Dijaspora: Pogled preko bare

Završetku ljetnih vrućina zasigurno se najviše raduju košarkaški ljubitelji. Početak je nove sezone i prilika da vidimo naše omiljene (i one ne toliko drage) ekipe u novim sastavima i taktičkim postavama kao rezultat njihovog rada preko ljetnog odmora. Za razliku od naših prostora NBA sezona još nije počela (službeno započinje 16.10.) te su pripreme i predsezona u punom jeku.

Naši košarkaši već se neko vrijeme pripremaju za novu sezonu, neki nakon reprezentativnih obveza, dok su neki cijelo ljeto proveli na individualnim treninzima unaprijeđujući svoju igru. Naravno da predsezonske utakmice nemaju toliki naboj, ne igra se sa 100%, igrači se čuvaju ozljeda, ali upravo su ovakve utakmice šansa mnogim igračima da se dokažu. Kako je ostalo još nekolicina utakmica u ovom tekstu donosimo kratku analizu nastupa hrvatskih igrača.

Prvi na teren od naših igrača stupio je Dario Šarić gdje je njegova Philadelphija 76ers otvorila predsezonu utakmicom protiv Melbourne Uniteda. Dario je, za razliku od prošle sezone, ovu započeo u startnoj petorci 76ersa na njegovoj prirodnoj poziciji četvorke što će mu zasigurno biti garantirano i u regularnoj sezoni. Lani je pokazao napredak u svojoj igri u svim statističkim parametrima te u svoju treću NBA sezonu ulazi s malo većim očekivanjima.

Osim u prvoj utakmici, Šarić se kroz predsezonu dosta mučio šutirajući u zadnje dvije utakmice kombinirano 4/17, a ni trice ne ubacuje bajno, tek jednu iz deset pokušaja (gledajući sve tri utakmice). Vjerojatno će se to promjeniti u regularnoj sezoni gdje bi Dario mogao biti opasan kada namjesti šut te pruži dodatnu dimenziju i širinu napadu 76ersa. Možda i najbolju utakmicu odigrao je upravo protiv Dallas Mavericksa u Shanghaiju gdje se ponovno mučio sa šutom (3/11 iz igre), ali je radio mnogo ostalih stvari, skakao, trčao, dodavao i igrao solidnu obranu. Upravo to se traži od njega, da bude tako zvani glue guy i radi sve one male stvari na terenu koje se možda okom ne vide i tako čini svoje igrače boljima, što on svakako može.

Najviše prostora za napredak je zasigurno u obrani gdje Šariću ipak nedostaje atleticizma kako bi se nosio s ostalim četvorkama u ligi. S obzirom na očekivanja Philadephinijih navijača nakon vrlo uspješne prošle sezone bit će zanimljivo vidjeti hoće li se ovogodišnji tim uspjeti nositi s tim budući da su izgubili dva vrlo važna igrača s kraja prošle sezone (IlyasovaBelinelli), a zamjene koje su doveli putem tradea još nisu pokazala tu razinu igre. Kako se mnoge momčadi na istoku dižu i postaju sve bolje ( Celticsi, Raptorsi, Bucksi, Pacersi) neće im biti lako ponoviti prošlogodišnji rezultat.

Bojan Bogdanović i njegovi Indiana Pacersi odigrali su tek jednu predsezonsku utakmicu pobijedivši domaće Houston Rocketse 110:100. Naš šuter proveo je 23 minute na parketu zabivši 11 poena (šut iz igre 3/7, za tricu 3/5) uz po 3 skoka i dodavanja te 1 ukradenu i izgubljenu loptu.

Sudeći po viđenom Bojanova uloga neće se znatno mijenjati u ovoj sezoni te je i njemu zagarantirano mjesto u startnoj postavi. Zasigurno će najviše vremena provoditi na trojci, ali bi vjerojatno mogao povremeno i poslužiti i u ultra smallball postavama na poziciji četiri kako bi šutom raširio reket za prodore Victora Oladipa ili centarsku igru Mylesa Turnera. Slično je radio i prošle sezone gdje je imao par sjajnih perioda kada nije mogao promašiti koš što bi mogao prenijeti i ove godine. Uz Oladipa i Collisona bio je jedan od najkonstantnijih igrača Pacersa donoseći pristojnu igru u oba smjera svaku večer.

Kao i Philly, Pacersi također imaju veća očekivanja nego lani kada su iznad svih očekivanja dospjeli na visoko peto mjesto istočne konferencije. Tijekom ljeta pojačali su se s par igrača, no najbitnije je to da nitko od važnijih prošlogodišnjih igrača nije napustio franšizu. Tako će Nate McMillan imati s čim raditi, a Bogdanović će nastaviti rešetati trice iz kuta i igrati pristojnu obranu.

Jedini hrvatski igrač koji je promijenio klub ove sezone je Dubrovčanin Mario Hezonja. Prelazak u New York Knickse kod trenera Davida Fizdalea mogao bi biti dobar potez jer bi Fiz mogao iz njega izvući maksimum (poznat je kao odličan trener uz kojeg mladi vrlo brzo napreduju). Zasad je u predsezoni uspio, inače bezidejnim Knicksima, usaditi kakav takav mentalitet ekipe koja puno igra kroz tranziciju zahvaljujući borbenoj obrani odakle sve počinje.

Hezonji je dodijeljena uloga igrača s klupe ulazeći uglavnom na poziciju četvorke. Iako ju nije mnogo igrao, prošle godine u Orlandu su se odlučili za taj potez i Mario je imao dobrih nastupa na toj poziciji. Kombinacijom atleticizma i šuterskog raspona predstavlja idealan fit za New York. Međutim, njegov najveći problem nije u talentu kojeg neupitno ima, već u drugim stvarima poput koncentracije i ponekad pretjerane želje. Posebno se to vidjelo u prvoj utakmici kada je uspio skupiti pet izgubljenih lopti u 22 minute na parketu. Uspije li pronaći ulogu u momčadi i bude li znao što mora raditi svaku utakmicu Hezonja bi mogao biti pun pogodak za New York.

Ekipa Knicksa sastavljena je od mnogih igrača koji su nekada bili visoki izbor na draftu te im New York pruža novu šansu za dokazivanje. Zasad je u predsezoni Hezonja dobivao prosječno dvadeset minuta te se nadamo kako će to nastaviti i u regularnoj sezoni.

Nažalost ostala naša tri igrača nisu nastupali toliko koliko trojka iznad. Dragan Bender nije najbolje ušao u prve dvije utakmice kada nije uspio zabilježiti ubačaj iz igre (šut 0/7) niti neku zapaženu statistiku provodeći 11 minuta na parketu. Pa ipak u sinoćnjoj pobjedi nad Portlandom upisao je 10 poena (2/3 iz igre, 5/7 slobodna bacanja) uz 5 skokova, jednu asistenciju i 3 izgubljene lopte za 18 minuta na terenu.

Dovođenjem Trevora Arize Ryana Andersona iz Houston Rocketsa ovo ljeto Bender bi mogao ostati bez dosta minuta što je svakako zabrinjavajuće. Nekako nelogičan potez uprave Sunsa zbog toga što je Benderu samo 20 godina i što su ga izabrali visokim pickom na dratu 2016. Ubaciti dva veterana koji ne mijenjaju plafon lutrijske ekipe nauštrb mladih talenata možda i nije najbolji dugoročni potez no vrijeme će pokazati. Dragan se svakako mora izboriti za svoje minute, a lani je čak 37 utakmica startao (prosječno 25 minuta na terenu) i pokazao kakav takav napredak u odnosu na rookie sezonu. Još uvijek je tu puno prostora za napredak, a Sunsi su nedavno izjavili da ne žele odustati od Bendera nakon samo dvije godine te nam ostaje vidjeti kako će se ova situacija odvijati.

Naši mladi centri Ivica Zubac Ante Žižić također nisu mnogo nastupali iako je Zubac odigrao tri utakmice a Žižić samo jednu. Zanimljivo je kako su obojica povezana s najpoznatijim košarkašem današnjice LeBronom Jamesom. Naime, njegov prelazak u LA Lakerse mogao bi utjecati na minutažu Ivice Zupca. Dolazak Jamesa automatski znači borbu za doigravanje te će priliku uglavnom dobiti veteranska imena ili elitni mladi talenti oko kojih će se graditi budućnost Lakersa. Iako su na centarskoj poziciji tanki Luke Walton baš i ne vjeruje pretjerano našem centru koji je ponovno skupljao mrvice unatoč solidnim partijama, pogotovo u drugoj utakmici s Denver Nuggetsima kada je upisao 9 poena i 3 skoka za 11 minuta.

Umjesto Zupca su na petici igrali nominalno krilni igrači James ili prošlogodišnji rookie Kyle Kuzma što bi moglo biti problematično u regularnoj sezoni protiv teških ili dominantnih centara kojih na zapadu ima (NurkićAdamsGobertJordan) te bi upravo tu mogao Zubac uskočiti i etablirati se kao rezervni centar. Kod Žižića je priča slična, ali ipak s nekim manjim razlikama.

Odlaskom Jamesa otvorilo se nešto minuta i naš visoki igrač mogao bi profitirati od toga mijenjajući Tristana Thompsona koji će sigurno biti starter, uz koju minutu Kevina Lovea na pet u smallball postavama. U jedinoj predsezonskoj utakmici protiv Celticsa Žiža je odigrao 13 minuta uz 4 poena, 5 skokova, 2 blokade, 1 ukradenu i 3 izgubljene lopte. Prenese li formu iz ljetne lige mogao bi biti osvježenje na klupi Cavsa koji će se zasigurno pokušati izboriti za doigravanje. Sljedeću utakmicu igraju upravo noćas kada će u pola 2 ugostiti Boston Celticse.