EP U20: Hrvatska izgubila u infarktnoj završnici

U prvoj utakmici U20 europskog prvenstva Turska je slavila protiv Hrvatske. Nakon minimalne prednosti na poluvremenu, Turci su u napetoj završnici slavili protiv Hrvatske s pola koša prednosti.

Turska – Hrvatska 74:73 (23:14; 36:34; 54:54)

Turska: Altin 3, Eroglu 14, Candan 17, Türen, Dokuyan 6, Geyik 2, Tuncer 11, Cosar, Mutlu 5, Erdogan 1, Tekin 7, Erülkü 8.
Hrvatska: Pandurić 6, Samac 13, Segarić 4, Kanaet 1, Buovac 20, Baković, Boban 5, Ramljak 13, Madunić, Vlaić, Širko 11, Božinović.

Marko Ramljak koševima iz kontre otvara utakmicu. Turska je odgovorila serijom 8:0 i Hrvatsku ostavlja bez koševa 3 minute. Do kraja četvrtine uspjeli su Turci još dodatno podići prednost. Na prvi mali predah odlazi se rezultatom 23:14. Loša je to bila dionica naših, a izbornik Damir Milačić je izrotirao čak 11 igrača tražeći najbolju petorku.

U drugi dio naši su ušli kudikamo ozbiljnije. Rade seriju 5:0 i približavaju se na četiri razlike. Ostavili su Turke bez koša gotovo tri minute. Hrvatsku niti miniserija Turaka 4:0 nije omela u preokretu. Na nju odgovaraju fenomenalnom dionicom te su u 16. minuti poveli 27:28.  Do kraja četvrtine igra se koš za koš, a na veliki odmor odlazi se rezultatom 36:34 u korist turskih reprezentativaca. Do poluvremena najefikasniji kod naših bio je Henrik Širko s 9 poena.

Turska je bolje ušla u drugo poluvrijeme. Nakon tri minute odvajaju se na osam razlike. U 26. minuti Eroglu polaže za opasnih 53:43, no naši su se ubrzo pribrali i do isteka treće dionice radimo seriju 11:1. Nakon 30 minuta rezultat je neriješen, 54:54.

I četvrtu četvrtinu otvorila je bolje Turska. U kratkom periodu rade 5:0. Hrvatska se ponovno vraća te u 35. minuti vodimo 65:66. Do zadnje minute momčadi su se izmjenjivale u minimalnoj prednosti. Jedanaest sekundi do kraja Henrik Širko zabija za vodstvo 72:73 i prisiljava turskog izbornika na time-out. Na žalost po naše, Tuncer pogađa za konačnih 74:73. Ostao je Milačiću time-out i pet sekundi, ali Širko nije uspio pogoditi za pobjedu.

U našim redovima najbolji je bio Matej Buovac s 20 poena, Marko Ramljak s 13 te Domagoj Samac s 13.

Sljedeću utakmicu Hrvatska igra s Ukrajinom sutra u 15:45, a osim Turske i Ukrajine s nama u skupini su još Švedska i Crna Gora.