EP U18: Hrvatska odličnom igrom svladala Ruse i plasirala se u polufinale

U prvom četvrtfinalnom dvoboju U18 Europskog prvenstva između Rusije i Hrvatske, potpuno zasluženo, plasman u polufinale ostvarili su naši igrači. Od samog početka susreta Hrvatska se nametnula na terenu i dominirala većinom utakmice. Tek su na kraju Rusi pokušali priprijetiti, ali vremena je bilo premalo.

Rusija – Hrvatska 72:82 (12:23; 29:44; 48:56)

Rusija: Gavrilov 4, Khrustalev, Martynov 19, Staratelev, Viktorov 7, Zhulkov, Fedorchenko 23, Maleyko, Gankevich 6, Kulikov 7, Antonikovskii, Popov6.
Hrvatska: Gulam, jukić, Marinelli 22 (9 asistenicja), Bošnjak 5, Gabrić 6, Ćorić 8, Jelenek 3, Kozić, B. Žganec, Arapović 12 (8 skokova), Mazalin 11 (8 skokova), K. Žganec 15 (11 skokova).

Samo otvaranje utakmice je pripalo Rusima. Nakon dvije minute igre vode 4:1. Naši igrači potom rade seriju 8:0 i prelaze u vodstvo koje više ne ispuštaju do kraja. Odličnom obranom i momčadskom igrom, gdje se čak sedam igrača upisalo u listu strijelaca, završavamo prvu četvrtinu s velikih 12:23. Do kraja poluvremena predvođeni fenomenalnim Paolom Marinellijem (13 poena, 5 asistencija) povećavamo prednost na 15 razlike. Na veliki odmor se odlazi rezultatom 29:44.

U drugom dijelu utakmice na našim igračima je bilo da očuvaju stečenu prednost. No, kako to obično biva kod nas, bolje igramo kada je utakmica u egalu nego kada vodimo. Do 27. minute Hrvatska je čuvala stečeno vodstvo, a posljednje tri minute treće četvrtine Rusi dobivaju sa sedam razlike i dolaze na prihvatljivih 48:56.

U posljednju dionicu naši su ušli koncentrirano. U minutu i pol serijom 8:2 vraćaju prednost s poluvremena. Zatim ponovno neobjašnjivo staju i dopuštaju protivnicima da se četiri minute prije kraja približe na opasnih šest razlike. Tri minute prije kraja Karlo Žganec i Fedorchenko svaki s po pet poena drže utakmicu na istoj razlici.

U zadnjoj minuti najprije Lovro Mazalin zakucava, a potom Marinelli pogađa bacanja i odvode naše na +10 te time rješavaju utakmicu. Utakmica je završena rezultatom 72:82, a Hrvatska u polufinalu čeka pobjednika susreta između Latvije i Litve.