Curry ispisao povijest, Šarić jedini raspoložen od hrvatskih igrača

Sinoćnja NBA večer u isto je vrijeme bila bogata i siromašna. Budući da su svi klubovi u kojima nastupaju hrvatski igrači izašli na parkete očekivali smo ipak malo više od strane naših košarkaša. Dario Šarić jedini je bio donekle raspoložen u porazu od Bucksa, Mario Hezonja tražio je šut cijelu utakmicu, a Bojan Bogdanović djelovao je pomalo pasivno i rezervirano. Mladi centri Ivica Zubac Ante Žižić zajedno su odigrali tek 6 minuta dok Dragan Bender nije ni ulazio u igru. Očito Sunsi više vjeruju veteranima na pozicijama četiri i pet te bi nekom eventualnom ozljedom mogao najbrže ući u rotaciju. Ili kada u Arizoni shvate da im ti veterani još nisu u stanju pomoći izboriti dobro mjesto na tablici i u pola sezone odluče tankirati.

Utakmica Milwaukee Bucksa i Philadelphia 76ersa bila je susret dvije odlične ekipe koje bi već u ovoj ranoj fazi trebale biti siguran sudionik doigravanja na istoku. Uzevši u obzir i prošlu sezonu zanimljivo je pratiti njihov napredak odnosno stagnaciju. Obje ekipe nisu imale probleme s izostancima, a Philly se vratio Ben Simmons nakon propuštanja prošle utakmice radi bolova u leđima. Prva četvrtina nije nagoviještala u kojem će smjeru ići utakmica i gosti iz Philadelphije su ju uredno dobili rezultatom 34:22. I onda prava rapsodija napadačke košarke s mizernim obranama u drugoj dionici. Serijom trica (njih čak 8 u četvrtini) Bucksi se vraćaju u utakmicu ( 4 trice Brooka Lopeza od tih 8) i pobjeđuju drugu s ogromnim rezultatom 49:30. Nakon  poluvremena nastavila se dominacija Bucksa i utakmica je riješena već sredinom posljednje četvrtine kada treneri na teren šalju igrače koji nemaju veliku minutažu. Konačni rezultat glasio je 123:108 u korist domaćina. Napadački, Dario Šarić nije odigrao lošu utakmicu zabivši 15 poena ( šut 6/11, slobodna 1/2, dvice 4/5 i trice 2/6) uz 7 skokova i izgubljenu loptu. Kako je uglavnom cijelo vrijeme igrao četvorku, Šarić je imao težak posao u obrani gdje se, zajedno sa Simmonsom, izmjenjivao u čuvanju Giannisa Antetokounmpa. 76ersi općenito nisu imali načina kako zaustaviti mladog Grka koji je ostvario triple-double učinak (32 poena, 18 skokova i 10 asistencija) dok je prvi pratitelj bio Khris Middleton s 25 poena i po 4 skoka i dodavanja. Za goste je Joel Embiid odigrao odličnu utakmicu (30 poena, 19 skokova i 6 dodavanja, a u svom povratku Ben Simmons je također ostvario triple-double (14 poena, 13 skokova i 11 asistencija). Idući dvoboj Bucksi igraju u gostima kod Minnesote dok će 76ersi ugostiti Hornetse.

Odličnom timskom igrom (34 asistencije na 46 upućenih šuteva) Indiana Pacersi odnijeli su pobjedu iz San Antonija rezultatom 96:116. Vodivši cijelu utakmicu i kontrolirajući rezultat Indiana je pokazala kako će i ove godine biti vrlo neugodan i žilav protivnik koji manjak talenta nadoknađuje pametnom igrom. Spursi, koji su se u prošloj utakmici provukli kod Lakersa, još se uigravaju te su ih ozlijede pred sam početak sezone izbacile iz ritma. Vrlo su tanki što se rostera tiče i to je bilo vidljivo i u ovoj utakmici gdje jednostavno imaju samo par igrača s klupe na koje mogu računati u ozbiljnijoj ulozi. Tako su rezerve Indiane zabile 59 poena naspram 35 San Antonija. Bojan Bogdanović startao je na poziciji tri i za 24 minute ubilježio 7 poena (šut 3/7, dvica 2/3, trica 1/4), 4 skoka, 1 asist i 2 izgubljene lopte. Budući da je utakmica bila riješena već sredinom treće četvrtine, Nate McMIllan odlučio je odmarati svoje udarnike pa je tako Bojan prosjedio cijelu četvrtu dionicu. Zanimljivo, većinu vremena u obrani provodio je na najboljem igraču domaćih DeMaru DeRozanuVictor Oladipo predvodio je Pacerse s 21 poenom i 9 asistencija dok je za Spurse DeRozan ubacio 18. Nakon dvije utakmice na zapadnoj obali, Pacersi se u idućoj vraćaju na istok, točnije u Cleveland na okršaj s Cavaliersima. Spurse pak čeka ponovni okršaj s LA Lakersima ovaj put u svojoj dvorani.

New York Knicksi pružili su otpor samo prvu četvrtinu i ,zahvaljujući kriminalnoj obrani u drugoj i trećoj nisu uspjeli izvući pozitivan rezultat na gostovanju u Miamiju. Utakmica je na kraju završila 110:87, a Miami je bio bolji u skoro svakoj statističkoj rubrici. Odličnom obranom kako na lopti tako i od nje ostavili su Knickse na samo 36% šuta iz igre uz 12 izgubljenih lopti. Uspjeli su igrači Heata u trećoj dionici ubaciti 45 poena i tu je priči bio kraj te su Knicksi na parket poslali rezerve. Mlada su ekipa i trebat će im par sezona kako bi se uštimali, pogotovo kada se vrati prva zvijezda Kristaps Porzingis. Najbolji u njihovim redovima bio je Damyean Dotson koji je ubacio 20 poena i uhvatio 10 skokova ulazeći s klupe. Mario Hezonja nije odradio loš posao za 22 minute ubacivši 13 poena, ali uz dosta slab postotak šuta ( ukupno 4/15, slobodna 3/6, dvice 2/7, trice 2/8) uz po 1 skok i dodavanje te 2 izgubljene lopte. Iako mu šutevi nisu ulazili, trebao bi nastaviti biti agresivan i tražiti put ka košu. Za Miami double-double je ostvario Hassan Whiteside (22 poena, 14 skokova, 3 blokade) dok se Josh Richardson zaustavio na 21 poenu uz 8 skokova. Obje ekipe sljedeće utakmice igraju pred svojom publikom. Knickse čeka dvoboj s aktualnim prvacima Golden State Warriorsima dok će Trail Blazersi put Floride na okršaj s Heatom.

Iako su Phoneix Suns i Los Angeles Lakers odigrali međusobni dvoboj, hrvatski igrači ostali su uskraćeni za minutažu. Vrlo važna pobjeda Lakersa 113:131 došla je u pravo vrijeme kako bi se probudili i vratili na staze koje su zacrtali prije početka sezone, a to je doigravanje. Trijumf je osiguran u drugoj četvrtini kada ubacuju 44 poena najviše zahvaljujući postavi Ball, Hart, KuzmaJames McGee. Utakmica je mogla biti napetija i zanimljivija da Phoenixovi igrači nisu radili toliko grešaka što je rezultiralo s čak 19 izgubljenih lopti. James je i ovaj put bio blizu triple-double učinka (19 poena, 7 skokova i 10 asistencija), a sjajan je s klupe bio Lance Stephenson koji je zabio 23 poena uz 8 skokova i dodavanja. Ivica Zubac dobio je samo 2 minute i za to je vrijeme uspio promašiti šut, uhvatiti 2 skoka i ubilježiti asist. Kod Sunsa Devin Booker standardno najbolji s 23 poena i po 7 uhvaćenih skokova i asistencija, dok je prvi pick ovogodišnjeg drafta DeAndre Ayton ostvario double-double učinak (22 poena i 11 skokova i po 3 dodavanja i blokade). Kao što je spomenuto u uvodu, Dragan Bender nije ulazio u igru. Slijede tri dana odmora, a nakon tog Sunsi idu put Memphisa dok će Lakersi prekosutra u goste vrućem Denveru.

Za kraj spomenimo kako je Ante Žižić upisao tek 4 minute u glatkom porazu Cleveland Cavaliersa od Brooklyn Netsa 86:102 te je za to vrijeme uspio uhvatiti dva skoka. Netsi su lagano kontrolirali cijelu utakmicu, ne dopuštajući Cavsima da naprave seriju i odvoje se na veću razliku. Najbolji u njihovim redovima bio je D’Angelo Russel s 18 poena i 8 asistencija dok je za Cleveland Kevin Love ostvario double-double s 14 poena i 11 skokova.