Eurobasket: Tijesna pobjeda Hrvatske, tijesan poraz BiH

Jučer su odigrane utakmice trećeg kruga kvalifikacijskog ciklusa za Europsko prvenstvo u košarci koje se održava sljedeće godine u Sloveniji. Hrvatska je upisala novu pobjedu nakon produžetka protiv Ukrajine, dok Bosna i Hercegovina nije bila te sreće te je tijesno izgubila od Gruzije.

Grupa A

Slovačka – Srbija 71:93
Estonija – Crna Gora 64:77
Island – Izrael 83:110

Grupa A u trećem kolu, za razliku od prethodna dva, nije ponudila nikakva iznenađenja. Sve reprezentacije koje su bile favoriti prije odigravanja utakmica tu ulogu su i potvrdile dobrim predstavama.

Srbija je kako se to moglo i očekivati lagano pobijedila Slovačku. Nakon prvog perioda igre u kojem je Slovačka pružila kakav takav otpor, u drugom i trećem periodu Srbija je zaigrala ozbiljno te krajem trećeg perioda Srbi su vodili i 27 poena razlike. Najbolji kod Srbije bio je Teodosić s 15 poena i 7 asistencija te Krstić s 14 poena. Kod Slovaka Gavel je postigao 26 poena uz 7 asistencija.

U ostale dvije utakmice Crna Gora je također lagano došla do pobjede protiv Estonije. Uz odličnu igru Šehovića (22p, 6sk), Dašića (15p, 4sk) i Dubljevića (10p, 11sk) Crna Gora je od početka držala visok nivo igre te su stalno imali dvocifrenu prednost koju su držali do kraja susreta. Izrael je kao i Srbija te Crna Gora lagano došao do pobjede na Islandu. Izraelci su sjajnom timskom igrom uspjeli postići čak 110 poena te na taj način ispraviti poraz i veliko iznenađenje kada su u prošlom kolu izgubili kod kuće od Estonije. U sjajnoj timskoj igri Izraela ipak su se više od ostalih istaknuli Tyus (16p, 9sk) i Casspi (17p, 7sk).

U sljedećem kolu igraju Slovačka i Izrael, Srbija i Estonija te Crna Gora i Island.

Poredak: Crna Gora 3-0, Srbija 2-1, Estonija 2-1, Izrael 1-2, Island 1-2, Slovačka 0-3

Grupa B

Švedska – Azerbajdžan 96:79
Bugarska – Njemačka 70:82
Luksemburg- slobodan

U grupi B Švedska je došla do svoje prve pobjede u ovim kvalifikacijama. Svladali su do sada neporaženi Azerbajdđan. Azerbajdđan je odlično otvorio utakmicu te su na početku poveli s 10 poena razlike. Nakon prvog perioda Švedska se u potpunosti budi te kreće s odličnom igrom koja im je donijela i vodstvo početkom zadnjeg perioda. Švedska je predvođena Jerebkom (18p, 6sk, 7as) i Marakerom (19p, 3as, 5sk) napravila i odlučujuću seriju 13-3 te tako vratila vjeru u plasman na Eurobasket.

U drugom susretu Njemačka je nakon uvjerljive pobjede protiv Luksemburga svladala i Bugarsku te tako ostala neporažena u dosadašnjem dijelu kvalifikacija. Njemačka je uz odličnu igru Jagle (19p, 10sk), Pleissa (10p, 9sk) te Schaffartzika (12p, 10as) na početku ostvarila prednost koja je za Bugare bila nedostižna do kraja.

Sljedeće kolo donosi nam susrete Luksemburga i Bugarske te Njemačke i Švedske.

Poredak: Njemačka 2-0, Azerbajdžan 2-1, Švedska 1-1, Bugarska 1-2, Luksemburg 0-2

Grupa C

Mađarska – Austrija 81:75
Ukrajina – Hrvatska 79:80
Cipar – slobodan

U nama najzanimljivijoj skupini Hrvatska je došla do svoje druge pobjede, iako je ona ostvarena teže od očekivanog. Bojan Bogdanović pogodio je tricu u posljednjim sekundama susreta za pobjedu 80:79 nakon jednog produžetka, a opširniji izvještaj s ove utakmice možete pročitati ovdje.

Zanimljivo je bilo i u drugom susretu skupine C u kojem je Mađarska uspjela na domaćem terenu svladati Austriju rezultatom 81:75. Austrija je većinu susreta provela u vodstvu kojeg su držali sve do početka posljednje četvrtine kada Mađari negiraju zaostatak i polako grade svoju prednost koja je minutu prije kraja dostigla i 10 poena. Najbolji kod pobjednika bio je Peter Lorant s 19 poena i 10 skokova, dok je Austriju predvodio Mahalbašić sa 17 poena i 7 skokova.

U sljedećem kolu vidjet ćemo dvoboje Cipra i Ukrajine te Hrvatske i Mađarske.

Poredak: Hrvatska 2-0, Ukrajina 2-1, Austrija 1-2, Mađarska 1-1, Cipar 0-2

Grupa D

Latvija – Nizozemska 85:70
BiH – Gruzija 95:96
Rumunjska- slobodna

U Sarajevu pred 7000 navijača Gruzija je uspjela iznenaditi Bosnu i Hercegovinu te doći do veoma važne pobjede. Gruzijci su puno bolje otvorili utakmicu te su nakon prvog perioda vodili 28:9. Bosna i Hercegovina je u nastavku zaigrala nešto bolje ali sve što su igrači Ace Petrovića uspjeli napraviti prije poluvremena je smanjiti prednost Gruzije na 16 poena razlike. Gruzija je držala veliku prednost sve do zadnje dvije minute trećeg perioda kada igrači Bosne i Hercegovine prave veliku seriju te dolaze na samo tri poena zaostatka.

U zadnjem periodu odigrana je prava drama u kojoj je Bosna i Hercegovina kod rezultata 94:92 imala priliku doći i do pobjede ali Đedović je promašio te tako rastužio veliki broj domaćih navijača. Gruziju prema pobjedi predvodio je Pullen s 20 poena dok je kod Bosne i Hercegovine uobičajeno najbolji bio Teletović s 27 poena.

U drugom susretu Latvija je pobijedila Nizozemsku uz 28 poena Kuksiksa te Bertansa koji je dodao 16 poena i 7 skokova.

U sljedećem kolu Rumunjska dočekuje Bosnu i Hercegovinu dok Gruzija igra protiv Latvije.

Poredak: Gruzija 2-0, BiH 2-1, Latvija 1-1, Rumunjska 1-1, Nizozemska 0-3

Grupa E

Belgija – Švicarska 98:49
Poljska – Finska 79:81
Albanija- slobodna

Belgija je do druge pobjede došla uvjerljivo svladavši Švicarsku s čak 40 poena razlike. Belgijce su do pobjede vodili Tabu-Eboma (18p, 4sk), Gillet (13p, 4 sk) te De Zeeuw (10p, 6 sk).

Finska je u zanimljivoj završnici stigla do gostujuće pobjede u Poljskoj. Koponen je slobodnim bacanjima na kraju utakmice donio veoma vrijednu pobjedu sve boljim Fincima. Kod pobjednika Koponen je postigao 26 poena dok je kod Poljaka najbolji bio Ignerski s 22 poena.

U sljedećem kolu sastaju se dvije neporažene momčadi Finska i Belgija te Albanija i Poljska.

Poredak: Finska 2-0, Belgija 2-0, Poljska 1-2, Švicarska 1-2, Albanija 0-2

Grupa F

Italija – Turska 78:69
Portugal – Češka Republika 67:74
Bjelorusija –slobodna

U derbiju trećeg kola kvalifikacija Italija je ugostila Tursku te pobjedom ostala neporažena s omjerom 3-0. Turska je odigrala odlična tri perioda igre gdje su kontrolirali igru i držali prednost na svojoj strani sve do tri minute prije kraja kada Talijani rad seriju 18-1 te dolaze do pobjede koja ih drži na vrhu skupine F. Italiju su predvodili Gallinari sa 16 poena i 11 skokova te Datome s 23 poena dok se kod Turaka istaknuo Karaman s 14 poena i 8 skokova.

U drugom susretu Češka je u gostima svladala Portugal. Najbolji kod Čeha bio je Benda s 18 poena, Pumprla je dodao 11 poena i 9 skokova dok je kod Portugalaca najbolji bio Jaime Silva s 20 poena.

U sljedećem kolu sastaju se Turska i Portugal te Bjelorusija i Italija.

Poredak: Italija 3-0, Češka 2-1, Turska 1-1, Bjelorusija 0-2, Portugal 0-2