio najbolji kod Crne Gore s 24 poena i 5 asistencija, ali nije uspio postići najvažniji koš na utakmici, onaj posljednji.

BiH – Srbija 67:77 (16:28, 31:45, 49:65)

BiH: Đedović 17, Teletović 16, Kikanović 13, Peršić 10, Pašalić 5, Sinanović 2, Gordić 2, Šutalo 2

Srbija: MArković 15, Katić 12, Nedović 11, Krstić 10, Bogdanović 8, Bjelica 7, Micić 5, Anđušić 5, Gagić 2, Kalinić 2

Reprezentacija Srbije ostvarila je drugu pobjedu na Europskom prvenstvu. Iako to možda konačan rezultat od 77:67 ne sugerira, Srbija je bila dominantna te njena pobjeda niti u jednom trenutku nije bila upitna.

Koševima Mirze Teletovića i Nihada Đedovića Bosna i Hercegovina bolje je otvorila susret te pet minuta držala prednost, ali tada Stefan Marković pogađa tricu, Srbija prelazi u vodstvo i drži ga do kraja susreta. Početkom drugog perioda imala je Srbija 15 poena razlike, a početkom treće četvrtine čak +25 (56:31).

Tada dolazi do opuštanja Srbije koja je već upisala pobjedu te su do kraja utakmice košarkaši BiH uspjeli spustiti razliku i upisati “pristojan” poraz. Pobjednike je predvodio Marković s 15 poena, dok je Raško Katić ubacio 12. Đedović je bio najbolji za BiH sa 17 poena, 7 skokova i 5 asistencija, a samo poen manje ubacio je Teletović.

Litva – Makedonija 75:67 (20:15, 39:33, 57:50)

Litva: Kalnietis 17, Maciulis 14, Motiejunas 11, Valančiunas 11, Seibutis 9, D. Lavrinovič 6, Pocius 4, Delininkaitis 2, Javtokas 1

Makedonija: Ilievski 13, Antić 12, McCalebb 11, Samardžiski 8, Gečevski 8, D. Stojanovski 6, Čekovski 5, V. Stojanovski 4

Nakon jučerašnjeg poraza od Srbije, ovo je bila iznimno bitna utakmica za Litvu koja si nije mogla dopustiti otvaranje prvenstva s dva poraza. Stoga su odigrali koncentriranu i kvalitetnu utakmicu protiv borbenih Makedonaca koji se nisu predavali, ali nisu imali snage ni za iznenađenje. Na kraju je semafor pokazivao 75:67 za Litvu.

Litva se prvi puta uspjela odvojiti krajem prve i početkom druge četvrtine, kada su nakon polaganja Jonasa Valančiunasa došli do prednosti od sedam poena. Nije dugo trebalo da ta prednost naraste i na dvoznamenkastu prednost (38:26), ali Makedonci se nisu predavali sve do kraja.

U zadnjoj četvrtini čak su uspjeli smanjiti zaostatak na samo tri poena koševima Ilievskog, ali Litva je do kraja odigrala čvrstu obranu i uspjela slaviti. Litavce je predvodio Kalnietis sa 17 poena, 6 skokova i 5 asistencija, a 14 je pridodao Maciulis.

Kod Makedonije najefikasniji bio je Ilievski s 13 poena, Pero Antić ubacio je 12, a Bo McCalebb 11. Vidjelo se pred kraj susreta da McCalebb više ne može igrati na najvišoj razini zbog umora, što sigurno nije dobar znak za nastavak natjecanja.