Turska: Efikasni Bogdanović, ostali Hrvati neprimjetni

Ono što je nama predbožićno raspoloženje, Turcima je sasvim normalan vikend, pa je tako i protekli vikend odigrano dvanaesto kolo tamošnjeg košarkaškog prvenstva. U ovome kolu nije bilo značajnijih derbija, kao ni iznenađujućih rezultata, pa Vam u nastavku donosimo kratki pregled svih utakmica.

Prva utakmica odigrana je u subotu, a Antalya je na domaćem parketu ugostila favorizirani Fenerbahce. Gosti iz Istanbula dobro su se namučili da bi stigli do pobjede koju su osigurali tek u završnici susreta, a ponajviše zahvaljujući našem Bojanu Bogdanoviću. Mostarac je sjajnim šutom iz igre (9 od 11) stigao do 23 poena, čemu je pridodao četiri skoka i dva uspješna dodavanja. Jedan poen manje od Bogdanovića kod domaćina je ubacio Jermareo Davidson.

Sa Antalyjom začelje dijeli momčad Hacettepea koja je ovom kolu kod kuće sa visokih 70:91 poraženi od Banvita, unatoč dobroj igri Camerona Bannermana (17 poena, 7 asistencija). Kod pobjednika je Sammy Mejia ubacio 14, uz po pet skokova i asistencija.

Galatasaray je u svojoj dvorani Abdi Ipekci došao do lagane pobjede od 84:66 nad Gaziantepom. Do trijumfa su ih s po 15 poena vodili Cenk Akyol i Milan Mačvan. Kod gostiju je isti broj koševa upisao Isaiah Swann.

Drago Pašalić ovoga vikenda nije ponovio svoj nastup od srijede, pa njegovih devet koševa, pet uhvaćenih lopti i dvije blokade nije bilo dovoljno za spriječavanje domaće katastrofe njegovog Turk Telekoma. Bolji su bili košarkaši TED Kolejlilera, a do konačnih 55:89 vodio ih je Jovo Stanojević sa 26 ubačaja i sedam skokova.

Besiktas je sa 67:83 slavio na gostovanju kod Olin Edirnea uz 15 poena Curtisa Jerrellsa, dok je kod domaćina 22 ubacio Mehmet Yagmur. Damir Markota je u redovima crno-bijelih ubilježio šest poena i četiri skoka.

Stanko Barać odigrao je samo pet minuta u pobjedi njegovog Anadolu Efesa 71:65 nad Pinar Karsiyakom. Hrvatski je centar za to vrijeme uspio ubilježiti jedan skok, a njegovu su momčad do pobjede vodili Kerem Gonlum i Sašo Vujačić s po 18 ubačaja, dok je kod poražene momčadi najistaknutiji bio Bobby Dixon sa 17 poena, sedam skokova i šest asista.

Aliaga je sjajnom posljednjom četvrtinom koju su zaključili s 21:6 stigla do domaće pobjede nad Tofasom. Završilo je 81:67 uz 27 koševa Lionela Chalmersa. Tomislav Ružić je kod Tofasa zabilježio po šest koševa i skokova, uz jednu blokadu.

Kolo je zaključeno utakmicom Erdemira i Mersina, u kojoj su domaćini prednoststečenu u trećoj četvrtini (21:13) sačuvali do kraja i slavili sa 96:86. Novu je odličnu partiju pružio Slovenac Jure Balažič, koji je na 28 koševa nadodao osam uhvaćenih lopti, a kod gostiju je 23 ubacio David Holston.

Na vrhu ljestvice je i dalje Fenerbahce omjerom 11-1, a pobjedu manje imaju Galatasaray, Efes i Banvit. Na dnu su i dalje s po dvije pobjede Antalya i Hacettepe.