Drugi dan kvalifikacija za London prošao bez iznenađenja

Drugog dana Olimpijskih kvalifikacija u Caracasu favoriti su odnijeli pobjede u sve četiri odigrane utakmice. Portoriko, Litva i Makedonija lakoćom su svladali svoje protivnike, dok je teže od očekivanog Dominikanska Republika svladala Južnu Koreju.

SKUPINA A

Jordan – Portoriko 52:93
(Daghles 17p; Ramos 20p, 9sk, Sanchez 12p, Peavy 11p, Santiago 10p, Franklin 10p)

Iako je za reprezentativce Jordana jedino pobjeda u ovoj utakmici dolazila u obzir, od samog početka dobili su na znanje da do nje neće doći. Portoriko je već na startu utakmice imao visokih 19:2, na kraju prve četvrtine 29:11, a na poluvrijeme su otišli s visokih i komfornih +32 (54:22). Do kraja utakmice laganim ritmom ne samo da su održali, nego su i povećali prednost na konačnih 93:52. Najbolji u momčadi pobjednika bio je visoki centar Ramos s 20 poena i 9 skokova u samo 17 minuta na parketu, dok je u momčadi Jordana bolji od ostatka momčadi bio Daghles sa 17 poena

SKUPINA B

Venezuela – Litva 82:100
(Vasquez 24p, 7as, Cox 14p, Torres 14p; Kleiza 28p, Kalnietis 13p, 8as, Pocius 12p)

Venezuela se kao domaćin nadao da može iznenaditi favorizirane Litvance, te su nošeni publikom sasvim solidno otvorili utakmicu (21:23 na kraju prve četvrtine), ali kvaliteta litavskih igrača dolazi do izražaja u drugoj četvrtini te se na poluvrijeme odlazi sa sigurnih +13 za Litvu (36:49). Do kraja utakmice Litva je održavala vodstvo, te mirno zaključila utakmicu s 82:100, a domaćinima nije pomogla ni sjajna tricaška večer (5 trica Vasqueza, ukupno 11). Kod pobjednika je briljirao igrač Toronto Raptorsa Linas Kleiza sa 28 poena, a slijedili su ga Kalneitis s 13 poena i 8 asistencija, te Pocius s 12 poena. U redovima domaćina, najviše su pokazali Gervais Vasquez s 24 poena i 7 asistencija, te Cox i Torres s po 14 poena.

SKUPINA C

Južna Koreja – Dominikanska Republika 85:95
(Sandrin 21p, S. Kim 14p, T. Kim 13p, 6as; Horford 30p, 12sk, Martinez 16p, 25sk; Garcia 13p)

Iako se od ove utakmice očekivalo da bude jednosmjerna, Korejanci su se potrudili da tome ne bude tako. Vodili su većim dijelom prvog poluvremena, što im je donijelo vodstvo na poluvremenu od 41:37. Korejanci nisu posustali sve do polovice treće četvrtine, kada Dominikanci predvođeni Alom Horfordom rade seriju 12:1. U posljednjoj četvrtini igrači Dominikanske Republike nisu dopustili približavanje žilavim Korejancima, te su odnijeli pobjedu 85:95. U pobjedničkoj momčadi briljirali su već spomenuti Horford s 30 poena i 12 skokova, a odličnu potporu pod košem pružio mu je Jack Martinez s 18 poena i čak 25 skokova. Najbolji strijelac u poraženoj momčadi bio je Eric Sandrin s 21 poenom.

SKUPINA D

Makedonija – Novi Zeland 84:62
(McCalebb 23p, 11as, Antić 17p, 10sk, Gečevski 16p; Pledger 11p, 11sk)

Makedoncima je u ovoj utakmici igrala samo pobjeda, te su odličnim ulazom u nju dali do znanja da nikakvog iznenađenja neće biti. Već na kraju prve četvrtine vodili su s visokih +15 (26:11). Druga i treća četvrtina bile su izjednačene, ali Novi Zeland samo je jedanput uspio smanjiti razliku na jednu znamenku (60:51 početkom posljednje četvrtine). Odličnom posljednjom četvrtinom, Makedonci su potvrdili pobjedu s konačnih 84:62. Najbolji kod Makedonaca bili su McCalebb s 21 poenom i 11 asistencija, Antić sa 17 poena i 10 skokova, a u ovoj utakmici podršku im je dao i bivši igrač Zadra Todor Gečevski sa 16 ubačaja. Kod Novozelanđana jedini dvoznamenkasti Alex Pledger ostvario je i double-double učinak od po 11 poena i skokova.