Delaš uveo Zadar u polufinale Kupa, Zagreb prosuo +16

Zadar je danas u Trnskom nakon dramatične završnice postao drugi polufinalist Kupa Krešimira Ćosića i pridružio se Kvarneru u iščekivanju druge dvije momčadi koje će sudjelovati na završnom turniru.

Iako bez trojice standardnih igrača (Mileković, Perić, Božić), Zagrepčani su vodili gotovo cijeli susret, a krajem prve četvrtine na svojoj su strani imali i 16 koševa viška (23:7) u odnosu na goste koji su čitavu utakmicu imali problema sa zagrebačkim Zadranima. Naime, u momčadi Zagreba danas je nastupalo više Zadrana nego u samom Zadru.

Jedan od tih Zadrana, i bivši igrač Zadra, 26-godišnji Pavle Marčinković umalo ih je stajao glave košem tri sekunde prije kraja kada je uhvatio promašaj Miralema Halilovića i zabio za minimalnu prednost domaćina. Mrave je od polufinala dijelilo par trenutaka, ali Ante Delaš je iz zaleta, s jedne noge, sa zvukom sirene zabio za minimalno slavlje i prolaz Zadra u idući krug natjecanja.

Nitko ne bi mogao reći da bi bilo nezasluženo da su se izabranici Danijela Jusupa plasirali među četiri najbolje momčadi. Na krilima Halilovića i Marčinkovića Zagrepčani su odlično otvorili susret i vrlo brzo stvorili udobnu prednost, dok su Zadrane na životu održavali Glenn Cosey i Filip Kraljević.

Tek nakon predaha na poluvremenu počeo je Zadar igrati bolju košarku, a u potpuni rezultatski egal vratili su se dvije minute prije kraja treće četvrtine kad su slobodnim bacanjima Coseyja došli na samo “pola koša” zaostatka (50:49). Od tog se trenutka počela igrati izjednačena utakmica u kojoj je i dalje glavnu riječ vodio domaćin. Serijom 8-2 Zagreb ponovno gradi malu prednost, no dva polaganja Kraljevića i jedna trica Delaša kasnije na semaforu je stajalo 67:67.

Imali su domaći igrači više prilika za vraćanje prednosti, ali lopta nikako nije ulazila u obruč pa su pruženu priliku iskoristili gosti i košem Coseyja ušli u posljednju minutu susreta sa svojim prvim vodstvom na večerašnjem susretu.

Odmah je minutu odmora pozvao strateg Zagreba, a nakon kratkog dogovora Mravi tricom Jakova Vladovića pokušavaju preuzeti vodstvo, no lopta se odbija Zadranima koji, srećom po domaćine ne uspijevaju iskoristiti svoj sljedeći napad. Nakon promašaja Marinkovića, Halilović hvata loptu i šalje u napad gdje Vladović iznuđuje dva slobodna bacanja. Vladović pogađa prvo, a promašeno drugo hvata Halilović koji odmah pokušava poentirati, ali ne uspijeva. Njegov promašaj uzima Marčinković i postiže svoje prve poene nakon prve četvrtine. Zadrani zovu timeout reagiraju nakon kojeg loptu u ruke dobiva Delaš, uočava rupu u obrani i iz prodora zabija za slavlje Zadra.

Ante Delaš za prolaz Zadra u polufinale Kupa

[#KKC] Uzbudljivo je bilo jučer na četvrtfinalnom susretu između Zagreba i Zadra u Kupu Krešimira Ćosića. Pobjednik je odlučen u posljednjih 10 sekundi utakmice, a opširniji rasplet utakmice možete pročitati na: http://bit.ly/1Q4eABS (Video: Franko Sterle)

Posted by Crosarka on Tuesday, 12 January 2016

Igrali smo potpuno u kontra ritmu i cijelo sam vrijeme tražio petorku koja može izvući utakmicu. Bitna je pobjeda i ona se pamti, ali ovakve su utakmice nedopustive s obzirom na ono što nas čeka u regionalnoj ABA ligi. Ovo nije utakmica koja se mora što prije zaboraviti već je riječ o utakmici koja se treba analizirati da uočimo što ne smijemo raditi u nastavku sezone jer inače neće biti dobro,” izjavio je trener Zadra Ante Nazor nakon dvoboja.

Njegov kolega sa suprotne klupe nije krio razočaranje konačnim rezultatom.

Krivo mi je što smo izgubili jer zaslužili smo pobjedu s obzirom na prikazanu igru. Većim smo dijelom susreta bili bolji suparnik, odlično smo se taktički pripremili iako smo bili bez trojice igrača. Imali smo prednost, imali smo i priliku jer smo tri sekunde prije kraja vodili. Dogovor je bio da radimo faul jer nismo bili u bonusu, ali nažalost Batur ga nije napravio i ne mogu mu ništa zamjeriti. Valjda je to bila stvar dekoncentracije. Tako se gube prvenstva i naslovi, a ne samo utakmice. Ono što me veseli je činjenica da smo pokazali da možemo biti ravnopravni jednom regionalnom ligašu kao što je Zadar. Neki znaju reći da smo mi razina ABA ligaša, ali je postavljam pitanje zašto onda niti jedan naš igrač ne igra u toj ligi. Zašto ih nitko nije zvao na početku sezone. Mi smo stvorili momčad od igrača koje ABA ligaši nisu željeli i sad smo pokazali da možemo bit ravnopravni, barem kad je u pitanju Zadar,” kazao je Jusup.

Najbolji strijelac među slavljenicima bio je Ante Delaš s 19 koševa. Odmah iza njega smjestili su se Kraljević, 17 koševa i 8 skokova, i Cosey, 15 koševa. S druge strane odličnu je utakmicu odigrao 24-godišnji centar Miralem Halilović upisavši double-double s učinkom od 23 koša i 10 skokova.