Eurobasket: Triple-double Eliyahua, Srbija u problemima

Jučer je odigrano pretposljednje kolo kvalifikacija za Europsko prvenstvo u košarci koje će se sljedeće godine igrati u Sloveniji. Ponovno je bilo zanimljivih rezultata, a najveće iznenađenje zasigurno je poraz Srbije od Estonije, čime su si dodatno zakomplicirali život i moraju pobijediti Izrael u posljednjem kolu ako žele put Slovenije.

Grupa A

Island – Crna Gora 92:101
Estonija – Srbija 88:81
Izrael – Slovačka 106:73

Situacija u skupini A se nakon jučerašnjih utakmica dodatno zakomplicirala. Uzrok je Srbija, koja je u gostima izgubila od Estonije 81:88. Srbi su dobro otvorili utakmicu i odmah preuzeli prednost u svoje ruke, no njihova dobra igra nije dugo trajala jer su bolji bili samo u prvih 10 minuta. Preostale tri četvrtine dobila je Estonija i bez napete završnice došla do pobjede koja ih drži u igri za plasman na Eurobasket. Domaćine je do pobjede vodio Kristijan Kangur s 19 poena, dok je kod Srbije najbolji bio Nenad Krstić s 20 poena i 9 skokova.

U preostalim utakmicama nije bilo previše uzbuđenja, Izrael je lagano svladao Slovačku i došao do drugog mjesta u skupini. Po 18 poena za pobjednike su postigli Eliyahu i Casspi, njihovi najbolji igrači. Treba spomenuti i 12 poena te 10 skokova Eliyahua, čime je ostvario triple-double učinak. Crna Gora je svladala Island rezultatom 101:91 u utakmici koja ni o čemu nije odlučivala, Crna Gora je sigurno prva, dok je Island davno otpao iz konkurencije za Eurobasket. Vladimir Dašić bio je raspoložen te ubacio 38 poena uz 14 skokova, a 31 poen ubacio je Taylor Rochestie. Imali su i poraženi domaćini igrača s preko 30 poena, Jon Stefansson postigao je 32 poena.

Susret sljedećeg kola između Srbije i Izraela odredit će putnike na Eurobasket. Pobjedama Izraela i Estonije bilo bi jasno da bi Izrael bio drugi, a Estonija treća, no ako Srbija pobijedi Izraelce, tada se situacija komplicira te će se gledati koš-razlika. Ipak, ako Izrael i izgubi u dobroj je poziciji jer će vjerojatno i treće mjesto iz ove skupine voditi u Sloveniju.

Parovi sljedećeg kola (11. rujan): Estonija – Island, Srbija – Izrael, Crna Gora – Slovačka

Poredak: Crna Gora 9-0, Izrael 6-3, Srbija 5-4, Estonija 5-4, Island 1-8, Slovačka 1-8

Grupa B

Švedska – Njemačka 86:91
Bugarska – Luksemburg 120:95
Azerbajdžan – slobodan

Očekivane rasplete utakmica vidjeli smo u skupini B. Njemačka je davno osigurala prolaz na Eurobasket, dok se Švedska još uvijek bori za to i bilo je jasno koja će ekipa ući s više motiva u ovu utakmicu. Stoga je bilo i očekivano da su nakon prve četvrtine imali prednost od pet poena, ali nije im Njemačka dopuštala da se značajnije odvoje. U posljednjoj četvrtini Nijemci gube s 8 razlike, ali tada rade seriju 10-0 te prelaze u vodstvo koje su do kraja utakmice povećali na pet razlike. Pobjednike je predvodio Heiko Schaffartzik s 21 poenom, dok kod Švedske treba izdvojiti Jonasa Jerebka s 32 poena i 10 skokova.

Bugarska je bez problema svladala najlošiju reprezentaciju skupine, Luksemburg, rezultatom 120:95 i time je okončala svoj nastup na ovim kvalifikacijama. Sada im samo preostaje čekati i nadati se povoljnim ishodima preostalih utakmica. Švedska će pobijedit Luksemburg i izjednačit se s Bugarskom na omjeru 4-4 te će puno toga ovisiti o utakmici Azerbajdžana i Njemačke. Pobjedom Azerbajdžana, oni idu u Sloveniju, a porazom se stvara krug od tri ekipe s istim omjerom gdje se gleda međusobna koš razlika. Tada bi Švedska bila druga, Bugarska bi s trećeg mjesta pratila rezultate u ostalim skupinama i nadala se da će biti među najbolje četiri trećeplasirane momčadi, a Azerbajdžan bi završio kao četvrti.

Parovi sljedećeg kola (11. rujan): Njemačka – Azerbajdžan, Luksemburg – Švedska

Poredak: Njemačka 7-0, Azerbajdžan 4-3, Bugarska 4-4, Švedska 3-4, Luksemburg 0-7

Grupa C

Ukrajina – Cipar 69:51
Mađarska – Hrvatska 79:81
Austrija – slobodna

Bilo je zanimljivo u utakmici Mađarske i Hrvatske, gdje su Mađari hvatali zadnji vlak za Sloveniju i bili su veoma blizu pobjedi, ali ipak nisu uspjeli slaviti. Porazom su došli na četvrto mjesto skupine, a ondje će i završiti natjecanje. S puno većom razinom motivacije odigrali su cijeli susret, ali Hrvatska je na kraju slavila nakon prodora Roka Ukića koji je poentirao za 81:79. Više o ovom susretu možete pročitati ovdje.

Ukrajina je lakoćom svladala Cipar 69:51 i tako je završila ove kvalifikacije jer su sljedeće kolo slobodni. Protiv Cipra do pobjede ih je vodio Steven Bertt s 13 poena, a najbolji Cipranin bio je Anthony King s 15 poena i 10 skokova. Austrija je odmarala i pripremala se za dvoboj s Hrvatskom u posljednjem kolu, jer pobjedom bi mogli biti među četiri najbolje trećeplasirane momčadi, no to je lakše reći nego ostvariti jer prvo trebaju u Crikvenici svladati dosad neporaženu momčad kvalifikacija, a zatim i nadati se da će se rezultati u ostalim skupinama “poklopiti”.

Parovi sljedećeg kola (11. rujan): Hrvatska – Austrija, Cipar – Mađarska

Poredak: Hrvatska 7-0, Ukrajina 5-2, Austrija 3-4, Mađarska 2-4, Cipar 0-6

Grupa D

BiH – Rumunjska 93:58
Latvija – Gruzija 70:73
Nizozemska- slobodna

Pobjedama u 9. kolu BiH i Gruzija potvrdile su svoj odlazak na Eurobasket u Sloveniji sljedeće godine. BiH je pregazila Rumunjsku u Sarajevu te došla do šeste pobjede u kvalifikacijama. U ovom susretu izbornik BiH Aco Petrović dao je priliku i igračima koji nisu baš previše nastupali u kvalifikacijama. Iako su imali manju minutažu kod BiH opt su najbolji bili Teletović i Wright. Teletović je uz 15 poena ubilježio i 8 skokova dok je Wright postigao 12 poena uz 5 skokova i 8 asistencija. Kod Rumunjske Dragusin je postigao 17 poena.

U drugom susretu koji je bio i direktni okršaj za odlazak na Eurobasket Gruzija je u Latviji osigurala veoma važnu pobjedu i kartu za Eurobasket. U veoma zanimljivoj utakmici rezultat je bio neizvjestan sve do kraja kada Pachulia zakucavanjem postavlja konačnih 73:70 u korist Gruzije. Latvijci su imali priliku dva puta poravnati rezultat ali su Strelnieks i Kuksiks promašili pokušaje  za tri poena. Kod Gruzije Markoishvili je postigao 17 poena dok su kod Latvije Bezins i Bertans postigli po 15 poena.

Parovi sljedećeg kola (11. rujan): Rumunjska – Latvija, Gruzija – Nizozemska

Poredak: BiH 6-2, Gruzija 5-2,  Latvija 4-3, Nizozemska 2-5, Rumunjska 1-6,

Grupa E

Poljska – Albanija 89:59
Belgija – Finska 71:68
Švicarska – slobodna

Iz grupe E Poljska je potvrdila odlazak na Eurobasket. Finska će svoj odlazak vjerojatno i konačno potvrditi u sljedećem kolu kada dočekuje Švicarsku.

Poljska je do šeste pobjede stigla preko Albanije. Bio je to lagan zadatak za Poljake koji su predvođeni Gortatom (18p, 10sk) bez imalo poteškoća pobijedili Albaniju za koju je Ndoja postigao 18 poena i dodao 7 skokova. U drugoj utakmici Belgija je svladala Finsku. Bila je to utakmica puna prevrata s puno izmjena u vodstvu. Finci su bolje počeli utakmicu ali se Belgijanci vraćaju sa serijom od 18-0 te stvaraju prednost od 6 poena na poluvremenu. Kraj utakmice obilježila je serija 9-0 kojom Belgija stiže do pobjede kojom još uvijek ostaju u igri za odlazak na Eurobasket. Belgiju je predvodio Mukubu s 20 dok je kod Finske najbolji bio Koponen s 22 poena.

Parovi sljedećeg kola (11. rujan): Finska – Švicarska, Albanija – Belgija

Poredak: Poljska 6-2, Finska 5-2 , Belgija 4-3, Švicarska 3-4, Albanija 0-7

Grupa F

Portugal – Turska 69:79
Italija – Bjelorusija  83:58
Češka Republika –slobodna

Da će Italija ostati neporažena u ovim kvalifikacija bilo je jasno i prije susreta s Bjelorusijom. Talijani su do osme pobjede stigli očekivano lagano. Pitanje pobjednika bilo je riješeno već u prvom poluvremenu kada su Talijani imali 16 poena prednosti. Gallinari je upisao 16 poena i 12 skokova kod Italije dok je na drugoj strani Kudrautsau postigao 12 poena. Turska je u drugom susretu sve do posljednjeg perioda imala dosta problema s Portugalom. Portugalci su igrali dobro prva tri perioda te u nekim trenucima i vodili. Turska ipak zadnju četvrtinu dobiva 32:17 te tako osigurava pobjedu koja ih još uvijek drži u utrci za Eurobasket. Turska će u sljedećem kolu imati priliku pobjedom kod kuće protiv Češke doći do druge pozicije u grupi. Tursku je do pobjede vodio Karaman s 21 poenom i 11 skokova dok je kod Portugalaca najefikasniji bio Fonseca s 20 poena.

Parovi sljedećeg kola (11. rujan): Turska – Češka Republika, Bjelorusija – Portugal

Poredak: Italija 8-0, Češka Republika 5-2, Turska 4-3, Bjelorusija 1-6, Portugal 0-7