Eurobasket: Srbija i Turska pobjedama izborile put u Sloveniju

Jučerašnjim susretima okončane su kvalifikacije za Europsko prvenstvo koje se sljedeće godine igra u Sloveniji te su poznati svi putnici za Sloveniju. Najzanimljivije je bilo u skupini A, gdje je Srbija uspjela slavljem nad Izraelom izboriti kartu za Sloveniju, a isto je pošlo za rukom i Turskoj koja je u skupini F pobjedom nad Češkom došla do drugog mjesta skupine i plasmana na Eurobasket.

Grupa A

Estonija – Island 80:58
Srbija – Izrael 83:67
Crna Gora – Slovačka 80:48

Grupa A bila je jedna od najzanimljivijih jer su tri ekipe odlučivale o dva putnika na Eurobasket. Crna Gora bila je siguran putnik, a Srbija, Izrael i Estonija odlučivali su o drugom i trećem mjestu skupine, koja također vode na Europsko prvenstvo. Prvo je Estonija svladala Island bez ikakvih problema, 80:58. Izjednačeno je bilo samo u prvoj četvrtini, ali do poluvremena Estonija je imala 15 poena prednosti, što je dodatno povećala do kraja. Do pobjede ih je vodio Siim-Sander Vene s 23 poena i 7 skokova, a kod Islanda najbolji je bio Jon Stefansson s 13 poena.

Estoniji je trebao poraz Srbije protiv Izraela da odu na EP, ali to se nije dogodilo. Srbija je na domaćem parketu nadigrala Izrael te rezultatom 83:67 došla do trećeg mjesta skupine, što je bilo dovoljno za plasman u Sloveniju jer su jedna od četiri najbolje trećeplasirane momčadi u kvalifikacijama. Pobjedom od 19 poena bili bi na drugoj poziciji, ali to se ipak nije dogodilo. Srbi su odlučno ušli u utakmicu i već nakon pet minuta igre došli do dvoznamenkaste prednosti. Početkom druge četvrtine imali su i više od 20 poena prednosti i bilo je očito tko će slaviti u ovom dvoboju, samo je bilo pitanje s koliko razlike. Na kraju je Izrael spustio zaostatak na 16 poena, što je bilo dovoljno za osvajanje drugog mjesta u skupini. Milenko Tepić sa 16 i Nenad Krstić s 14 poena predvodili su Srbiju, dok je jedini raspoložen igrač Izraela bio Omri Casspi s 20 poena.

U posljednjem susretu skupine Crna Gora je lakoćom svladala Slovačku i pobjedom 80:48 došla do savršenog omjera od 10 pobjeda i 0 poraza, čime su pokazali da će igrati veliku ulogu u Sloveniji jer grupa im je bila među težima u ovim kvalifikacijama, a oni su prošli neokrznuti. U ovoj utakmici razigrao se Bojan Dubljević, koji je susret završio s 25 poena i 12 skokova, dok je kod Slovačke bolji od ostalih bio Dušan Pandula s 11 poena.

Konačni poredak: Crna Gora 10-0, Izrael 6-4, Srbija 6-4, Estonija 6-4, Island 1-9, Slovačka 1-9

Grupa B

Njemačka – Azerbajdžan 81:68
Luksemburg – Švedska 68:85
Bugarska – slobodna

Košarkaši Azerbajdžana mogli su pobjedom izboriti nastup na Europskom prvenstvu, no njemački košarkaši im to nisu dopustili te su potvrdili dominaciju u skupini. Iako im ova utakmica nije imala veliko značenje, ozbiljno su joj pristupili i nisu dopustili iznenađenje. Utakmica je bila izjednačena sve do posljednje četvrtine, kada Njemačka pet minuta prije kraja odlazi na 10 poena razlike i odvaja se na prednost koju protivnici više nisu mogli dostići. Za Njemačku su po 11 poena postigli Ohlbrecht, Schwethelm i Benzig, a najviše problema im je radio Charles Davis koji je ubacio 25 poena za poražene.

Švedska je bez problema svladala Luksemburg i došla do drugog mjesta i plasmana na Eurobasket. Šveđani su u prvom poluvremenu izgradili prednost od 15 poena i to su održavali do kraja susreta. Do pobjede ih je vodio Joakim Kjellbrom s 22 poena, a za Luksemburg je 20 poena ubacio Tom Schumacher. Kvalifikacije su završili na omjeru 4-4, jednako kao i Bugarska i Azerbajdžan, ali zbog najbolje međusobne koš razlike osvajaju drugo mjesto i odlaze u Sloveniju.

Konačni poredak: Njemačka 8-0, Švedska 4-4, Azerbajdžan 4-4, Bugarska 4-4, Luksemburg 0-8

Grupa C

Hrvatska – Austrija 78:74
Cipar – Mađarska 58:63
Ukrajina – slobodna

Hrvatska je u Crikvenici pobjedom nad Austrijom 78:74 završila ovaj kvalifikacijski ciklus s 8 pobjeda, bez poraza. Provela je Hrvatska cijelu utakmicu u vodstvu, tek je pred kraj Austrija zaprijetila, ali nije došlo do iznenađenja. Ako vas zanima detaljniji izvještaj s ove utakmice, možete ga pročitati ovdje.

Mađarska je teže od očekivanog svladala Cipar u gostima rezultatom 63:58 i izjednačila se omjerom s Austrijom na trećem mjestu skupine, no niti jedna ekipa nema dovoljan broj pobjeda da se plasira na Europsko prvenstvo kao trećeplasirana ekipa skupine. Cipar je snažno otvorio ovu utakmicu i nakon 10 minuta imao prednost od 14 poena, ali tada se bude Mađari i lagano dostižu tu prednost i prelaze u vodstvo. Na kraju je Cipar tek uspio ublažiti poraz na “pristojnih” 5 razlike. Mađare je predvodio Peter Lorant s 13 poena, dok je kod Cipra najbolji bio Andreas Sizopulos s 15 poena.

Konačni poredak: Hrvatska 8-0, Ukrajina 6-2, Austrija 3-5, Mađarska 3-5, Cipar 0-8

Grupa D

Rumunjska – Latvija 77:85
Gruzija – Nizozemska 97:89
BiH- slobodna

U posljednjem kolu grupe D odigrane su dvije utakmice. Latvija je pobjedom protiv Rumunjske osigurala treće mjesto te kao jedna od najbolji trećeplasiranih ekipa ide na Eurobasket. Latvija je odličnim prvim periodom stvorila prednost koja joj je bila dovoljna do kraja. U nastavku susreta Rumunjska je odigrala bolje ali 11 poena zaostatka iz prvog perioda bilo je nedostižno. Latviju je prema Eurobasketu predvodio Strelnieks s 14 poena dok je kod Rumunja Silvasan postigao 19.

U drugom susretu  u rezultatski nebitnoj utakmici Gruzija je pobijedila Nizozemsku. Kod Gruzije najbolji su bili Pullen s 23 poena te Sanikidze i Markoishvili s po 22 poena. Kod Nizozemaca Smeulders je postigao 22 poena i upisao 13 skokova.

Konačni poredak: BiH 6-2, Gruzija 6-2,  Latvija 5-3, Nizozemska 2-6, Rumunjska 1-7

Grupa E

Albanija – Belgija 46:82
Finska – Švicarska 84:77
Poljska – slobodna

Belgija je uvjerljivom pobjedom u Albaniji osigurala treće mjesto i odlazak na Eurobasket u Sloveniji sljedeće godine. Belgija je dominirala cijelim susretom te iz minute u minutu povećavala prednost. Albanija nije uspjela pružiti nikakav otpor te završava ove kvalifikacije bez pobjede s omjerom 0-8. Belgiju je do pobjede vodio De Zeeuw s 20 poena i 10 skokova.

Finska je pobjedom protiv Švicarske upisala šestu pobjedu te tako osvojila prvo mjesto u grupi E. Finci su utakmicu riješili u svoju korist tek na kraju odličnim posljednjim periodom koji su dobili 29:18. Predvodio ih je Koponen s 24 poena dok je kod Švicaraca Mladjan postigao 23 poena

Konačni poredak: Finska 6-2, Poljska 6-2, Belgija 5-3, Švicarska 3-5, Albanija 0-8

Grupa F

Turska – Češka Republika 81:58
Bjelorusija – Portugal  77:64
Italija –slobodna

Turska je kroz cijele kvalifikacije igrala loše te je u zadnjoj utakmici trebala pobjedu od 18 poena razlike protiv Čeha da osigura drugo mjesto u skupini. Upravo su to igrači Bogdana Tanjevića i učinili. Odigrali su sjajnu utakmicu te pred domaćim navijačima pobijedili s 23 poena razlike i osigurali Eurobasket. Turska je dominirala na početku utakmice te su već na poluvremenu vodili s 18 poena razlike. Češka je dobila tek zadnji period, no nedovoljno da ugrozi pobjedu Turske. Erden s 21 poenom i 11 skokova te Gonlum s 20 poena bili su najbolji kod Turske dok je kod Čeha Satoransky postigao 15 poena. Unatoč porazu i trećem mjestu, i Češka odlazi u Sloveniji kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane ekipe u kvalifikacijama.

U drugom susretu Bjelorusija je došla do druge pobjede. Za Bjeloruse je ovo tek utješna pobjeda u veoma loše odigranim kvalifikacijama. Kod Bjelorusa Pustahvar je postigao 21 poen dok je kod Portugala najefikasniji bio Fonseca s 22 poena.

Konačni poredak: Italija 8-0, Turska 5-3, Češka Republika 5-3, Bjelorusija 2-6, Portugal 0-8