Eurobasket: Tijesne pobjede Crne Gore i Ukrajine, poraz BiH

Jučer su odigrane nove utakmice kvalifikacijskog ciklusa za Europsko prvenstvo koje se sljedeće godine odvija u Sloveniji. Nije bilo puno iznenađenja, jedino je Bosna i Hercegovina pomalo razočarala uvjerljivim porazom od Latvije. Bilo je zanimljivo u skupinama A i C, gdje su Crna Gora i Ukrajina uspjele ostvariti tijesne pobjede.

Grupa A

Slovačka – Estonija 70:84
Srbija – Island 114:58
Izrael – Crna Gora 76:81

Skupina A nije ponudila nekakva iznenađenja, ali bilo je potencijala za to. Najzanimljivije je bilo u utakmici Izraela i Crne Gore, gdje je Crna Gora slavila rezultatom 81:76 i tako gotovo osigurala prvo mjesto u skupini i plasman na Eurobasket, dok je Izrael na četvrtoj poziciji i teško da će se kvalificirati na Europsko prvenstvo. Crna Gora je bolje ušla u utakmicu i imala prednost tijekom prve četvrtine, ali Izrael do poluvremena to dostiže i gradi prednost 37:31. U zadnji se period igre ušlo s prednošću Izraela od tri poena, to su i držali do dvije minute prije kraja kada Izrael potpuno staje. Od tada pa do kraja utakmice Crna Gora postigla je 9 poena, a Izrael samo 1 i tako su Crnogorci ostali neporaženi. Do slavlja su ih vodili Vladimir Dašić (20 poena, 8 skokova, 5 asistencija) i Bojan Dubljević (18 poena, 10 skokova), dok je najbolji Izraelac bio Omri Casspi s 20 poena.

U ostalim susretima Srbija se lako obračunala s Islandom i slavila 114:58 uz 15 poena Nenada Krstića, dok je Estonija slavljem nad Slovačkom 84:70 došla do trećeg mjesta skupine. Estonci su cijelu utakmicu proveli u vodstvu i nisu im Slovaci previše prijetili. Siim-Sander Vene postigao je 16 poena za pobjednike, a treba istaknuti i Janara Taltsa koji je ubacio 15 poena i uhvatio 16 skokova.

Parovi sljedećeg kola (2. rujan): Island – Slovačka, Estonija – Izrael, Crna Gora – Srbija

Poredak: Crna Gora 6-0, Srbija 4-2, Estonija 4-2, Izrael 3-3, Island 1-5, Slovačka 0-6

Grupa B

Švedska – Bugarska 85:71
Azerbajdžan – Luksemburg 95:77
Njemačka – slobodna

Dok su Nijemci odmarali, ostale ekipe skupine B su jučer odigrale svoje nove susrete. Švedska je uspjela svladati Bugarsku 85:71 i tako doći na drugo mjesto skupine s omjerom tri pobjede i dva poraza. Šveđani su kontrolirali susret od početka i skoro čitavih 40 minuta proveli u vodstvu. Bugarska je uspjela na ulazu u posljednju četvrtinu doći na samo dva poena zaostatka, ali nisu uspjeli napraviti preokret. Pobjednike je s 19 poena predvodio Kenny Grant, dok je 16 poena ubacio Thomas Massamba. Najbolji kod Bugara bio je Chavdar Kostov s 20 postignutih poena.

Do svoje treće pobjede stigao je i Azerbajdžan i tako se još uvijek nalazi u kombinacijama za prolazak na Eurobasket. Svladali su najlošiju momčad skupine, Luksemburg, rezultatom 95:77. Od prvog trenutka utakmice domaći su košarkaši imali prednost i malo po malo ju povećavali do konačne pobjede. Azerbajdžan je imao dvojicu iznimno raspoloženih igrača, Jayceea Carrolla, koji je postigao 26 poena i 11 skokova, i Orhana Haciyeva koji je uz 25 poena uhvatio i 21 skok. Po 15 poena su kod poraženih postigli Picard i Rajniak.

Parovi sljedećeg kola (2. rujan): Luksemburg – Njemačka, Bugarska – Azerbajdžan

Poredak: Njemačka 4-0, Azerbajdžan 3-2, Švedska 3-2, Bugarska 2-3, Luksemburg 0-5

Grupa C

Mađarska – Ukrajina 76:78
Austrija – Cipar 77:52
Hrvatska – slobodna

U “hrvatskoj” skupini C najzanimljiviji jučerašnji dvoboj bio je onaj između Mađarske i Ukrajine. Ukrajina je nešto bolje odigrala prvo poluvrijeme, drugo poluvrijeme pripalo je domaćinu iz Mađarske, ali na kraju je Ukrajina slavila. Mađari su uspjeli izjednačiti rezultatom na 70:70 minutu i pol prije kraja utakmice, a nakon minute igre zaostajali su jedan poen i tada se ušlo u završnicu slobodnih bacanja, u kojoj su Ukrajinci bili mirniji i slavili pobjedu. Tri sekunde prije kraja Ukrajina je imala tri poena prednosti, a Mađar Trotter je imao tri slobodna bacanja za izjednačenje, no pogodio je samo jedno bacanje i utakmica je završena. Ukrajinu je sa 17 poena predvodio Sergeii Gladyr, dok je kod Mađarske 19 poena postigao tragičar Trotter.

Austrija je na domaćem parketu bez većih problema svladala Cipar 77:52 i tako došla do svoje druge pobjede u ovim kvalifikacijama. Već su nakon prve četvrtine imali dvoznamenkastu prednost, tako da su susret mogli u miru odigrati do kraja. Pobjednike je s 15 poena predvodio Thomas Klepeisz, a najbolji Cipranin bio je Andreas Sizupoulos s 12 poena.

Parovi sljedećeg kola (2. rujan): Ukrajina – Austrija, Cipar – Hrvatska

Poredak: Hrvatska 4-0, Ukrajina 4-1, Mađarska 2-3, Austrija 2-3, Cipar 0-5

Grupa D

Latvija – BiH  80:64
Nizozemska – Rumunjska 80:74
Gruzija- slobodna

Latvija je došla do svoje treće pobjede nadigravši Bosnu i Hercegovinu uvjerljivim rezultatom 80:64. Latvija je pitanje pobjednika riješila u drugom periodu koji su Latvijci dobili s 26:11 i tako napravili odlučujuću prednost koju su do kraja bez većih problema održavali. Latviju je prema pobjedi vodio u ovoj utakmici sjajni Bertans koji je uz 25 postignutih poena dodao i 9 skokova i 6 asistencija. Kod BiH istakli su se Wright i Đedović s po 16 poena dok je Teletović odigrao dosta lošu utakmicu sa samo 13 poena.

U drugom susretu Nizozemska je došla do druge pobjede u nizu svladavši Rumunjsku u zanimljivoj i izjednačenoj utakmici. Nizozemci su pitanje pobjednika riješili tek u zadnjim sekundama utakmice kada su postigli četiri slobodna bacanja zaredom i osigurali novu pobjedu. Nizozemsku je predvodio Smeulders s 18 poena i 14 skokova dok je kod Rumunjske najbolji bio Nicoara s 20 poena i 9 skokova.

Parovi sljedećeg kola (2. rujan): Rumunjska – Gruzija, BiH – Nizozemska

Poredak: Gruzija 3-1, BiH 3-2, Latvija 3-2, Nizozemska 2-3, Rumunjska 1-4

Grupa E

Švicarska – Albanija 93:84
Belgija – Poljska 73:87
Finska – slobodna

Švicarska je očekivano svladala Albaniju, najlošiju momčad grupe E te tako došla do druge pobjede u kvalifikacijama. U prvom poluvremenu Švicarska je odigrala sjajno te napravila veliku prednost od 15 poena razlike. Albanci se u drugom poluvremenu vraćaju u život te dolaze čak i do izjednačenja pri rezultatu 68:68. Ipak do kraja Švicarci nisu dopustili iznenađenje te su došli do pobjede. Kod Švicarske najbolji su bili Mlađan (24p, 8sk) i Petković (25p, 5sk, 6as) dok su Albaniju predvodili Shima (29p, 11sk) i Hysenagolli (16p, 19sk).

U drugom susretu Poljska se uspjela revanširati Belgiji za poraz u prvom kolu. Poljaci su se ovom pobjedom vratili u igru za plasman na Eurobasket. Utakmica je bila neizvjesna sve do zadnjeg perioda kada Poljaci kreću sa sjajnom igrom te dobivaju zadnji period s 25:8 što je bilo i više nego dovoljno za pobjedu. Kod Poljaka odličan je bio Gortat s 29 poena i 10 skokova dok je kod Belgije Tabu-Eboma postigao 18 poena.

Parovi sljedećeg kola (2. rujan): Poljska – Švicarska, Albanija – Finska

Poredak: Finska 4-0, Belgija 3-2, Poljska 3-2, Švicarska 2-3, Albanija 0-5

Grupa F

Portugal – Italija 75:82
Češka Republika – Bjelorusija 82:64
Turska – slobodna

Češka Republika nastavlja s odličnim igrama te su sve bliže plasmanu na Eurobasket. U ovom kolu svladali su slabu Bjelorusiju te došli do četvrte pobjede. Utakmica nije krenula najbolje za Čehe koji su nakon prvog perioda gubili sa 9 poena razlike. Ipak nakon lošeg starta dolazi do buđenja te Česi u sljedeća dva perioda ostvaruju veliku prednost koju Bjelorusi nisu uspjeli stići do kraja. Za Češku je sjajno odigrao Barton s 23 poena i 10 skokova dok je kod Bjelorusa najefikasniji bio Parakhouski s 15 poena.

Talijani su također obranili ulogu favorita protiv Portugala. Novom pobjedom Talijani su stigli do pete pobjede te se učvrstili na vrhu grupe F. Talijani su ozbiljno ušli u utakmicu te nakon prvog poluvremena riješili pitanje pobjednika. Portugalu je ostalo tek zadovoljstvo da u drugom poluvremenu nešto boljom igrom ublaže ionako težak poraz. Kod Talijana Gallinari je postigao 18 poena dok je kod Portugalaca Joao Gomes upisao 22 poena i 10 skokova.

Parovi sljedećeg kola (2. rujan): Italija – Češka Republika, Bjelorusija – Turska

Poredak: Italija 5-0, Češka Republika 4-1, Turska 2-2, Bjelorusija 1-4, Portugal 0-5