Eurobasket: Nizozemska iznenadila Gruziju, poraz Turske

Došli smo do polovice kvalifikacija za Europsko prvenstvo u košarci, a jučerašnji susreti ponudili su dva iznenađenja. Prvo je pobjeda Nizozemske nad dosad neporaženom Gruzijom, a drugo je velik poraz Turske od Češke.

Skupina A

Slovačka – Crna Gora 81:94
Island – Estonija 67:86
Izrael – Srbija – danas u 21h

Odigrana su jučer dva susreta skupine A, dok će se treći odigrati s danom zakašnjenja, odnosno danas u 21 sat, kada će snage odmjeriti Izrael i Srbija.

Crna Gora upisala je svoju petu pobjedu u petom nastupu, ovoga puta su na gostujućem parketu svladali Slovačku rezultatom 94:81. Time su uspješno okončali prvi dio kvalifikacija, odigrali su po jednu utakmicu sa svakim protivnikom u skupini i sve su uspjeli svladati. Crnogorci su od početka susreta uzeli prednost u svoje ruke, i uz manje poteškoće i prekide, držali ga do kraja susreta. Ključna je bila druga četvrtina, kada rade seriju 18-4 i na poluvrijeme odlaze s 15 poena viška, što je bilo dovoljno za miran ostatak susreta. Pobjednike je predvodio Suad Šehović sa 16 poena, a 15 je ubacio Milko Bjelica. Slovake je s 23 poena i 10 asistencija vodio Anton Gavel.

U drugom susretu Estonija je pobijedila Island s 86:67 i tako nastavlja borbu s Izraelom za treće mjesto skupine, koje bi moglo voditi na Eurobasket (četiri najbolje trećeplasirane ekipe idu na EP). Estonija je već nakon tri minute susreta napravila dvoznamenkastu prednost koju su bez poteškoća održavali i lagano povećavali do kraja susreta. Najbolji Estonac bio je Kristjan Kangur s 26 poena i 7 skokova, dok je kod Islanda bolji od ostalih bio Jon Stefansson s 19 poena.

Parovi sljedećeg kola: Slovačka – Estonija, Srbija – Island, Izrael – Crna Gora

Poredak: Crna Gora 5-0, Srbija 3-1, Estonija 3-2, Izrael 2-2, Island 1-4, Slovačka 0-5

Skupina B

Švedska – Luksemburg 111:74
Azerbajdžan – Njemačka 68:85
Bugarska – slobodna

Mirno je bilo u skupini B, Švedska i Njemačka očekivano su došli do svojih novih pobjeda. Njemačka je svladala Azerbajdžan 85:68 i tako ostala jedina neporažena ekipa skupine B. Nijemci su nešto bolje započeli utakmicu i nakon 6 minuta došli do prednosti 17:7, ali na prvi odmor se ipak otišlo samo s dva poena prednosti Njemačke. Tijekom druge četvrtine domaćini su uspjeli i imati vodstvo u nekoliko navrata, ali Njemačka podiže ritam pred kraj poluvremena i radi prednost od 9 poena. S istom se razlikom ušlo i u posljednju četvrtinu gdje se Njemačka četiri minute prije kraja odvaja na 14 poena razlike i tako upisuje svoju četvrtu pobjedu. Među petoricom njemačkih igrača s dvoznamenkastim brojem poena najviše je postigao Lucca Staiger, 18. Charles Davis postigao je 31 poen za Azerbajdžan, ali to nije bilo dovoljno za pobjedu.

Švedska je bez problema svladala Luksemburg sa 111:74 i tako se izjednačila sa Švedskom i Bugarskom na drugom mjestu skupine kao još jedna momčad koja ima dvije pobjede i dva poraza te će se voditi velika bitka između ove tri ekipe za plasman na Eurobasket. Već nakon prve četvrtine Švedska je napravila veliku prednost i bilo je samo pitanje s koliko će razlike susret biti okončan. Svi su švedski igrači dobili minutažu, a najbolje ju je iskoristio Anton Saks sa 16 poena i 8 skokova, dok je kod poraženih najbolji bio Christopher Jones sa 17 poena.

Parovi sljedećeg kola: Švedska – Bugarska, Azerbajdžan – Luksemburg

Poredak: Njemačka 4-0, Azerbajdžan 2-2, Bugarska 2-2, Švedska 2-2, Luksemburg 0-4

Skupina C

Austrija – Hrvatska 75:82
Mađarska – Cipar 77:64
Ukrajina – slobodna

Hrvatska je nastavila svoj niz pobjeda i u Austriji, gdje je “žilavi” domaćin svladan rezultatom 82:75. Bojan Bogdanović predvodio je Hrvatsku do pobjede s 19 poena, a Roko Ukić postigao je 14 poena i podijelio 7 asistencija. Opširni izvještaj s ove utakmice možete pročitati ovdje.

Mađarska je pobjedom nad Ciprom 77:64 došla do svojeg drugog slavlja u ovim kvalifikacijama. Ciprani su se držali do pred kraj prvog poluvremena, kada Mađari odlaze na 9 poena razlike i više ne dopuštaju protivnicima da im ozbiljnije zaprijete. Najraspoloženiji Mađari bili su Peter Lorant s 25 poena i 7 skokova te Adam Hanga s 22 poena. Momčad Cipra predvodio je Panagiotis Trisokkas s 20 poena i 9 skokova.

Parovi sljedećeg kola: Mađarska – Ukrajina, Austrija – Cipar

Poredak: Hrvatska 4-0, Ukrajina 3-1, Mađarska 2-2, Austrija 1-3, Cipar 0-4

Grupa D

Latvija – Rumunjska 89:53
Nizozemska – Gruzija 91:88
Bosna i Hercegovina – slobodna

Latvija je u 5. kolu dočekala Rumunjsku i bez većih problema došla do druge pobjede. Latvijci su sjajno otvorili susret te nakon prvog poluvremena vodili s 20 poena razlike. Do kraja prednost su stalno dizali sve do konačnih 36 poena razlike. Odličnu utakmicu za Latviju odigrao je Kuksiks s 19 te Jeromanovs sa 16 poena.

Nizozemska je napravila veliko iznenađenje pobijedivši Gruziju u veoma neizvjesnoj i zanimljivoj utakmici. Gruzijci su prije susreta bili vodeća momčad skupine bez poraza dok su Nizozemci bili bez pobjede. Gruzija je počela susret kao što se i očekivalo te su na poluvremenu imali 8 razlike u svoju korist. U drugom poluvremenu Nizozemci se bude te pri rezultatu 72:70 prvi put dolaze i u vodstvo. U zanimljivoj završnici Nizozemska preko slobodnih bacanja uspijeva osigurati prvu pobjedu u kvalifikacijama. Prema prvoj pobjedi Nizozemce su vodili Jansen s 24 i Akerboom s 22 poena. Kod Gruzijaca više od ostalih istakao se Pachulia s postignutih 23 poena i 9 skokova.

Parovi sljedećeg kola: Latvija – BiH, Nizozemska – Rumunjska

Poredak: Gruzija 3-1, BiH 3-1, Latvija 2- 2, Rumunjska 1-3, Nizozemska 1-3

Grupa E

Švicarska – Finska 60:89
Belgija – Albanija 97:59
Poljska – slobodna

Finska je i na gostovanju kod Švicarske pokazala da je najbolja momčad skupine E. Finci su sjajnom obranom od samog početka susreta stvarali sve veću prednost te na kraju došli do pobjede od 30 poena razlike. Slabašni Švicarci uspjeli su tek nakon opuštanja Finske posljednji period igre riješiti u svoju korist. Kod Finske Koponen s 15 i Mottola sa 17 poena bili su najefikasniji. U drugom susretu Belgija je lagano svladala Albaniju. Van Rossom (19p, 9as) i Mukubu (18p, 6sk) predvodili su Belgijance dok je kod Albanije najefikasniji bio Ndoja sa 16 poena.

Parovi sljedećeg kola: Švicarska – Albanija, Belgija – Poljska

Poredak: Finska 4-0, Belgija 3-1, Poljska 2-2, Švicarska 1-3, Albanija 0-4

Grupa F

Portugal – Bjelorusija 75:82
Češka Republika – Turska 82:64
Italija – slobodna

Bjelorusija je pobjedom protiv Portugala stigla i do prve pobjede u ovogodišnjim kvalifikacijama. Bjelorusija je sjajnim prvim periodom i boljom igrom na kraju susreta uspjela doći do pobjede. Parakhouski je predvodio Bjeloruse s 19 poena dok je kod Portugalaca Fernandes bio najefikasniji s također 19 poena.

Češka Republika ostvarila je dosta uvjerljivu pobjedu nad Turcima.Pobjeda od 18 razlike dosta je iznenađujuća, ali i pokazuje da su Česi momčad koja se itekako može uključiti u borbu za Eurobasket. Česi su kontrolirali cijeli susret te nisu dopustili Turcima niti u jednom trenutku da nametnu svoju igru i možda dođu do pobjede. Benda (14p, 10sk), Satoransky (16p, 6sk, 5as), Welsch (14p) i Kudlacek (14p) predvodili su Češku Republiku dok je kod Turaka jedini solidnu utakmicu odigrao Erden s 13 poena i 7 skokova.

Parovi sljedećeg kola: Portugal – Italija, Češka Republika – Bjelorusija

Poredak: Italija 4-0, Češka Republika 3-1, Turska 2-2, Bjelorusija 1-3, Portugal 0-4