Odličan Tomić u pobjedi Barcelone, poraz Partizana

Teškom mukom momčad CSKA je još jučer došla do pobjede na otvaranju Eurolige. Gosti iz Litve držali su se u igri do samoga kraja, te promašili šut za pobjedu sa istekom vremena. U današnjem, drugom susretu skupine do očekivane pobjede došli su košarkaši Barcelone uz odličnu igru našeg Ante Tomića. U zadnjem susretu je turski Bešiktaš svladao Partizan.

Skupina D

[rezultat id=43]

Litvanci su bolje otvorili susret, te na polovici prve četvrtine poveli sa 6:10, te predvođeni Seibutisom koji je postigao osam poena u tom razdoblju, prednost održavali do kraja četvrtine, koju su zaključili vodstvom 20:23. U drugu četvrtinu domaćini ulaze puno ozbiljnije, te već nakon tri minute odlaze na 27:23, te do kraja četvrtine povećavaju svoju prednost na +9 (46:37).

U trećoj četvrtini košarkaši Lietuvos rytasa počeli su stizati vodstvo Moskovljana, a minutu prije isteka ovog perioda igre i izjednačili (52:52), da bi Krstić svojim dvanaestim poenom vratio prednost domaćinima (54:52) po isteku četvrtine. Posljednja četvrtina donijela je najviše neizvjesnosti, a rezultat se mijenjao iz napada u napad. Polovicom četvrtine gosti prelaze u vodstvo, ali tri minute prije kraja CSKA poenima Khryape postavlja 67:64. Serijom 6-0, koju je slobodnim bacanjima zaključio Leon Radošević, košarkaši Lietuvosa prelaze u vodstvo 67:71 minutu i 19 sekundi prije kraja utakmice. Tada na scenu stupa Sonny Weems, te sa šest poena u posljednjoj minuti postavlja konačnih 75:73 za CSKA, a šut za pobjedu gostiju promašuje Seibutis sa zvukom sirene.

Kod domaćina, koje je s tribina bodrilo devet tisuća navijača, najučinkovitiji je bio Weems s 14 poena, a pratili su ga Khryapa i Krstić (7 skokova) sa po 12 ubačaja. Kod upornih gostiju najviše se istaknuo Seibutis sa 19 poena, dok je naš Leon Radošević za nešto manje od 17 minuta skupio 10 poena, uz 5 skokova, asistenciju i dvije osvojene lopte.

Barcelona Regal – Brose Baskets 72:60 (26:9, 43:26, 64:44)

(Tomić 12p, 9sk, 4a, Mickeal 12p, Lorbek 11p; Nachbar 20p)

Barcelona je u Palau Blaugrani, pred nešto manje od pet tisuća gledatelja, ugostila njemački sastav Brose Baskets Bamberg, te slavila rezultatom 72-60. Moglo je to biti i puno uvjerljivije u korist katalonskog sastava, ali je posljednja dionica uništila lijepu zalihu od 20-ak poena razlike.

Kod domaćina je najbolju rolu odigrao naš Ante Tomić sa all round učinkom od 12 poena, 9 skokova, 4 asistencije i 2 blokade. Uz njega, dobru igru su pružili Pete Mickael sa također 12, te Erazem Lorbek i C.J. Wallace sa 11, odnosno 10 poena, uz koje je Wallace ubilježio i 5 skokova. Kod gostujuće momčadi najbolji je bio Slovenac Boštjan Nachbar sa 20 poena, dok nitko drugi u momčadi nije ubacio dvoznamenkasti broj poena.

Ključni period utakmice se dogodio u prvoj četvrtini, kada su serijom od 15:0 domaćini otišli na osjetnu prednost (+17 na kraju prve četvrtine), te kontrolirali do kraja tijek utakmice. U trećoj četvrtini je Barcelona došla do rekordne prednosti od 23 poena (62:39), tako da konačnih 72:60 ne odaje u potpunosti dominaciju Tomića i ostalih protiv ipak kvalitetom inferiornog protivnika.

Bešiktaš – Partizan 81:65 (19:14, 39:30, 61:53)

(Christopher 25p, Jerrells 15p; Lučić 18p, Westermann 12p)

Partizan je izgubio na startu Eurolige u Istanbulu kod Bešiktaša rezultatom 81:65. Bešiktašu je ovo prvi put da igra ovo elitno košarkaško natjecanje i pred svojom publikom se predstavio prilično dobrom igrom. Crno-beli  su najmlađa ekipa natjecanja, prosjek im je samo 21 godina.

Partizan je otvorio susret s petorkom Westermann, Lučić, Milosavljević, Gagić i Musli, dok je petorka Bešiktaša glasila Vidmar, Cetin, Markota, Christopher i Curtis Jerrells koji je u svojoj karijeri nastupao i za Partizan. Beograđani su dobro otvorili prvu četvrtinu gdje ih je predvodio raspoloženi Westermann. Vodili su većim dijelom četvrtine, da bi tek na kraju Bešiktaš,  zahvaljujući seriji 8-0 i nekoliko izgubljenih lopti Partizana, dobio prvu četvrtinu s 19:14.

U drugoj četvrtini Partizan igra sve odlučnije. Kapetan Lučić i Bogdanović igraju vrlo dobro i polako smanjuju prednost za Bešiktašom. Samo četiri minute do poluvremena rezultat je bio 26:24. No, tada na scenu stupaju Christopher i Jerrells koji prave još veću razliku i na poluvremenu je rezultat 39:30.

Bešiktaš je u odličnom ritmu nastavio treću dionicu. Christopher je ubacio tri trice i domaćin je samo nakon tri minute imao prednost od 14 razlike pri rezultatu 49:35. Westermann i Drew Gordon uspijevaju zajedničkim snagama smanjiti visoku prednost, pa je rezultat prije zadnje dionice glasio 61:53.

Domaćini već u prvom dijelu posljednje četvrtine uspijevaju riješiti pitanje pobjednika. U prvih šest minuta posljednje četvrtine Partizan je postigao samo dva koša, a Bešiktaš je napravio seriju 12-0 pri rezultatu 73:55. Do kraja utakmice domaćini su samo održavali prednost i time odlično debitirali na startu Eurolige.

Najzaslužniji za pobjedu Bešiktaša bio je Patrick Christopher s 25 koševa i šutom za tri 5-6, te Curtis Jerrells s 15 koševa. Kod Partizana su najbolji bili Vladimir Lučić s 18 te Leo Westermann s 12 koševa.

Za šest dana Partizan dočekuje CSKA, dok Bešiktaš igra u gostima kod Brose Basketa.