Split nadomak Final Four-a, važna pobjeda Dubrave, Medveščak skinuo Crvenu zvezdu

Nakon ženskog reprezentativnog ciklusa imali smo bogati klupski vikend. Najprije su cure iz Medveščaka otvorile si, ako ništa drugo, razmišljanje o mogućem Final Four. Nakon skora 1/6, i to nakon poraza u Podgorici i dalje se u štabu naših aktualnih prvaka nije predavalo. I sportski se je (bilo) nadati. Sve pohvale za igre Medveščaka u 2018. godini, i odlična najava za revanš jedinog poraza u toj godini, protiv Budućnosti i to u srijedu na Peščenici.

U prvenstvu smo dobili možda i dva vrlo važna odgovora, a to je ekipa koja ispada, i ekipa koja bi kao posljednja znala otići na Final Four. No, ne kao posljednja, jer Split trenutno nije 4., već 3., a po formi možda i jedna od boljih ekipa lige. Ekipi Borana Grgina sada slijedi vruće gostovanje na Višnjiku gdje je na zadnje na produžetke pala Trešnjevka u Kup utakmici.

Žrtve na Gripama su Puljanke koje uz poraz imaju i težak raspored. Prva slijedeća je doma protiv Raguse, možda i odlučujuća po pitanju četvrtog mjesta. Nakon toga Dočekuju još i Medveščak, a idu i u Zagreb Trešnjevki. Pobjede protiv Požega i Podravac neće biti dovoljne za Final Four.

Utakmica u Brodu je bila posebno ispraćena od strane ljubitelja ženske košarke s obzirom da je pobijedila donosila break – pobjedu prednosti u finišu prvenstva. No, kako je Brod dobio tek Dubravu, i to slabašnu Dubravu iz prvog dijela, a ova Dubrava iz drugog dijela već sada Brod i Zadar, lako je moguće da je nedjeljna utakmica bila presudnog značenja.

No, iz Broda su već ranije najavili da nema predaje i da će se boriti do posljednjeg kola, na drugoj strani Dubrava odlučno grabi prema ostanku, najavljuje su i vjeruje se još u koju pobjedu, “pa neka Brod stiže.”

Stepahine Taylor je bila presudan faktor, odigrala je dominantno ispod oba obruča, na kraju jedna trica Perić i Vojvodić su bile u jako važnim momentima. Nives Džafić je vezala još jednu odličnu predstavu, u drugom dijelu i Tricija Principe koja je postigla 17 poena. Kod domaćih standardno najbolja 17-godišnja Mihaela Lazić koja je nakon Nove godine na nerealnom prosjeku od 30,8 poena. Odnosno svih 5 utakmica je išla preko 20. Ovog puta 23, i pokušalo se to spustiti, no Mihaela doista napreduje iz utakmice u utakmicu, te je tako jako svijetla točka u ekipi i radu trenera Dražena Rimarčuka.

Za kraj i možda nevažna pobjeda Trešnjevke u Požegi. Vladimir Englman nakon reprezentativnog ciklusa dočekao je ekipu Deana Nemca u kojoj su misli svakako više bile u Zagrebu, gdje se taj dan dopodne počela U17 završnica. Doduše lagano polufinale za kasnije kadetske prvakinje, kao i lagana pobjeda seniorki gdje su kadetkinje Zadro, Mühl i ostale cure iz petorke rasporedile minutažu i upisale novu pobjedu.

Negativan niz je prekinut, kadetski naslov obranjen, sve pohvale Šimi Vidakoviću, kao i srebrenim Vodičankama. Zadranke na kraju sezone završile s jednim jedinim porazom i broncom, a Podravcu sve pohvale na uspješnoj kadetskoj sezoni (pročitajte više).

Medveščak protiv Zvezde, pa onda zagrebački derbi za potvrdu prvog mjesta u prvenstvu. I u Puli gostovanje Raguse, odnosno Splita u Zadru. Bogat tjedan je ispred nas.

Prva ženska liga, 16.kolo, 17.veljače

Požega – Trešnjevka 42:73 (4:25, 16:17, 13:15, 9:16)

(Halimić 10, Soldo 9, Lovrić P. 8 – Erjavec 21, Katavić 13, Galić Marija 10 )

Nakon poraza protiv Splita u prošlom kolu te ispadanja u Kupu Ružice Meglaj – Rimac, Trešnjevka se vratila na pobjedničke staze. U sklopu 16.kola gostovala je kod Požege, a već u prvoj četvrtini pitanje pobjednika bilo je riješeno. Za vrlo dobru igre Trešnjevke, ekipa Požege nije imala rješenje. Prve koševe postigli su tek nakon šest minute igre. Na minutu odmora, veliki +21 za ekipu Deana Nemeca. Ni drugih deset minuta, Požega se ne uspijeva približiti odlično raspoloženoj ekipi gostiju. Nakon dvadeset minuta igre, semafor je uvjerljivo pokazivao 20:42.

U trećoj dionici, trener Trešnjica uspijeva odmoriti standardne igračice, te priliku za pokazat se dobivaju igračice koje manje igraju. Na kraju, očekivana pobjeda Trešnjevke s rezultatom 42:73. Sljedeće kolo očekuje nas “derbi kola”, odnosno susret s Medveščakom. Podsjetimo, u njihovom zadnjem susretu bolja je bila ekipa Medveščaka. Ekipa Požege, pak, gostuje kod Podravca.

Brod na Savi – Dubrava 61:75 (21:20, 11:22, 18:19, 11:14)

(Lazić 22, Đukić 13, Kolar 8 – Taylor 28, Principe 17, Džafić 13)

Ovog kola odigrao se i “derbi začelja” između Broda na Savi i Dubrave. Oprez obje ekipe odrazio se i na rezultat. Nakon vrlo izjednačene četvrtine, koja završava 21:20 u korist Broda, zagrebačke cure ubacuju u brzinu više i utakmicom dominira njihov nametnuti ritam.. Predvođene Amerikankama Taylor i Principe, postižu dvoznamenkastu prednost prije predaha, 42:32.

Drugi dio utakmice Brod, prevođen (opet) sjajnom Mihaelom Lazić, pokušava smanjiti prednost, ali uzalud. Očito da je imperativ za pobjedu ovog puta više prevladavao kod gostiju. Ustaljeni ritam utakmice prevladavao je i u zadnjih deset minuta. Pobjeda na kraju završava kod ekipe Dubrave, koja se nakon prvog dijela sezone, probudila. Sljedeće kolo ugostit će ekipu Stipe Bralića, dok je Brod na Savi slobodan.

Split – Pula 92:61 (22:10, 17:23, 18:15, 35:13)

(Silov 19, Mamić 15, Škaro 14  – Pačkovski 22, Trehub K. 18, Ramljak 13)

Osim “derbija začelja”, odigran je i derbi za četvrto mjesto. Susrele su se ekipe Splita i Pule, a pobjeda je značila samo jedno – korak bliže Final Fouru. Splićanke bolje otvaraju utakmicu, te su dvoznamenkastu prednost stekle već nakon deset minuta igre, plus 12, odnosno 22:10. Nešto razigranija ekipa Ivana Đukića u narednom periodu, približile su se i na zaostatak od minus dva, ali izjednačiti nisu mogle. Na predah, domaćini odlaze s prednošću plus šest.

U sljedećih dvadeset minuta, gošće predvođene Pačkovski i dalje  pokušavaju smanjiti zaostatak, ali Silov i ekipa ne dozvoljavaju. Jakom obranom i dobrim napadom, odnose pobjedu u ovom susretu te su na korak odlaska među četiri najbolje ekipe Hrvatske. Sljedeće kolo gostuju kod ekipe Marije Mazije, dok će Pula dočekati dubrovačku Ragusu.

Boran Grgin, trener Splita: “Jako važna pobjeda za nas. Nisam spominjao igračicama do samog kraja ali sam se nadao da možemo stići 6 razlike koliko smo u Puli izgubili u produžetku. Protivnik ima ekstra kvalitetu na playmakerskim i centarskim pozicijama i dugo smo ih lomili i rotacijama držali visok tempo igre. To nam je uz nekoliko pogođenih šutova u zadnjoj četvrtini donijelo veliku razliku i zasluženo slavlje na kraju. Već sam dosadan ali opet neću posebno imenovati moje cure – jedna bez druge ne mogu bez obzira igrale 8 ili 38 minuta i ovo je prava timska pobjeda, a ukupna valorizacija plus 126 dovoljno govori o tome.”

Ivan Đukić, trener Pule Črnja Tours: “Bojim se da nemam ništa pametno reći o ovoj utakmici. Digneš se sa pjetlovima u ranu zoru da bi stigao na ovu matineju u Split i otvoriš tekmu sa 27:10 pa onda dođeš malo sebi i vratiš se na 33:31. Naravno, ne odigraš završnicu poluvremena kako trebaš i eto 6 razlike za domaćina. Dođeš na pola koša u trećoj četvrtini, promašiš sve što možeš, počneš šutirati u gol umjesto na koš i završiš na minus 31. Uostalom niti neka drugorazredna ekipa ne može se dobiti šutom 1-17 za tri poena. Jedina dobra stvar je odlična zeljanica Teine mame i naravno obećanje Splitu da sljedeću tekmu igraju u Puli u 12 sati pa neka i oni čuju kako pjetlovi kukuriču u ranu zoru.”

WABA liga: Medveščak u lovu na Crvenu Zvezdu i mogući Final Four

Nakon utakmice u Podgorici pale su redom Trešnjevka, Beroe, i sada u subotu Crvena Zvezda. Plan bi bio jednostavan, Budućnost i Montana zbog koš razlike su nedostižne, a crveno-bijele su uvjerljivo pale na Peščnici, znači četvrto mjesto preuzeti Crvenoj Zvezdi.

Medveščak-Crvena zvezda 72:58 (25:14, 19:18, 10:15, 18:11)
STATISTIKA     VIDEO

Braslav Turić, trener Medveščaka: »Odlična igra mojih igračica večeras. Kad u svakoj rotaciji izdržimo koncentracijski, a i fizički onda je to visoki nivo. Crvena zvezda igra u jakom ritmu svih 40 minuta i nije lako igrati protiv njih, ali smo mi večeras bili odlični.«

Ni razpored nije ne važan, Srpkinje gostuju sada u Bugarskoj gdje će Montana tražiti potvrdu na Final4. Nakon toga slijedi Medveščak pa najteže gostovanje u Celju.

Na drugoj strani, Medveščak sutra igra protiv favorizirane Budućnosti. Nakon toga spomenuta utakmica u Beogradu, a u slučaju tamošnje pobjede lako moguće da nadolazeći derbi s Trešnjevkom i posljednja utakmica u Bugarskom Beroe mogle bi donijeti spomenuto četvrto mjesto. Nakon spomenutog skora 1/6, malo tko je vjerovao, no hrabre Medvedice za sada prati i sreća, neka tako ostane do kraja sezone!

Rekapitulacija subotnjeg WABA događaja. Iva Borović igrala je 40 minuta na reprezentativnom nivou (28 poena), kao i svestrana Iva Todorić koja je uhvatila 16 lopti i zabila 15 poena, dok je Patricija Bura podijelila 5 blokadi, ukrala 8 lopti i zabila 19 poena! Odlično otvaranje utakmice i za Mateu Tadić koja je na kraju odigrala dobrih 37 minuta, podijelila 9 asistencija i zabila 8 poena.

U Podgorici, u prvoj utakmicu u 2018 je Medveščak bio blizu. Na kraju razlika nerealna (77:59), i jasno nedostižna na Peščenici, ali na temelju odigranog u prvoj utakmici, gdje je Turićeva ekipa stajala ravnopravno do same završnice, valja pozvati zagrebačku publiku da još jednom podupru cure protiv Budućnosti.

Podsjetimo, početkom prosinca nakon niza uvodnih sedam pobjeda, prvi poraz u WABA ligi ekipi Budućnosti priredila je upravo Trešnjevka 2009. Hoće li Crnogorke još jednom otići iz Zagreba praznih ruku može ispratiti sutra u 18:30 na Peščenici.

Za kraj dodajmo još da cure Deana Nemca isti dan gostuju kod Partizana, utakmica je u 16:30.