Domaćin i Srbija pobjedama otvorili turnir u Celju

U slovenskom Celju, mjestu gdje će naša reprezentacija odigrati prvi krug ovogodišnjeg Eurobasketa, ovog se vikenda odigrava pripremni Laško turnir na kojem, uz domaćina Sloveniju, nastupaju reprezentacije Latvije, Srbije i Turske.

Turnir su otvorili Srbi i Turci, a reprezentativci Srbije odnijeli su uvjerljivu pobjedu 78:63. Srbi su od samog početka utakmice nametnuli svoj ritam koji igrači izbornika Bogdana Tanjevića nisu mogli pratiti, pa je na semaforu već nakon 14 minuta igre svijetlilo velikih 33:18. Iako je na trenutke razlika bila i veća, na poluvrijeme se otišlo sa sigurnih 43:27 za Srbiju. Drugo poluvrijeme nije donijelo neku neizvjesnost, osim nekoliko približavanja Turaka na manje od deset poena zaostatka, a konačnu potvrdu pobjede donio je Nemanja Bjelica tricom s devet metara kojom je odveo svoju reprezentaciju na +17 pred sam kraj susreta.

Najbolji igrač u momčadi Dušana Ivkovića bio je definitivno Nenad Krstić s 23 ubačaja, a Nemanja Nedović dodao je 17. U turskom sastavu, koji je slobodna bacanja šutirao katastrofalnih 27 posto (6/22), s po 11 poena su jedini dvoznamenkasti bili Baris Ermis i Hidayet Turkoglu.

Slovenci su u drugom susretu turnira sa 71:67 svladali Latvijce, a do pobjede su došli puno lakše nego što to krajnji rezultat sugerira. Velikom većinom dvoboja Slovenija je imala dvoznamenkastu prednost, a najviših +15 (54:39) svijetlilo je na semaforu u 28. minuti.  Do kraja su se Latvijci uspjeli potpuno približiti domaćinima, a preko Kasparsa Berzinša stići i do -2 (65:63) na 25 sekundi prije kraja. Slovenci su promašili sljedeći napad, ali Mirza Begić hvata loptu odbijenu od obruča i donosi Sloveniji pobjedu.

Kod izabranika Božidara Maljkovića istaknuo se Boštjan Nachbar s 14 ubačaja, Goran Dragić dodao je 11, dok je Begić bio blizu double-double učinka s devet poena i skokova. Berzinš je sa 17 koševa bio najefikasniji Latvijac, a podršku mu je s 11 poena pružio iskusni Janis Blums.

Danas su na rasporedu susreti drugog kola, a sastaju se Turska-Latvija i Slovenija-Srbija.