Eurobasket: Crna Gora ponovno bolja od Srbije

Jučer je odigrano sedmo kolo kvalifikacija za Eurobasket 2013. Sve više ekipa osigurava nastup na EP u Sloveniji sljedeće godine, a od jučer se tim ekipama pridružila i Hrvatska koja je bez problema svladala Cipar. Najzanimljiviji dvoboj ovog kola bio je onaj između Crne Gore i Srbije, u kojem su Crnogorci pokazali da su oni najbolja momčad skupine A.

Grupa A

Island – Slovačka 84:86
Estonija – Izrael 53:84
Crna Gora – Srbija 72:62

Crna Gora uspjela je i drugi put u ovim kvalifikacijama svladati susjede iz Srbije. Ovaj put Crnogorci nisu trebali koš u zadnjim sekundama već su nešto ranije osigurali važnu pobjedu. Srbi su bolje otvorili utakmicu te su u prvom periodu vodili i sa 16:3. Crna Gora je u drugom periodu uspjela serijom 11:3 osigurati prednost na poluvremenu od tri poena. Početak četvrtog perioda obilježila je serija Crne Gore 7:0 kojom su Crnogorci napravili odlučujuću prednost i upisali sedmu pobjedu. Sead Šehović kod Grne Gore postigao je 20 poena dok je kod Srbije Bjelica upisao 11 poena i 9 skokova.

U druga dva susreta Slovačka je u rezultatski nebitnoj utakmici predvođena Gavelom (35p, 6sk, 6 as) svladala Island dok je Izrael lagano pobijedio Estoniju. Sjajno su za Izrael odigrali Casspi s 26 poena i 6 skokova te Eliyahu s 21 poenom i 11 skokova.

Parovi sljedećeg kola (5. rujan): Srbija – Slovačka, Izrael – Island, Crna Gora – Estonija

Poredak: Crna Gora 7-0, Srbija 4-3, Estonija 4-3, Izrael 4-3, Island 1-6, Slovačka 1-6

Grupa B

Bugarska – Azerbajdžan  94:77
Luksemburg – Njemačka 67:95
Švedska- slobodna

Bugarska je uvjerljivom pobjedom nad Azerbajdžanom vratila nadu u plasman na Eurobasket. Bugarska je kontrolirala cijeli tijek susreta a pobjedu su osigurali sjajnim trećim periodom u kojem su dali čak 31 poen što je bilo i više nego dovoljno za sigurnu pobjedu. Kod Bugarske najbolji je bio Nikolov s 26 poena dok je kod Azerbajdžana Davis postigao 19 poena uz 13 skokova.

U drugom susretu Njemačka je lagano došla do 5 pobjede protiv Luksemburga. Pleiss sa 17 poena i 11 skokova te Jagla s 13 poena predvodili su Nijemce, dok je kod Luksemburga Rajniak postigao 12 poena.

Parovi sljedećeg kola (5. rujan): Njemačka – Bugarska, Azerbajdžan – Švedska

Poredak: Njemačka 5-0, Švedska 3-2, Azerbajdžan 3-3, Bugarska 3-3, , Luksemburg 0-6

Grupa C

Ukrajina – Austrija 68:57
Cipar – Hrvatska 49:98
Mađarska – slobodna

U skupini C Hrvatska je došla do nove pobjede, bez većih problema svladan je Cipar rezultatom 98:49 i tako su naši košarkaši i matematički osigurali plasman na Eurobasket. Detaljan izvještaj s ove utakmice možete pročitati ovdje.

Ukrajina je također pobjedom osigurala Europsko prvenstvo. Oni su na domaćem terenu svladali Austriju 68:57. Konačan rezultat to možda ne pokazuje, ali Ukrajina je sve konce u ovoj utakmici držala u svojim rukama. Istina, Austrija je prijetila u nekoliko navrata, ali čim bi se približili, domaćini bi malo pojačali ritam i odvojili se na nešto veću razliku dovoljnu za mirnu pobjedu. Ukrajinu je predvodio Sergeii Gladyr sa 17 poena, dok je 12 poena i 12 skokova učinak Maxyma Korniyenka. Austriju je s 13 poena predvodio Davor Lamešić.

Parovi sljedećeg kola (5. rujan): Hrvatska – Ukrajina, Austrija – Mađarska

Poredak: Hrvatska 5-0, Ukrajina 5-1, Mađarska 2-4, Austrija 2-3, Cipar 0-6

Grupa D

Rumunjska  – Gruzija 74:91
BiH – Nizozemska 99:83
Latvija- slobodna

Gruzija je na gostovanju kod Rumunjske stigla i do 4 pobjede u kvalifikacijama. Gruzijci su i prije susreta bili favoriti te su uspjeli tu ulogu i potvrditi. Gruzijci su odigrali dobro, kontrolirali su cijeli susret te na kraju lagano slavili. Gruziju su predvodili Shengelia (23p, 10sk) i Markoishvili (17p) dok je kod Rumunjske Mandache postigao 22 poena.

U drugom susretu BiH je teže od očekivanog došla do pobjede protiv slabih Nizozemaca. BiH je prvo poluvrijeme odigrala dosta dobro a rezultat na poluvremenu glasio je 49:36 za BiH. Početkom drugog poluvremena Nizozemska je krenula sa sjajnom igrom te su treći period dobili s 32:15. Sjajnom serijom u trećem periodu Nizozemci u završetak utakmice ulaze i s vodstvom ali ipak BiH predvođena fenomenalnim Teletovićem (36p, 7sk) i Wrightom (24p, 9sk, 9as) stiže na kraju do uvjerljivije pobjede. Kod Nizozemske Smeulders je odigrao sjajno postigavši 21 poena uz 15 skokova.

Parovi sljedećeg kola (5. rujan): Gruzija – BiH, Nizozemska – Latvija

Poredak: Gruzija 4-1, BiH 4-2, Latvija 3-2, Nizozemska 2-4, Rumunjska 1-5

Grupa E

Albanija – Finska 52:95
Poljska – Švicarska 111:67
Belgija – slobodna

Dvije vodeće ekipe  grupe E upisale su lagane i uvjerljive pobjede u 7. kolu. Finska je pobjedom ostala neporažena te s omjerom 5-0 drži prvo mjesto u skupini. Finska je prvo poluvrijeme igrala u nešto slabijem ritmu ali su svoju igru dizali kako se bližio kraj utakmice. Treći period igre dobili su s 30:9 te tako i konačno slomili do tada uporne Albance. Finsku je prema pobjedi vodio Huff s 23 poena.

Poljska je u drugoj utakmici razbila Švicarsku i došla u dobru poziciju prije završetka kvalifikacija. Poljsku je predvodio i u ovom kolu sjajni Gortat s 31 poenom i 13 skokova. Kod Švicaraca Mladjan je postigao 20 poena.

Parovi sljedećeg kola (5. rujan): Finska – Poljska,Švicarska – Belgija

Poredak: Finska 5-0, Poljska 4-2,Belgija 3-1, Švicarska 2-4, Albanija 0-6

Grupa F

Italija – Češka Republika 68:56
Bjelorusija – Turska  62:91
Portugal –slobodan

Turska je nakon nekoliko lošijih utakmica napokon pronašla žrtvu za veliku i laganu pobjedu. Uspjeli su svladati Bjelorusiju s 29 razlike te upisati svoju treću pobjedu. Svu neizvjesnost oko konačnog ishoda Turci su riješili već na početku u prva dva perioda. Erden je kod Turske postigao 20 poena uz 9 skokova dok je kod Bjelorusa Parakhouski bio najbolji s 18 poena i 6 skokova.

U drugom susretu Italija je došla do 6 pobjede i potvrde odlaska na Eurobasket. Talijani su nešto teže od očekivanog došli ipak do pobjede protiv Čeha. Utakmicu su obilježila dva različita poluvremena. U prvom je Italija bila bolja te ostvarila prednost od 16 poena. U drugom bude se Česi koji su dobili oba perioda ali ipak na kraju nisu uspjeli do kraja zaprijetiti Talijanima. Kod Talijana Aradori je postigao 16 poena dok je kod Čeha Benda postigao 12 uz 9 skokova.

Parovi sljedećeg kola (5. rujan): Turska – Italija, Češka Republika – Portugal

Poredak: Italija 6-0, Češka Republika 4-2, Turska 3-2, Bjelorusija 1-5, Portugal 0-5