Drama na otvaranju Lige za prvaka pripala Zagrebu

Ovosezonsko izdanje Lige za prvaka dvobojem u dvorani zagrebačke Osnovne škole Trnsko otvorili su košarkaši Zagreba i Splita. Pred 300-tinjak gledatelja odvijala se prava drama, iako se to nije dalo naslutiti nakon prvih 20 minuta. Domaćini su u nastavku prokockali svoju veliku prednost, a Split je četiri poena prednosti na ulasku u posljednju minutu uspio pretočiti u poraz.

Razigranim izdanjem ponajprije Tonija Dijana i Henrika Širka Splićani su nakon tri minute igre stigli do vodstva 5:11. Međutim, već u sljedećem napadu Šibenčanin u momčadi Splita dobiva svoju drugu osobnu pogrešku, a gosti ulaze u bonus, pa ponajprije preko slobodnih bacanja Zagreb do polovice prve četvrtine preokreće rezultat na 12:11. Uslijedilo je novo razdoblje bolje igre Splićana, pa Ante Đugum u 8. minuti postavlja 14:19, ali prvu četvrtinu domaćin zaključuje tricama Ivana Batura i Jakova Vladovića za 22:19.

Tricom 18-godišnjeg Mate Kalajžića Split nakon dvije minute u drugoj četvrtini ponovno vodi (24:26), a na to domaći trener Danijel Jusup odgovara s petorkom dvometraša, pa preuzimanjem u obrani i boljom realizacijom u napadu Zagreb u 17. minuti odlazi na dvoznamenkastu prednost 39:29, a minutu kasnije i do 43:29. Ništa tada gostima nije polazilo za rukom, promašeni šutevi, slobodna bacanja, koraci, a Zagrebu se potpuno otvorio šut pa Dino Cinac stavlja tricu za 46:29, ali agoniju Splićana tada napokon prekida Goran Filipović, tricom za 46:32, da bi sjajno raspoloženi Batur svojim trećim ubačajem iza linije 6,75 postavio rezultat poluvremena 49:32.

Bolje gosti ulaze u nastavak susreta, pa na krilima iskusnog Srđana Subotića nakon četiri minute igre smanjuju rezultat na 55:43 i prisiljavaju Jusupa da pozove minutu odmora. Novu neizvjesnost u utakmicu Splićani vraćaju koncem treće četvrtine, kada su preko Đuguma i Josipa Matića smanjili rezultat na samo sedam poena zaostatka (59:52). Konsolidirali su se malo nakon toga domaći košarkaši, pa u posljednjih deset minuta ulaze s novim dvoznamenkastim vodstvom (64:54).

U brzopletoj igri obaju momčadi na startu posljednje dionice bolje se snalaze gosti, koje Širko s dvije trice nakon dvije i pol minute igre približava na samo dva poena zaostatka (64:62). Uslijedile su četiri minute Splita bez ikakvog poena, ali ni Zagrebaši se nisu proslavili. I jednima i drugima iscurilo je nekoliko zicera, promašene su otvorene trice, slobodna bacanja, a crnu rupu obaju momčadi prekida Filipović ubačajem za 67:64. I sljedeći napad domaćini promašuju, a na drugoj strani gorostasni Đugum ubacuje za minimalnih 67:66, a nakon jednog pogođenog slobodnog bacanja Cinca ponovno uzvraća Đugum za potpuni povratak Žutih u utakmicu (68:68). Najprije dvojbeni aut za Split, pa silazna putanja nakon blokade Miralema Halilovića na Širku minutu i pol prije kraja donose gostima vodstvo 68:70, a s napadom 1:12 do kraja trener gostiju Ivica Skelin poziva minutu odmora. Odlično su gosti odigrali dogovorenu akciju, pa Đugum ubacuje za povećanje vodstva, ali na drugoj strani Vladović tricom kažnjava pogrešku Širka, a osam sekundi prije kraja Pavle Marčinković skače u napadu, opet preko Širka i ubacuje za 73:72. Gostima je ostala jedna minuta odmora, koju su odmah pozvali, a domaćinima jedan prekršaj, kojeg nisu trebali iskoristiti jer Subotić loptu iz auta baca u nogu Đugumu i lopta je sa strane za Zagreb 6,8 sekundi prije posljednje sirene. Uslijedio je brzi prekršaj na Vladoviću, koji pogađa oba bacanja, a Širko ne pogađa za izjednačenje i završava 75:72 za Zagreb.

Halilović je s 14 poena i osam skokova bio najbolji pojedinac domaće momčadi, double-double učinak od 13 koševa i deset skokova ostvario je Marčinković, a 12 poena uz pet asistencija dodao je Vladović. Kod Splita Đugum je odigrao vrlo dobru utakmicu ubacivši 15 poena, a 13 je uz sedam skokova dodao Širko.