Dijaspora: Odličan Vrkić, Ukić i Lončar ključni u pobjedama

Još jedan radni tjedan je iza naših predstavnika širom Europe, i jednog na Filipinima. Izdvajamo nastup Zorana Vrkića koji je svojim nastupom uvelike olakšao Ikarosu upisati pobjedu 88:79.

Na sjeveru je Krešimir Lončar bio ključan za novu pobjedu Himkija u sklopu VTB lige, dok je Roko Ukić bio motor Panathinaikosa za novu, vrlo važnu, euroligašku pobjedu.

Belgija

Mario Stojić je nakon dvije slabije partije odradio jedan solidan nastup za aktualnog belgijskog prvaka Oostendea na gostovanju u Antwerpenu. U neizvjesnoj utakmici igrači Darija Gjergje su na kraju slavili rezultatom 69:67 zadrživši tako prvo mjesto na tablici.

Stojić je za 30 minuta provedenih na parketu upisao 12 koševa, sedam skokova i dvije asistencije.

Filipini

Bruno Šundov je najviši (221 cm) igrač u povijesti filipinskih natjecanjima i predvodi svoj klub Rain or Shine Elasto Painters (4-1) u Commissioner’s Cupu. U nedjelju, pred 12 000 gledatelja, u pobjedi nad Barangay Ginebra Kingsima od 96:93 za 24 minute upisao je 12 poena i 6 skokova.

U prijašnjim utakmicama Šundov je bio puno uspješniji i imao je bolje učinke. Njegova momčad doživjela je jedini poraz u prvoj utakmici, a nakon nje suspendirani su suci jer su dozvolili grubu obranu na bivšem NBA igraču koji je prava atrakcija na Filipinima.

Grčka

Važnu euroligašku pobjedu upisali su košarkaši Panathinaikosa u petak, a glavnu ulogu u lomljenju Anadolu Efesa odigrao je naš Roko Ukić pokrenuvši svojim polaganjem niz od 16:0 u posljednjoj četvrtini s kojim su do koljena potukli goste iz Turske. Ukić je utakmicu završio s 13 poena, devet skokova i pet asistencija.

Jučer su Zeleni u domaćem prvenstvu upisali još jednu očekivanu i uvjerljivu pobjedu. U Ateni su rezultatom 87:80 stradali košarkaši KAO Dramasa. Ukić je odigrao 26 minuta i zabilježio 6 koševa, 5 asistencija i jedan skok.

Očekivanu pobjedu upisao je i Ikaros na gostovanju kod Peristerija. Zoran Vrkić bio je najbolji pojedinac kod pobjedničke ekipe sa 17 koševa, pet skokova i tri asistencije.

U borbi za šesto mjesto između Arisa i Apollon Patrasa naš Ivan Krolo sudjelovao je 15 minuta. Nažalost njegov Apollon je na kraju s gostovanja otišao pognute glave (68:64), a naš košarkaš nije uspio ponoviti dobru igru iz prošlog kola pa je kraj utakmice dočekao s 4 poena i dva skoka.

Dino Erceg također je nastupio za Apollon, ali bez značajnijeg učinka. U 6 minuta promašio je dvije trice i ukrao jednu loptu.

Neugodan poraz doživio je i Petar Čosić u drugoj ligi. Njegov Koroivos je na gostovanju kod devetoplasiranog Eramisa Lagkada poražen tijesnih 93:90 čime su si znatno otežali put u prvu ligu. Čosić u porazu sudjelovao s 14 koševa, šest asistencija i dva skoka.

Italija

Sjajni Rok Stipčević, koji je u jako dobro formi nakon prelaska u Scavolini, s 23 poena i sedam skokova nakon 33 minute na parketu nije bio dovoljan svojem klubu protiv Reggio Emilie. Gosti su slavili s 65:68.

Jako dobru predstavu imao je i Andrija Stipanović koji je upisao 18 poena i šest skokova za 29 minuta u igri. Njegova Vanoli Cremona poražena je od Rome rezultatom 79:71.

Leon Radošević je nastavio i dalje s jako dobrim iskorištavanjem ne baš velike minutaže. Naime, Leon je za 14 minuta na parketu upisao sedam koševa i tri skoka. Njegov Armani Milano slavio je u derbiju protiv Montepaschija rezultatom 72:68.

Hrvoje Perić nije nastupio za Vanoli Cremonu.

Izrael

I Maccabi iz Tel Aviva upisao je važnu euroligašku pobjedu. Na gostovanju kod Tabakove Caje Laboral slavili su rezultatom 66:62, a naš Darko Planinić na parketu je proveo samo pet minuta bez učinka.

Iznenađujući, ali njima potpuno nebitan, poraz upisali su par dana kasnije u lokalnom derbiju protiv Hapoela. Maccabiju je ovo tek drugi ovosezonski poraz s kojim su prekinuli niz od 15 uzastopnih pobjeda. Planinić je dobio dvije kraću minutažu od one euroligaške, ali je to bolje iskoristio i ubilježio 1 poen, dva napadačka skoka i jednu asistenciju.

Litva

Žalgiris Marija Delaša i Marka Popovića ovog je vikenda upisao dvije pobjede – jednu euroligašku i jednu u VTB ligi.

Delaš je u Euroligi protiv Unicaje upisao 7 koševa, četiri skoka i asistenciju, dok je u VTB ligi protiv CEZ Nymburka ostao bez poena, ali s tri skoka i asistencijom.

Popović je protiv Unicaje iz igre postigao samo tri poena, ali je zahvaljujući slobodnim bacanjima malo podebljao svoj konačni učinak pa je utakmicu završio s 8 koševa, tri skoka i tri asistencije. U nedeljnom dvoboju protiv Nymburka bio je napadački malo raspoloženiji s 10 poena.

Iako je utakmicu započeo u prvoj petorci, Tomislav Zubčić je susret VTB lige protiv Himkija završio već za šest minuta uhvativši za to vrijeme jedan skok i promašivši jedan šut iz igre.

Rusija

Zoran Planinić i Krešimir Lončar odradili su prošli tjedan dvije utakmice. U zanimljivoj i neizvjesnoj borbi između Himkija i Barcelone Planinić je ugradio 12 poena uz jako loš šut (4/12 za dva, 0/4 za tri), pet skokova, dvije asistencije, ali i pet izgubljenih lopti, a Lončar je za 21 minutu na parketu postigao 8 koševa uz 5 skokova.

U drugom susretu, protiv Zubčićevog Rytasa, Himki je slavio, a Lončar je dobio priliku zaigrati od prve minute i potpuno opravdao trenerovo povjerenje. Uz Paula Davisa (20 koševa), bio je najbolji pojedinac sa 15 koševa (šut 5/5), pet skokova i četiri asistencije. Planinić je na terenu proveo 28 minuta i zabilježio 8 koševa, 4 asistencije i 2 skokova.

Slovačka

Krunoslav Krajnović je preuzeo BC Prievidzu, aktualnog prvaka Slovačke, koji se ne može pohvaliti s dobrim igrama i rezultatima.

Nakon tri uzastopna poraza Prievidzu je pojačao Dejan Meznarić, igrač Vrijednosnica OS Darda. U subotu protiv fenjeraša MBK Handlove izgubili su 73:71 uz slab Meznarićev učinak od 1 poen i 5 skokova za 19 minuta, dok su večeras bili odlični protiv lidera MBK Rieker Komárno pobijedivši ga 90:81.

Slovenija

Protekli tjedan smo u izvještaju slovenskog derbija između Heliosa i Maribora spomenuli kako je pred igračima Maribora važan tjedan u kojem mogu izboriti plasman u Ligu za prvaka. To im je i pošlo za rukom, pobjedom protiv Elektre i solidnom partijom Igora Marića izborili mjesto među četiri najbolja u državi. Marić je igrao 35 minuta, važan je obol dao u obrambenim zadacima, a sasvim korektno odradio i napadačku rolu s 8 poena i 2 asistencije.

Zlatorog je izgubio od posljednje plasiranog Grosuplja. Međutim hendikepirani Zlatorog ne igranjem Same Udriha je i prije same utakmice već osigurao plasman u Ligu za prvaka, dok su košarkaški Grosuplja promjenom trenera u grčevitoj borbi za opstanak u ligi. Inače, jedan od rijetkih koji je pružio dostajan otporu u porazu Zlatoroga je bio Zadranin Ante Đugum upisavši 19 poena i pritom uhvativši 9 lopti. Frano Marasović nije nastupio.

Rogaška je uoči susreta s Slovanom bila u poziciji da teoretski ugrozi vodeću četvorku i probije se u gornji dio tablice. No, kako je Slovan pojačao svoje redove i niže pobjedu za pobjedom, sam poraz i nije bio neočekivan. Dvojica hrvatskih košarkaša s slovenskim državljanstvom dali su svoj doprinos pobjedi. Miloš Paravinja je upisao 8 poena, 3 asistencije i 2 skoka, dok je Stipe Modrić upisao 3 poena, 3 skoka i 1 asistenciju.

Uz Marićev Maribor i Đugumov Zlatorog još su dvojica naših košarkaša izborili Ligu za prvaka prije zadnjeg kola. Damir Rančić je u dresu Heliosa pružio još jednu fantastičnu utakmicu. Upisao je 22 poena, 3 skoka i 1 asistenciju.

Također plasman među četiri najbolje izborio je Mladen Primorac i njegov Tajfun potvrdivši sve to pobjedom protiv Škofje Loke. Primorac, koji je proteklo kolo bio junak nad pobjedom protiv Zlatoroga (23 poena, 10/14 iz igre), je ovog puta igrao nešto skromnije, ali i dalje vrijedno spomena. Za 16 minuta je ubacio 9 poena, a pritom uhvatio i 5 lopti. Na drugoj strani za Škofju Loku je sličan učinak imao Vjeran Soldo upisavši 10 poena, 1 skok i 1 asistenciju.

Španjolska

Protekli tjedan Barcelona i Ante Tomić su imali dvije teške utakmice, a obje su se rješavale u zadnjim sekundama. U pobjedi protiv Khimkija u Euroligi, Tomić je bio izvrstan sa 16 poena i 5 skokova, dok u porazu protiv Caje Laboral nije bio ni blizu razine igranja na koju smo naviknuli. Iako je imao čak 12 skokova, upisao je samo 9 poena, sa šutom 4/11 iz igre i realizacijom slobodnih bacanja slabih 25%.

Luka Žorić i Krunoslav Simon bili su bolji u ogledu s Gescarpom i Franom Pilepićem. Žorić je zabio 11 poena s realizacijom nešto manjom od 50% te uzeo 6 skokova. Nešto bolji bio je Simon sa 17 poena, 3 skoka i 2 asistencije. Na drugoj strani, Pilepić je igrao samo 10 minuta te promašio tri šuta koja je uzeo.

Unicaja je još u Euroligi pretrpjela bolan poraz od Žalgirisa. U toj utakmici Žorić je imao 12 poena i 7 skokova, dok je Simon ubilježio 13 poena i 3 asistencije.

Spomenimo još Dontayea Drapera, koji je imao odličan tricaški tjedan. Protiv Murcije je zabio tri trice, a u Euroligi protiv Brose Basketsa zabio je u zadnjim sekundama tricu za slavlje madridskog kluba.

Mario Hezonja je s drugom momčadi Barcelone uvjerljivo pobijedio Palenciju, a postigao je čak 19 koševa, uz dvije asistencije i četiri ukradene lopte.

Damjan Rudež je u porazu Zaragoze nad Bulsensom zabio 5 poena u 18 minuta igre, a svojoj se statistici dodao i dvije asistencije.

Turska

Bojan Bogdanović i dalje je vodeći hrvatski košarkaš u Turskoj. U uvjerljivom porazu protiv Siene u posljednjem kolu Eurolige, Bogdanović je briljirao s 22 ubačaja, dok je dao veliki doprinos i u jučerašnjoj važnoj pobjedi protiv četvrtoplasirane turske momčadi Karsiyaka. U pobjedi, 78:76, Bogdanović je uz Boa McCaleeba bio najzaslužniji za pobjedu. Upisao je 15 poena, 5 asistencija i 2 skoka.

Damir Markota nije imao baš najuspješniji tjedan. U euroligaškom porazu protiv Olympiacosa je igrao svega 9 minuta i upisao 2 poena i dva skoka, dok je za vikend u turskom prvenstvu Markotin Bešiktaš poražen protiv 11-plasiranog Gaziantepa, a Markota je kao član prve petorke odigrao 25 minuta i upisao 5 poena i osam skokova.

U hrvatsko-grčkom susretu između Tomislava Ružića i Draga Pašalića slavio je potonji. Barem momčadski jer je Turk Telekom pobijedio Tofas rezultatom 76:70. Za pobjedničku momčad Pašalić je postigao 6 poena i pet skokova, dok je na drugoj strani Ružić upisao 13 poena, šest skokova i asistenciju.

Jurica Žuža odigrao je još jednu odličnu utakmicu. U pobjedi njegovog Trabzonspora u 24. kolu turskog prvenstva naš centar je uz bivšog Cibosa Khalida El-Amina (17 poena, 6 asistencija i 4 skoka) bio među najraspoloženijim igračima. Za 23 minute provedene na parketu Žuža je upisao 14 poena, a pritom uhvatio i 2 lopte.

Protekli tjedan neće po dobrome pamtiti Stanko Barać koji je u 23. kolu turske lige dao naslutiti kako se njegova igra, a i povjerenje trenera polako vraća. No, prvo je slijedio poraz protiv Panathinaikosa, a Barać je odigrao solidnih 13 minuta za 5 poena i 3 skoka. Dva dana kasnije je u turskom prvenstvu igrao svega 3 minute i zabio 2 poena.