U-17: Hezonja predvodio Hrvatsku do prve pobjede

Mladi hrvatski košarkaši dominantno su otvorili drugo po redu svjetsko prvenstvo za košarkaše do 17 godina. U uvodnom susretu slavili su protiv Argentine rezultatom 78:68.

Hrvatska je u svojoj prvoj utakmici došla do lagane pobjede protiv Argentine. Naši mladi košarkaši sjajno su otvorili utakmicu s nevjerojatnih 21:0 da bi do kraja četvrtine otišli do 28:4 i već u startu riješili pobjednika predvođeni fenomenalnim Mariom Hezonjom.

Upravo Hezonja je u prvih 10 minuta već bio na statistici od 15 koševa i 6 skokova. Nakon toga naši su održali razliku i otišli na 10-minutni odmor sa 46:22.

U sedmoj minuti nastavka hrvatski mladi košarkaši povećali su razliku i na okruglih trideset poena, 60:30. Kasnije je došlo do malog opuštanja, te je treća četvrtina završila s ‘tek’ 63:43. Do kraja su Argentinci uspjeli smanjiti rezultat na konačnih 78:68.

Hezonja je na kraju utakmicu završio s 24 poena i 13 skokova uz valorizaciju 29. Paolo Marinelli pridodao je 13 poena, 5 skokova i 3 dodavanja, dok je Karlo Žganec zabio 10 poena uz 7 skokova. Kod Argentinaca istakli su se Alvaro Merlo i Gabriel Deck sa po 17 poena.

Hrvatska – Argentina 78:68 (28:4; 18:18; 17:21; 15:25)
Gulam 2, Jukić 8, Marinelli 13, Bošnjak 3, Hezonja 24, Gabrić 7, Arapović 6, Bender 5, Žganec 10

Kanađani slavili nakon produžetka, uvjerljiv SAD

U ostalim susretima u prvoj utakmici dana Kina je pobijedila Egipat 80:68 uz 25 poena i 4 dodavanja playmakera Jiwei Zhaoa i 16 poena Yifeng Henga. Kod Egipta najviše je postigao krilo Anas Osama, 20.

Drugi susret odigrali su Španjolska i Koreja, Španjolska je slavila s 80:62. Španjolce je predvodio naturalizirani centar Diop u maloj minutaži sa 17 poena i 13 skokova, dok je Hoon Heo zabio 19 za Koreju.

Treći susret donio je prvi derbi prvenstva, utakmicu između Češke i Francuske. Česi su slavili 70:64 uz 12 poena i čak 15 dodavanja Radovana Kourila, dok mu se odličnom partijom pridružio Adam Pechacek s 24 poena i 4 skoka. Za Francuze je Oliver Yao-Delon zabio 16 poena.

U susretu između SAD-a i Australije SAD je slavio s 89:67 predvođen Stephenom Domingom sa 17 poena i Jahlilom Okaforom sa 16, dok je jedini dvocifreni kod Australaca bio Dante Exum sa 17.

Najneizvjesniji susret dana odigrali su Kanada i domaćin Litva. Kanada je nakon produžetka stigla do prve pobjede 69:63. Kevin ZaboMarial Shayok zabili su po 16 poena za Kanadu, dok je domaćina predvodio trojac Šeškus, Grabauskas, Jurgutis s 13 poena.