Dijaspora: Stojić i Marić po 21, odlični Stipčević i Hezonja

Početkom nove godine, donosimo vam promijenjeni pregled europskih državnih liga kao i nastupe naših igrača u inozemstvu. U uvodnom tjednu će te na portalu Crošarka moći vidjeti na jednom mjestu nastupe Hrvata u najistaknutijim prvenstvima, dok ćemo iz tjedna u tjedan pokušavati dodavati i manje medijski zanimljiva prvenstva.

Belgija

U Belgiji je samo jedan naš predstavnik, 32-godišnji Mario Stojić. Igra u dresu Oostendea gdje je među boljim košarkašima lige. U posljednjoj utakmici protiv Antwerpa odigrao je 38 minuta i zabilježio 21 poen (7/7 iz igre), 5 skokova i 5 asistencija

Grčka

Panathinaikos je jučer odigrao susret državnog prvenstva protiv momčadi Kolossos. Naš Roko Leni Ukić je u pobjedi 67:59 sudjelovao 28 minuta i uknjižio 8 poena (2/5 za tri, 2-2 slobodna bacanja), 3 skoka i 2 asistencije.

Ove sezone odlični Zoran Vrkić, ponovno je imao punu minutažu, u slavlju njegovog Ikarosa u 33 minute na terenu zabio 9 poena i dodao po 1 skok i 3 asistencije. Inače, Vrkić je u ovoj sezoni na prosjeku od 12,2 poena, 6 skokova i 1,6 asistencije po utakmici za pola sata igre.

Ivan Krolo je u porazu svoje momčadi Apollon Patras protiv PAOK-a odigrao 9 minuta, a za to vrijeme upisao 2 poena i 2 skoka.

Dodajmo još kako u drugoj Grčkoj ligi igra i Petar Ćosić koji prelaskom iz Vinkovaca u Koroivos pruža odlične igre. U prosjeku igra 30 minuta, a ubacuje po 13,5 poena i k tome pridodaje i 3,5 asistencije. Upravo na tim brojkama bio je i posljednje kolo kada je njegova momčad slavila 92-79.

Italija

Rok Stipčević nakon preslaska iz Armani Milana u Scavollini prometnuo se u jednog od vodećih igrača momčadi. U pobjedi 71:78 nad Avellinom za 35 minuta igre postigao je 22 poena uz sjajan šut za tri poena (4-5), ostvario je i pet asistencija i dva skoka.

Hrvoje Perić i Andrija Stipanović (igraju zajedno u Vanoli Cremoni) u novoj pobjedi ostvarili su odlične brojke, posebno raspoložen bio Perić koji je za 33 minute igre ostvario double-double učinak. Ubacio je  26 poena uz 11 skokova i tako bio najefikasniji u momčadi, ali i drugi najbolji igrač kola cijele lige.

Stipanović je bio na tragu double-doublea, upisao je deset poena i sedam skokova za 20 minuta provedenih na parketu, a njegova blokada izabrana je u TOP 10 poteza 15. kola.

Hrvati u Italiji u posljednje vrijeme pokazuju dobru formu i kontinuitet.

Litva

U Litvi su trojica naših predstavnika, međutim protekli tjedan je nastupio tek Leon Radošević i to u regionalnoj VTB ligi. Njegov Lietuvos rytas je izgubio od Krasnie Krilya, a Leon je igrao 15 minuta i upisao 4 poena, skok i dvije asistencije.

Žalgiris našeg Popovića i Delaša će slijedeću utakmicu u regionalnoj ligi odigrati kraj ovog tjedna protiv Neptunasa.

Poljska

Ivan Opačak igra za poljski Turow koji će danas u VTB ligi odmjeriti snage protiv Himkija. Inače, krajem proteklog tjedna Turow je odigrao i 16. kolo državnog prvenstva, a Ivan je u pobjedi protiv Acceco Prokoma sudjelovao s 10 poena, 2 skoka i 1 asistencijom za 22 minute igre.

Još jedan poljski gastarbajter je Zadranin Šime Špralja. Njegov Trefl Sopot doživio je poraz 106:108 nakon četiri uzastopne pobjede. Špralja ovu utakmicu nije bio na razini, igrao je 27 minuta, a susret okončao s 4 poena, 1 skokom i 1 asistencijom.

U Poljskoj igra i Igor Miličić za momčad ASZ Koszalina. Tamo je već petu sezonu zaredom,a u prosjeku je bilježio 10 poena, 5 asistencija i 4 skoka po utakmici. Ove sezone je zbog ozljede propustio uvodni dio natjecanja, te se sredinom 12. mjeseca polako vratio na parket. U zadnjem kolu, u porazu svoje momčadi igrao je 21 minutu i upisao 3 poena i 5 asistencija.

Rumunjska

U Rumunjskoj ove godine igra šestorica naših košarkaša. Pankracije Barać je u zadnjoj utakmici njegov Pitestija odigrao 34 minute. Susret je završio statistikom od 20 poena (6/11 za dva poena), 3 skoka i 3 asistencije.

U momčadi Miercuea Ciuc su trojica naših košarkaša. Franjo Bubalo, Marijo Hajdić odnosno Franko Filipović. Bubalo je posljednju utakmicu završio s 16 poena, skokom i asistencijom, Filipović je dodao 18 poena, 4 skoka i 2 asistencije, dok je Hajdić zabio 2 poena i uhvatio 3 lopte.

Odlične igre pruža i Matija Češković koji je u pobjedi svoje ekipe Targu Mures zabio 26 poena (11/16 iz igre) i uz to dodao 3 asistencije.

Za kraj spomenimo i Vedrana Nakića koji je neočekivano odigrao svega tri minute protiv CSU Sibiu. Inače, u 16 odigranih utakmica u prosjeku igra nešto više od 18 minuta, dok je ovog puta proveo samo 3 minute bez većih učinka.

Rusija

Odlaskom Marka Banića iz Uniksa, naša je baza košarkaša ostala tek na dvojici igrača. Točnije na dvojicu iz Himkija, Zoranu Planiniću i Krešimiru Lončaru. Obojica imaju utakmicu VTB lige na rasporedu danas, protiv momčadi Turowa.

Ovom prilikom dodajmo kako postoji mogućnost da će to biti Planinićeva i Lončara posljednja utakmica u VTB ligi zbog financijskih poteškoća u klubu.

Slovenija

U Sloveniji je odlascima Golemca, Drezge, Pašalića i Lozančića smanjenja kolonija naših košarkaša. No, bez obzira na četvoricu spomenutih kod naših sjevernih susjeda i dalje ima zanimljivih hrvatskih košarkaša kao i njihovih interesantnih nastupa.

Igor Marić je blistao u pobjedu protiv Polzele, za 31 minutu upisao je 21 poen (4/8 za tri),  5 skokova, 2 asistencije i ukradenu loptu. Inače, Marić je među istaknutijim košarkašima Maribora koji je u ovom trenu vodeći u slovenskom prvenstvu.

Zajedno s Mariborom, na vrhu je i Zlatorog koji ima lošiji međusobni skor (derbi je ovog vikenda). Za Zlatorog nastupaju i dvojica Dalmatinaca, Ante Đugum i Frano Marasović. Đugum kao što smo pisali u nedavnom intervjuu, igra odlično, a ovog puta je u pobjedi protiv Slovana zabilježio 9 poena i 7 skokova. Marasović u toj utakmici nije ulazio u igru. No, zato je u istoj utakmici za Slovan ušao Miloš Paravinja koji je za svoju momčad dodao 5 poena, 5 skokova i 2 asistencije za 24 minute provedene na parketu.

U Tajfunu odlično igra i Mladen Primorac čija je momčad krajem tjedna skinula domžalski Helios koji je bio do tada na vrhu tablice. Primorac je susret okončao s 8 poena i 4 skoka. Inače Mostarac je ove sezone u 11 odigranih utakmica na prosjeku od 13,1 poena te 6,5 skoka po utakmici.

U Škofji Loki je i naš Vjeran Soldo koji je u porazu protiv Elektre odigrao 12 minuta i za to vrijeme upisao 8 poena, 3 skoka i asistenciju.

U Sloveniji igraju i trojica ABA košarkaša. Jakov Vladović je u dresu Krke protiv Cibone odigrao 33 minute i zabio 13 poena te podijelio 7 lopti. Svoj doprinos pobjedi dao je i Jure Lalić ubacivši 8 poena i uhvativši 7 lopti za 19 minuta. Posljednji od trojice je i Dražen Bubnić koji je u jučerašnjoj pobjedi protiv Zadra igrao 21 minutu, i pridodao 7 poena te 2 skoka.

Španjolska

Unicaja je u posljednjem kolu izgubila od Cajasola, bez obzira na dobru igru dvojice hrvatskih reprezentativaca. Krunoslav Simon je ubacio 15 poena, uhvatio 4 lopte i upisao još 3 asistencije. Luka Žorić je dodao 16 poena, 5 skokova i 4 asistencije. Trenerski poraz zabilježio je i Velimir Perasović koji je neočekivano poražen od momčadi Lagun Aro.

Barcelona je neočekivano poražena od Estudiantesa, a Ante Tomić je u 23 minute upisao mizeran učinak od svega 4 poena i 4 skoka.

Sliču partiju je pružio i Damjan Rudež u dresu Zaragoze koja je također posljednje kolo prvenstva izgubila. Rudež je kao i Tomić igrao 23 minute i zabilježio 5 poena, 2 skoka, 2 ukradene lopte i asistenciju.

Fran Pilepić je u posljednjoj utakmici protiv  Canariasa konačno dobio solidnu minutažu – 16 minuta koje je više nego korektno iskoristio. Zabio je 8 poena (3/4 iz igre) i uhvatio 2 lopte.

U drugoj španjolskoj ligi odlično igra Mateo Kedžo, koji je u subotu slavio protiv 4-plasirane Palencije. Kedžo je uknjižio 10 poena i 4 skoka za 21 minutu provedenu na parketu.

Jedan od najperspektivnijih košarkaša u Europi, Mario Hezonja nastavlja odličnim nastupima u drugoj ekipi Barcelone. Jučer je u uvjerljivoj pobjedi igrao 29 minuta i zabio 24 poena (5/9 za tri poena). Uz to uhvatio je 5 lopti i dodao još 2 asistencije i 2 ukradene lopte.

U jučerašnjoj uvjerljivoj pobjedi Real Madrida protiv Gran Canarije, Dontaye Draper ponovno nije stupio na parket. Spomenimo još kako je Žan Tabak nastavio odličan niz na klupi Caje Laboral i protiv Basquet Manrese slavio 101:95 nakon produžetaka.

Dodajmo za kraj španjolskog pregleda kako Aleksandra Ugrinoskog nema više u Španjolskoj jer je krajem 10. mjeseca prešao u KK Lirija iz Skopja.

Turska

Hrvatski košarkaši ostvarili su skromne učinke u utakmicama svojih klubova u sklopu 15. kola TBL lige. Jedino je Jurica Žuža bio dvoznamenkast u ovom kolu.

34-godišnji Zadranin Jurica Žuža je u dresu Trabzonspora pružio još jednu dobru partiju. Za 20 minuta provedenih na parketu u uvjerljivoj pobjedi (75:43), Žuža je upisao 16 poena (7/9 za dva) i 4 skoka.

Fenerbahçe se na domaćem parketu poigrao sa OlinEdirneom i slavio pobjedu 98:61, a Bojan Bogdanović je za 18 minuta na parketu upisao 7 koševa (dvice 3-4, trice 0-2, sl. bacanja 1-1), uz 2 skoka.

Bešiktaš je također pred domaćom publikom upisao pobjedu, a stradao je Mersin sa 83:75. Naš Damir Markota ubilježio je skroman učinak od po tri poena (1-2 za dva, 0-4 za tri, 1-1 slobodna bacanja) i skoka, te jednu osvojenu loptu za 14 minuta provedenih u igri.

Jedinu gostujuću pobjedu slavio je Stanko Barać sa svojim Anadolu Efesom. Oni su noćas sa 82:92 bili bolji od Gaziantepa, a hrvatski je centar za 17 minuta ubilježio 8 poena (4-5 za dva), uz četiri skoka, dva asista i jednu blokadu.

Drago Pašalić s Turk Telekomom i Tomislav Ružić s Tofasom ubilježili su domaće poraze u ovome kolu. Turk Telekom poražen je od Galatasaraya sa 70:76, a Splićanin je ostvario učinak od osam koševa (dvica 1-4, trica 2-5), po dvije uhvaćene lopte i dodavanja, te jednu osvojenu loptu.

Zadranin u dresu Tofasa Tomislav Ružić uklopio se u sivilo svoje momčadi, koja je poražena od skromnog Erdemira. Ružić je na parketu proveo 13 minuta i pritom ubacio četiri poena uz šut za dva 2-3.

Zaboravili smo na hrvatskog košarkaša u spomenutim ligama, ili smatrate da bi trebali već u slijedećem tjednu dodati jednu od liga? Kontaktirajte nas na crosarka@gmail.com te zajedno poboljšamo izvještaj Hrvata u inozemstvu.