Euroliga: Dobar nastup Šarića u porazu Efesa, Limoges iznenadio Milan

Večeras je u istanbulskoj Abdi Ipekci Areni susretom Anadolu Efesa i Olympiacosa otvoreno peto kolo Eurolige.

Anadolu Efes – Olympiacos 87:91 (13:20; 17:16; 24:18; 22:22; 11:15)

Obje momčadi u susret su ušle furiozno, ali su se u brzoj i fizičkoj igri bolje snašli gosti s Pireja započevši utakmicu serijom 8-2 sa sedam koševa bivšeg Cibosa D.J. Strawberryja. Glavni vođa navale turskog sastava, Thomas Heurtel u manje od dvije minute sakupio je dvije osobne pogreške što je izbacilo iz uobičajenog ritma domaćine. Par minuta kasnije centar Olympiacosa i jedan od ponajboljih igrača grčkog sastava, Patric Young nezgodno je iskrenuo nogu pri čemu je stradalo koljeno pa je grčki Amerikanac morao napustiti igru pa se Efes koševima Darija Šarića i Cedija Osmanija približio na -2.

Georgios Printezis i Othello Hunter, koji je zamijenio ozlijeđenog Younga, vraćaju Olympiacos na plus šest, a Grci nakon kratke stanke ponovno počinju igrati bolju košarku od domaćina. Cijelu su prvu četvrtinu gosti proveli u vodstvu, a sredinom druge četvrtine njihova je prednost bila i najvećih 15 koševa (15:30). Ipak, do kraja poluvremena Turci uspijevaju konsolidirati redove i smanjuju zaostatak na puno prihvatljivijih -6 do poluvremena (30:36).

Imali su domaći priliku smanjiti taj zaostatak još više, no Šarić promašuje zadnji šut prvog poluvremena za što se iskupljuje odmah na startu drugog kad pogađa tricu kojom Efes dolazi na -3 (33:36). Pogodio je Šarić i sljedeći koš domaćih, ali se čekalo sve do šeste minute drugog poluvremena i trice Heurtela da domaći sastav po prvi puta u današnjem susretu dođe u prednost (45:43).

Glavni pokretač preokreta, koji se u svom punom sjaju manifestirao u posljednjoj četvrtini, bio je Urugvajac Jayson Granger. Pronalazio je i razigravao svoje suigrače, a zatim i odličnom individualnom sekvencom u kojoj je zabio 13 od 18 koševa Efesa doveo turski sastav do najveće prednosti na utakmici, 72:61. Do kraja susreta ostalo je nešto više od dvije minute, ali Grci se nisu predavali i 19 sekundi prije kraja zaostatak su smanjili na samo dva koša (75:73). U fauliranju koje je uslijedilo profitirali su Grci. Heurtel na plus jedan Efesa promašuje oba slobodna bacanja i zamalo postaje tragičar utakmice, ali ga spašava Strawberry koji s druge strane pogađa samo jedno bacanje pa utakmica odlazi u produžetak. U produžetku se bolje snalaze gosti i iz Turske odnose vrlo vrijedne bodove.

Najbolji pojedinac u domaćem sastavu bio je Jayson Granger s 26 koševa, a naš Dario Šarić je na parketu proveo 25 minuta i upisao double-double učinak s 11 koševa i 10 skokova čemu je pridodao i četiri asistencije.

Kod pobjednika je najviše zabio Printezis (17p), Othello Hunter je ubacio 15, a po 11 koševa zabili su Ioannis Papapetrou, Daniel Hackett i Matt Lojeski.

Limoges CSP – EA7 Armani Milan 74:65 (19:21; 20:9; 17:16; 18:19)

U drugom susretu “naše” skupine B, francuski Limoges ugostio je na svojem parketu EA7 Emporio Armani Milan Jasmina Repeše.

Nakon izjednačene prve četvrtine, domaći igrači u drugoj ubacuju u brzinu više i dobrom igrom u završnici prvog poluvremena grade prednost koja je na velikom odmoru iznosila devet poena (39:30). Nije ovo bio niti približno neizvjestan susret kao onaj u Istanbulu, a Francuzi su vrlo brzo otišli na dvoznamenkastu prednost koju su održavali do samog kraja utakmice.

Limoges su predvodili Nobel Boungou-Colo s 18, Ali Traore s 15 i Heiko Schaffartzik s 14 koševa, dok su s druge strane najraspoloženiji bili Alessandro Gentile (19p, 5sk, 4ukl) i Jamel McLean (10p, 5sk). Krunoslav Simon ubacio je 7, a Stanko Barać 6 poena za poraženu momčad.

Sutra je na rasporedu posljednja utakmica ove grupe. Cedevita u 20 sati u Domu Dražena Petrovića ugošćuje Laboral Kutxu Velimira Perasovića.