Tomić među najboljima u Barci, Ukić promašio za pobjedu

Prvi krug eurolige započeo je jučer, nastavljen je danas, a biti će završen sutra. Bilo je vrlo uzbudljivo večeras na parketima diljem Europe. Mnogo hrvatskih igrača branilo je boje svojih klubova s značajnim ulogama na parketu. Pregled dijela utakmica donosimo vam u sljedećim redovima.

JSF Nanterre – CSKA Moscow 59:62 (21:11; 35:28; 48:50)

W.Daniels 18 p, D. Thomas 11 p; S.Kaun 16 p, S. Weems 12 p, J. Pargo 10 p

U drugom duelu skupine A, sastali su se JSF Nanterre i CSKA Moscow. Uz više problema nego se moglo očekivati slavili su Moskovljani rezultatom 59:62.

Domaća ekipa puno je bolje ušla u susret te su u jednom trenutku imali trinaest poena prednosti. Pred sam kraj poluvremena pribrali su se izabranici Ettore Messine i na predah se otišlo pri rezultatu 35:28.

U nastavku su stvari polako došle na svoje mjesto, nakon svega pet minuta anulirana je prednost francuskog predstavnika. Do samog kraja mogli smo gledati izjednačen okršaj s brojnim izmjenama vodstva. Nešto mirniji i iskusniji u samom završetku bili su gosti, dok su domaći propustili nekoliko prilika da pripreme veliko iznenađenje.

Goste je do pobjede prije svega vodila kvalitetna obrana u drugom poluvremenu, dok je najbolji pojedinac susreta bio Saša Kaun sa 16 poena i 9 skokova.Kod domaće ekipe najviše je pokazao Will Daniel s 18 poena i 7 skokova, dok je solidnu rolu odradio Deshaun Thomas s 11 poena.

FC Barcelona – Partizan Beograd 67:60 (17:18; 28:26; 45:40)

A. Tomić 13 p, K. Papanikolaou 13 p; D. Milosavljević 15 p, L. Westermann 10p

Pred nešto manje od 5000 ljudi sastali su se Barcelona i beogradski Partizan. U okršaju s malim brojem poena slavili su domaćini rezultatom 67:60.

Tijekom cijelog susreta prevladavao je sporiji tempo s malim brojem poena koji puno više odgovarao gostujućem sastavu. Odličnom obranom i dominacijom u skoku uspijevali su gosti održavati rezultatsku neizvjesnosti i na poluvrijeme se otišlo rezultatom 28:26.

Pred kraj trećeg razdoblja i na početku zadnje dionice igre uspjeli su se igrači Barcelone odvojiti na dvoznamenkastu prednost i držali prednost do kraja susreta. Samo 42 posto šuta s linije za slobodna bacanja pokazatelj je slabe večeri domaće momčadi.

Ante Tomić za 18 minuta igre ubacio je 13 poena uz visok postotak šuta iz igre, dok se Mario Hezonja za 5 minuta na terenu nije uspio upisati u strijelce.Najbolji strijelac Beogradske momčadi bio je Dragan Milosavljević s 15 poena, a dobar je susret odigrao Joffrey Lauvergne s 9 poena i 13 skokova.

Lietovus Rytas – Panatanaikos 84:83 (25:25; 42:42; 59:60, 74:74)

R. Seibutis 19 p, D. Songaila 13 p; J. Maciulis 13 p, M. Batiste 12 p, R. Curry 12 p

U Litvi su ovogodišnje natjecanje Eurolige otvorili domaći sastav Lietuvos Rytas i gosti iz Atene, Panathinaikos.

Bolje su Litvanci otvorili utakmicu te su nakon šest minuta igre imali 17:11. Igru Panathinaikosa je pokrenuo Roko Ukić koji veže četiri poena, prvo s linije za slobodna bacanja, a zatim polaže u kontranapadu. Do kraja četvrtine igra se koš za koš, a konačni rezultat prve dionice igre bio je 25:25. Niti u drugoj četvrtini ni jedna momčad nije uspjela ostvariti značajniju prednost. Zeleni su igrali bolje, ali nisu to uspjeli kapitalizirati.

Ipak dvije minute do kraja utakmice odlaze na plus šest, nakon koševa Mikea Batista koji je s deset poena bio i najefikasniji igrač prvog poluvremena. Tada na scenu stupa Renaldas Seibutis koji pogađa dvije uzastopne trice za 42:42, rezultat je to s kojim se otišlo na veliki odmor.

Tempo igre u nastavku je malo pao što su bolje iskoristili domaći igrači koji koševima Milenka Tepića odlaze na 55:51, ostatak četvrtine ipak je pripao Panathinaikosu. Koji je iskoristio širinu svog rostera, a u posljednju četvrtinu gosti su ušli s prednosti od jednog poena.Nervozno su i jedni i drugi ušli u posljednji period igre te smo na prvi koš čekali gotovo tri minute, a on je bio djelo Romela Curryja. Na drugoj strani tricom odmah uzvraćaju Litvanci.

Fantastična završnica odigrana je u Litvi, domaći igrači bili su bolji cijelu četvrtinu i u zadnjoj minuti su vodili s četiri razlike. Tada se razigrao Dimitris Diamantidis koji postiže koš s linije za slobodna bacanja, a zatim ubacuje tricu za izjednačenje. Do tada je šutirao 0/6, za Rytas u zadnjem napadu prvo promašuje Cook nakon dobre obrane Ukića, a zatim i Songaila iz reketa.

U produžetku se nastavila ravnopravna bitka, prvo je poveo PAO, a zatim Rytas. Pet sekundi do kraja utakmice precizan je s poludistance bio Seibutis. Zadnji napad za goste je potrošio Roko Ukić koji je šutirao preko ruke, ali lopta nije htjela u koš, a nakon njegovog pokušaja promašio je i Fotsis.

Kutxa Laboral – Maccabi Electra 84:80 (24:18; 48:38; 62:61)

L. Hamilton 15 p, F. San Emeterio 12, T. Pleiss 12 p; R. Hickman 20 p, J. Ingles 14 p

Caja Laborala upisala je prvu pobjedu ove godine u Euroligi. Baski su na domaćem terenu slavili protiv Maccabija iz Tel Aviva.

Španjolci su dobro ušli u susret i od prve minute kontrolirali su igru i događanja na terenu. Bili su vrlo raspoloženi i trener Sergio Scariolo mogao je biti zadovoljan s onim što mu ekipa prikazuje na parketu. Prva četvrtina završena je rezultatom 24:18 u korist domaće momčadi. Izraelci su se malo pribrali u drugoj dionici igre, ali nisu pronalazili rješenja za Španjolce. Popravili su napadačku igru, ali opet su primili dosta koševa tako da su na poluvrijeme otišli s zaostatkom od deset koševa.

U drugom poluvremenu kao da su neke druge momčadi izašle na teren. Maccabi je zaigrao mnogo bolje, a odličan je bio Ricky Hickman. Gosti su treću četvrtinu dobili s devet koševa razlike i u posljednju dionicu igre ušli kao ravnopravan protivnik. Ipak potpuni preokret se nije dogodio, košarkaši Kutxe su odnjeli pobjedu s četiri razlike, a u ovom susretu su pokazali da itekako imaju širok roster tako da je četvero igrača bilo dvocifreno, a trojica su bila za koš „kratki“.