Eurocup: Perasović prošao dramu u Rusiji, ostali Hrvati ispali

Nakon sinoćnje dvije, danas je odigrano preostalih šest uzvratnih utakmica osmine finala Eurocupa. Pirove pobjede upisali su Khimki i Lietuvos rytas, Unics je rutinski odradio posao, a zaostatke iz prvih susreta nadoknadili su Nizhny Novgorod, TED Kolejliler i Hapoel Jerusalem.

U prvom današnjem susretu, ruski je Unics potvrdio svoj prolaz, nakon što su u prvoj utakmici u češkoj savladali CEZ Nymburk sa 33 poena razlike. Česi su se puno bolje držali u ovome susretu, ali su posustali u posljednjoj četvrtini, tako da su ubilježili novi uvjerljivi poraz 76:59. Andrew Goudelock je sa 29 poena bio najbolji strijelac domaćina i cijelog susreta, a kod gostiju se s double-double učinkom od 10 koševa i 11 skokova istaknuo Tomas Pomikalek.

Prava drama odvijala se u Khimkiju, gdje je istoimeni domaćin hvatao 16 koševa zaostatka za Valencijom. Khimki je vodio od početka do kraja sureta, a velika većina vodstva bila je u dvoznamenkastom broju. U zadnju minutu susreta ušlo se s +18, ali Oliver Lafayette tricom 37 sekundi prije kraja smanjuje na 95:80. Domaćinima dovoljnu prednost vraća Mike Green, ali na drugoj strani Pau Ribas devet sekundi prije kraja postavlja konačnih 97:82. Kod domaćina su po 20 poena ubacili James Augustine i Marko Popović, koji je na kraju promašio šut za prolaz, a učinku je nadodao i pet asistencija, dok je Krešo Lončar susret završio s 15 poena, tri skoka, asistencijom i osvojenom loptom. U momčadi Velimira Perasovića se s 23 poena istaknuo Bojan Dubljević.

Košarkaši ruskog Nizhny Novgoroda nadoknadili su zaostatak od 17 koševa koliko su u prvom susretu izgubili od Besiktasa i plasirali se u četvrtfinale. Domaćini su tokom treće četvrtine digli svoju prednost na preko 15 koševa i održavali istu do završnice susreta, kada su odličnom igrom otišli na konačnih i za prolaz dovoljnih 95:71. Predvodili su ih s po 23 poena Vadim Panin i Taylor Rochestie, dok je kod gostiju poen manje ubacio Chris Lofton. Tomislav Ružić je u ispadanju svoje momčadi sudjelovao osam minuta, pri čemu je ubacio dva koša i skupio tri skoka.

TED Kolejliler iz Aknare tako će biti jedini turski predstavnik u četvrtfinalu. Oni su u uzvratu nadoknadili minus od četiri poena iz prve utakmice i sa 72:60 savladali ukrajinski Khimik. Presudna za goste bila je treća četvrtina, koju su domaćini parcijalno dobili s 13 koševa razlike i mirnom završnicom osigurali prolaz. Sjajan je u turskom sastavu bio Vladimir Golubović s 23 poena i 14 skokova, a kod gostiju je prošlosezonski Zadranin Romeo Travis ubacio 14 koševa.

Aleksandar Petrović sa svojim Lietuvos rytasom nije uspio preskočiti Crvenu Zvezdu. Beograđani su u Vilnuis donijeli šest poena prednosti iz prvog susreta te su i u ovoj utakmici vodili od pete do 38. Minute, kada je Omar Cook tricom donio domaćinima 72:71. Do kraja susreta litavska je momčad pokušala doći do dovoljne prednosti, ali do veće od tri poena nisu uspjeli doći, iako su u posljednjoj minuti mogli doći do prolaska da su bili malo precizniji i pravovremeni. Zvezdu je s 23 poena predvodio Raško Katić, dok su kod domaćina po 16 koševa ubacili Renaldas Seibutis i Juan Palacios.

Najmanju prednost su u drugi susret donijeli košarkaši Ulma, koji su u Jeruzalem na noge Hapoelu došli s dva poena viška. Međutim, u Izraelu je domaćin vodio glavnu riječ, pa su već u drugoj četvrtini digli prednost na 20 poena. U trećoj i početkom posljednje četvrtine njemačka je momčad stigla do sedam poena zaostatka, ali više od toga nisu mogli pa Hapoel s konačnih 81:65 zasluženo prolazi u četvrtfinale. Predvodio ih je bivši igrač Cedevite Bracey Wright s 23 ubačaja, dok je kod gostiju jedini dvoznamenkasti igrač bio Matt Howard s 15 poena.

Četvrtfinalni susreti na rasporedu su već sljedeći tjedan, a parovi su Budivelnyk – Crvena Zvezda, TED Kolejliler – Unics Kazan, Valencia – ALBA i Nizhny Novgorod – Hapoel.

Rezultati:

Unics Kazan – CEZ Nymburk 76:59 (93:58) (Goudelock 29 p; Pomikalek 10 p, 11 sk)

Khimki – Valencia 97:82 (59:75) (Augustine 20 p, 7 sk, Popović 20 p, 5 as; Dubljević 23 p)

Nizhny Novgorod – Besiktas 95:71 (71:88) (Panin 23 p, 9 sk, Rochestie 23 p, 7 as; Lofton 22 p)

TED Kolejliler – Khimik Youzhny 72:60 (71:75) (Golubović 23 p, 14 sk; Travis 14 p)

Lietuvos rytas – Crvena Zvezda 82:80 (82:88) (Seibutis 16 p, 6 as, Palacios 16 p, 7 sk; Katić 19 p)

Hapoel Jerusalem – ratiopharm Ulm 81:65 (87:89) (Wright 23 p; Howard 15 p)

Napomena: u prvoj zagradi su rezultati prvog susreta