EP U16: Hrvatska savladala Srbiju i bez poraza ušla u četvrtfinale

U šestoj utakmici na U16 Europskom prvenstvu, Hrvatska je došla do šeste pobjede. Danas je na drugoj strani stajala reprezentacija Srbije koja je do ove utakmice također bila neporažena.

Hrvatska – Srbija 69:63 (25:19; 40:33; 52:49)

Hrvatska: Skokna 7 (7 as), Lazić, Dubelj, Bender 14 (16 sk, 3 as, 6 bl), Kalpić 2, Kumanović, Slavica 12, Zubac, Žižić 20 (18 sk), Čolak, Mazalin 14, Gašpert.
Srbija: Peno 5, Čirković, Marinković 9, Glišić 13, Rakičević 9, Stojanović 23, Jovanović 2, Simanić, Aničić 2, Kenić, Aranitović, Miladinović.

Utakmica je vrlo efikasno otvorena s obje strane i igra se koš za koš. U četvrtoj minuti Rupčićevi izabranici rade seriju 7:0 i odvajamo se na plus šest. S tom razlikom se i otišlo na prvi mali predah. Prednost bi bila i veća da nije bilo nekoliko loših obrambenih reakcija hrvatskih igrača koji su naivno ispadali iz obrane. Srbe je u igri držao Vojislav Stojanović s 11 poena.

Nakon petnaest minuta igre, Hrvatska diže prednost na devet razlike i čini se da će slomiti suparnika. Srpski izbornik prisiljen je na time-out nakon kojeg se vraćaju u igru i dolaze na samo pet razlike. Naši igrači odgovaraju serijom 7:0 i odlaze na velikih 40:28. Međutim, u zadnjoj minuti u našim redovima dešava se pad koncentracije, a naši istočni susjedi to vješto kažnjavaju serijom 5:0. Na veliki odmor se odlazi rezultatom 40:33.

Početak drugog poluvremena je bio kao preslika prvog. Hrvatska je konstantno vodila, a Srbi nikako da uhvate potpuni priključak. Ipak, na samom kraju treće dionice dolaze na samo minus tri, što znači da će nas čekati uzbudljiva zadnja četvrtina.

Hrvatska je bolje ušla u posljednju dionicu. Nakon tri minute igre vratila je prednost na prihvatljivih sedam razlike. Kao i tijekom cijelog susreta Srbi se nisu predavali i ponovno su smanjili zaostatak. Dvije minute prije kraja, Lovro Mazalin bacanjima odvodi Hrvatsku na devet razlike i osigurava mirnu završnicu. Utakmica je završena rezultatom 69:63.

Fenomenalnu utakmicu je ponovno odigrao Ante Žižić ubacivši 20 poena i uhvativši 18 skokova. U stopu ga je pratio Dragan Bender s 14 koševa i 16 skokova. Mazalin je ubacio 14, a Nik Slavica 12. U redovima Srbije 23 poena je ubacio Stojanović.

Iako to konačni rezultat ne govori, Hrvatska je bila izuzetno dominantna tijekom cijelog susreta. U prilog tome najbolje govori omjer skokova 59:40 u korist naše reprezentacije. Dojma smo da su naši igrači odigrali koliko im je dovoljno i da imaju mnogo prostora za napredak. Uz kriminalan šut za tri poena (1/15) i čak 8 izgubljenih lopti više pobjeda niti jednom nije dolazila u pitanje.