[VIDEO] EP U16: Hrvatska u drugom krugu!

Pobjedom protiv Grčke 56:51 muška kadetska reprezentacija Hrvatske stigla je do prve pobjede na EP u Latviji. Susret koji je odlučivao hoće li Hrvatska ostati u utrci za četvrtfinalom ili odlazi u borbu za ostanak u A diviziji, izabranici Stipe Bralića su loše otvorili kao i prethodna dva izgubljena susreta od BiH i Latvije.

Ipak, lošiji napadački učinak kompenziran je boljom obranom pa su Grci nakon prve četvrtine imali prednost 12:8. Nakon prednosti Grčke 27:20 u 17. minuti, naši kadeti počinju igrati puno bolje pa nakon dvije trice Luke Kotrulje te koševa Vuka Lazića i Lea Čizmića, na odmoru Hrvatska vodi 30:29.

Najbolji pojedinac susreta Kotrulja početkom treće četvrtine dovodi Hrvatsku do prednosti 34:29, Grčka uzvraća serijom 8:0, a na isteku treće četvrtine Kotrulja zabija bacanja za prednost 43:42.

Sjajan je bio ulazak Hrvatske u posljednju četvrtinu jer je tricom Karla Uljarevića te koševima Lazića i Kotrulje došla do 50:42, ali ni to nije bilo dovoljno u utakmici s malo koševa, budući da Grčka nakon trice Moraitisa na ulasku u posljednju minutu zaostaje 52:51. Pobjedu ipak donosi Krešimir Ljubičić na asist Mate Kalajžića, a sve potvrđuje Mateo Čolak. Za prvu pobjedu najzaslužniji su bili Kotrulja (19 koš, 5 sk), Čizmić je dodao 11, a po 6 Lazić i Lovro Buljević.

Prvi suparnik Hrvatske u drugom krugu (nedjelja) bit će Srbija koja je zabilježila sve tri pobjede u prvom dijelu i prema riječima Ivana Lozanića, pomoćnika našeg izbornika, pokazala najbolju igru:

“Srbija igra odlično na prvenstvu te je uz Latviju, koja ima domaći teren, u uskom krugu favorita. Bit će nam vrlo teško u nastavku prvenstva doći do barem dvije pobjede (Srbija, Litva, Turska) koje bi nam garantirale četvrtfinale, iako i u nekim krugovima s jednom pobjedom možemo do ulaska među osam najboljih’’, kazat će Lozanić i dodati svoja zapažanja nastupa Hrvatske u prvom dijelu prvenstva:

“Nadamo se da smo ovom pobjedom protiv Grčke dobili na samopouzdanju koje nam je bilo poljuljano nakon poraza od BiH. Sve tri utakmice smo lošije otvorili i igrali u grču, a nastavak nam je bio puno bolji. Uz bolji šut vjerujem da možemo u drugom krugu stići do plasmana među osam najboljih.’’