Deset najboljih utakmica Darija Šarića

Naš dragulj Dario Šarić iz sezone u sezonu igra sve bolje te pokazuje napredak na svim poljima košarkaške igre. Odlične partije iz mlađih uzrasta polako, ali sigurno, prenosi i na seniorsku razinu. Kao kruna napornog rada dolazi ova sezona koja je u tijeku i koju Šarić igra iznad svih očekivanja.

Odlaskom američkih igrača otvorio se prostor i čini se kako ga Dario koristi na najbolji mogući način. Šlag na tortu su posljednje dvije utakmice u kojima je mladi Šibenčanin bio fantastičan te donio dvije važne pobjede svojoj momčadi. U nastavku vam donosimo, prema našem izboru, deset najboljih utakmica Darija Šarića.

Reprezentacija

U16 vs. Srbija 25p, 14sk, 6as, 2ol (5.8.2010., Crna Gora)

Prvenstvo za dječake do 16 godina starosti igralo se 2010. godine u Crnoj Gori. Hrvatska je otvorila prvenstvo utakmicom protiv Srbije i bio je to početak jedne priče koja će lijepo završiti. Na poluvremenu utakmice bilo je 31:29 za nas. Šarić je dominirao na oba kraja terena, a to je ostavljalo mnogo prostora za njegove suigrače. Važnu ulogu u toj utakmici imali su i njegovi današnji suigrači Dominik Mavra i Martin Junaković.

Iako su naši nakon treće četvrtine imali čak devet koševa prednosti Srbi su se konsolidirali i pet minuta prije kraja poveli s dva koša razlike. Važnu rolu je tada odigrao Junaković koji je pogodio dvije trice, a posao je zaključio drugi Šibenčanin, Šarić, koji je postigao naših posljednjih pet poena.

Utakmica je završena rezultatom 69:64.

U16 vs. Litva 30p, 11sk, 11 as, 2ol (15.8.2010., Crna Gora)

Hrvatska je do finala došla uz samo jedan poraz, onaj od Francuza, a u borbi za zlato su nas čekali Litvanci. Naši su u polufinalu prošli Španjolsku rezultatom 86:82. Utakmica protiv Litve, iako odlučujuća, nije bila izuzetno napeta.

Prva četvrtina, riješena 30:6 u našu korist, usmjerila je tijek utakmice na naš mlin. Iako su protivnici dobili drugi period igre s 26:17 to je bilo sve od njih. Dario je ostvario triple-double u tom susretu i nagovijestio o kakvom se igraču radi.

U18 vs. Litva 39p, 11sk, 4as, 3ol (19.8.2012., Litva)

Dvije godine kasnije u finalu nas je opet čekala Litva, ovoga puta na svom terenu. Hrvatska je došla u finale bez poraza, a na putu su pale mnoge velike košarkaške nacije. Šarić je bio briljantan cijelo prvenstvo, a u prilog tome ide i činjenica da je na kraju prvenstva imao 25,6 koševa u prosjeku, 10,1 skokova i 3,3 asistecije.

U dvoboju za finale naši su igrali protiv Rusa, a 17 minuta prije kraja gubili su 19 koševa razlike. Fantastičnom timskom igrom naši su okrenuli utakmicu u svoju korist i na koncu slavili s četiri razlike, pobjedu je, tada, s linije za slobodna bacanja potvrdio Dominik Mavra.

Utakmica protiv domaćina, u Vilniusu, riješena je u drugom poluvremenu. Nakon prvih dvadeset minuta rezultat je bio 36:33 u našu korist. Iako bolji, nego prije dvije godine, Litvanci niti ovoga puta nisu bili ravnopravni našoj ekipi. Utakmica je riješena sedam minuta prije kraja kada se Hrvatska reprezentacija odvojila na plus 12.

U19 vs Koreja 32p, 12sk, 12as (27.6.2013., Prag)

Prošlog ljeta s velikim smo nestrpljenjem očekivali nastup mlade reprezentacije u Pragu. Ekipa predvođena Šarićem bila je predodređena za uspjeh, ali na kraju nisu ostvarili ono što je zacrtano prije prvenstva. Hrvatska je u odlučujućoj utakmica poražena od Srbije unatoč 30 koševa Darija Šarića.

Prvenstvo je lijepo počelo pobjedom protiv Koreje. Iako su Istočnjaci dobili prvu četvrtinu s plus pet ostatak utakmice pripao je našim igračima. Bolja igra u obrani, pojačana agresija i brza tranzicija bili su presudni za dobivanje tog susreta. Šibenčanin je vukao ekipu u svim segmentima, a pomoć je imao u Ivanu Benderu koji je izvrsno koristio prazan prostor. Kasnije se naš centar ozlijedio pa je i to kumovalo nominalno lošijem rezultatu.

Eurobasket Slovenija vs. Gruzija 12p, 2sk, 1as (5.9.2013., Slovenija)

Susret protiv Gruzije bio je drugi susret mladog igrača na seniorskom Eurobasketu. Imao je vatreno krštenje pošto su nas u prvoj utakmici Španjolci uvjerljivo pobijedili. Furija je slavila s velikih 28 koševa razlike.

Utakmica protiv Gruzije bila je u jednu ruku biti ili ne biti. Iz tadašnje perspektive s dva poraza i susretom protiv Slovenaca prolaz se činio jako daleko. Nasreću poraz se nije dogodio, naši su svladali neugodu Gruziju iako se gotovo cijelu utakmicu igralo koš-za-koš. Dojam je kako je upravo Šarić tada pokrenuo našu reprezentaciju i samu igru. Šarić je utakmicu završio s šutem 6/6 te se ujedno predstavio svjetskoj sceni na velikom natjecanju.

Dario je odigrao vrlo dobro i ostatak prvenstva, a Hrvatska je ostvarila najveći uspjeh u zadnjih 18 godina – plasman u polufinale i borbu za medalje.

Klupska košarka

ABA liga, Cibona vs. Olimpija 22p, 12sk, 2as, 4ol, 2bl (4.1.2014., Zagreb)

Cibona je ove godine krenula s velikim ambicijama u sezonu, ali planovi su se brzo izjalovili. Odlazak skupih Amerikanaca možda je i najbolja stvar koja se mogla dogoditi zagrebačkom klubu, ali i našoj košarci. Dovedeni su novi mladi igrači, mahom sadašnji i bivši mladi reprezentativci, a Šariću je „dana momčad u ruke“.

Čini se kako takva odgovornost najviše odgovara ovom igraču. Vukovi su, na svom parketu, nakon dvadeset minuta gubili 15 koševa razlike, ali tada su na scenu stupili Dario Šarić i Jarel Blassingame. Amerikanac je imao nevjerojatnu šutersku večer, a Šibenčanin kao da je bio u svakoj dobroj akciji Cibone. Cibosi su na kraju slavili s čak 12 koševa dobivši sa 27 razlike drugo poluvrijeme.

Njih dvojica su podijelili MVP titulu i ubilježili istu valorizaciju – 32.

ABA liga, Cibona vs. Szolnoki 29p, 5sk, 3as, 3ol (10.1.2014., Szolnoki)

Utakmica igrana prije dva dana vjerojatno je najbolja utakmica Šarića u dresu Vukova. Cibona je igrala dobro više od 30 minuta, ali onda su posustali. Mađari dvije minute prije kraja odlaze na velikih osam koševa razlike i činilo se kako je poraz neminovan.

Dario je tada pokazao istinski mentalitet pobjednika: prvo je zabio tricu, a nakon Junakovićeva dva pogođena slobodna bacanja, još jednu za izjednačenje. Domaći sastav imao je posljednji napad, barem se tada tako činilo, a Šibenčanin je uspio indirektno ukrasti loptu i omogućiti svojoj ekipi napad za pobjedu. Igrači Szolnokija faulirali su novopridošlog Ivana Siriščevića koji je pogodio jedno slobodno bacanje, ali i to je bilo dovoljno za pobjedu.

Šarić je trenutno drugi u ukupnom poretku za MVP-a lige, a među vodećim igračima je u gotovo svim važnijim statističkim kategorijama. Sljedeće kolo Vukovi doma igraju protiv Budućnosti i to će biti utakmica koja ih može vratiti u borbu za završni turnir iako su ih odavno već svi otpisali.

A1 liga, Dubrava vs. Kvarner 28p, 13sk, 6as, 2ol, 5bl, 10if, val.47 (19.3.2011.)

Godine 2011. Šarić je nastupao u A-1 ligi za Dubravu. Dario je bio ponajbolji igrač te momčadi, a najbolju utakmicu odigrao je protiv riječkog Kvarner za koji će se kasnije pokazati kako mu izuzetno leži.

Iako su utakmicu izgubili, bila je to briljantna partija našeg mladog igrača. Šarić je dominirao terenom i to se na kraju vidjelo po učinku. Valorizacija 47, koliko je imao na kraju utakmice, je zaista za svaki respekt, posebno kada ju ostvari tako mlad igrač.

Dubrava je te godine, nažalost, ispala iz lige, a Šibenčanin je preselio u Trnsko i tamo nastavio svoj igrači razvoj.

A1 liga, Cibona vs. kvarner 26p, 7sk, 4as, 4ol (26.3.2013., Rijeka)

Cibona je 2013. pod vodstvom Danijela Lutza upisala samo dva poraza tijekom doigravanja u ligi za prvaka – od Cedevite i Jolly-a. Šarić je već tada imao važnu ulogu u ekipi, a na terenu je prosječno provodio 30 minuta. Između puno dobrih utakmica najbolja je bila ona protiv Kvarnera i to u gostima.

Vukovi su se dugo mučili s riječkom momčadi, a veći dio utakmice su proveli loveći minus. Domaći su imali plus 11 na velikom odmoru, ali u nastavku je uslijedila druga priča. Cibosi su uspjeli uhvatiti zaostatak na krilama Darija Šarića i na kraju su pobijedili s dva koša razlike.

Prije zadnjeg napada Cibone rezultat je bio poravnat, a tada lopta ide na Šarića koji postiže koš i odlučuje pobjednika. Kasnije u prvenstvu Cibona je podigla i pobjednički pehar.

A1 liga, Zagreb vs. Jolly 29p, 10sk, 1as, 2ol (14.4.2012., Šibenik)

Zagreb je te sezone ciljao visoko, ali s ispadanjem iz Eurolige i ambicije su opale. Puno skupih igrača napustilo je Trnsko, a u prvenstvu Hrvatske više se prilike dalo mladim igračima – poput Šarića.

Najbolju utakmicu odigrao je protiv svojih, doduše ne protiv svoje Šibenke, ali protiv svojih Šibenčana. U osmom kolu prvenstva Hrvatske 2011/2012, Šarić je bio najbolji igrač svoje momčadi u pobjedi protiv Bankara. Utakmica je prelomljena u trećoj četvrtini, a uz Šibenčanina najbolji je bio Krunoslav Simon koji je također postigao 29 koševa uz fantastičnih 10/16 i 5/5 s linije za slobodna bacanja.

O događajima koji su se odvijali sljedeće ljeto nećemo trošiti riječi jer su ostavljeni tamo gdje i trebaju biti – u prošlosti.

Iako su mnogi pomislili kako je karijera našeg mladog igrača krenula u krivom smjeru ispostavlja se da tome nije tako. Šarić igra bolje, nego ikad, te je postao prvi igrač Cibone s ogromnim prostorom da do kraja sezone pokaže sve što zna.