EP U16: Poraz od Srbije na otvaranju drugog kruga

U prvom kolu skupine E drugog kruga Eurobasketa u Latviji, hrvatska kadetska reprezentacija poražena je od vršnjaka iz Srbije i tako svoje izglede za plasman u četvrtfinale svela na matematički izračun.

Hrvatska – Srbija 61:68 (17:22, 31:36, 52:53)

Hrvatska: Uljarević, Martinac, Kalajžić 12 (5as, 6ol, 7il), Kotrulja 9, Prskalo, Savić, Lazić 7, Čizmić 8, Bajo, Čolak 8 (7sk), Buljević 3, Ljubičić 14 (9sk).

Srbija: Marjanović, Nešić 13, Nikolić 2, Aranitović 16, Musić 2, Čučović, Beslać 5, Simanić 6, Radanov 13, Radović 6, Dinčić 2, Gašić 3.

Izabranici Stipe Bralića sjajno su otvorili susret, ostavili protivnika gotovo četiri minute bez koša iz igre i tricama Čolaka i Kotrulje poveli 11:1. Međutim, tu su stali i uslijedio je pad karakterističan za košarkaše ovog uzrasta. Srbija je u samo četiri minute napravila seriju 17:0 i prvu četvrtinu zaključila svojim vodstvom 22:17. U drugoj dionici imali su naši susjedi i plus devet (33:24), no ipak, Hrvatska je, ponajviše zahvaljujući Ljubičiću i Kalajžiću, uspjela na veliki odmor otići s prihvatljivim zaostatkom (31:36).

Nastavak ponovno bolje otvara Hrvatska i tricom Čizmića u 22. minuti preuzima vodstvo (37:36). Slijede izjednačene minute susreta u kojima se niti jedan protivnik nije uspio odvojiti na osjetniju prednost. Tako je izgledalo i tri minute prije kraja  pri vodstvu Srbije 65:61, međutim, Hrvatska od tada nije ubacila niti jedan koš. Simanić je pogodio tricu za 68:61 i tako potvrdio pobjedu Srbije, a naša reprezentacija upisala je i treći poraz na Europskom prvenstvu.

Najzapaženiji u našim redovima bili su Krešimir Ljubičić (14koš, 9skok, šut 6/10) i Mate Kalajžić (12koš, 5as). Kod Srbije, koja je četvrtom uzastopnom pobjedom osigurala nastup u četvrtfinalu, Aleksandar Aranitović je postigao 16, a Bojan Nešić i Aleksa Radanov po 13 koševa.

Hrvatsku sutra u 17:00 sati očekuje dvoboj s Litvom, dok ćemo dan poslije snage odmjeriti s reprezentacijom Turske.