EuroCup: Tikvić slavila, Bura, Dojkić i Pavić poražene

U četvrtak i petak odigrane su utakmice drugog kola grupne faze EuroCupa. Od četiri naše predstavnice samo je Ivana Tikvić sa španjolskim timom CDB Clarinos Tenerife ostvarila pobjedu i to gostujući na Sardiniji  kod Dinamo Sassaria, dok su klubovi ostalih naših košarkašica u ovom natjecanju doživjeli poraze, a neki od njih bili su i prilično teški.

GRUPA G

Nakon što su u prvom kolu na svom terenu poražene od francuskog Tango Bourgesa, košarkašice CDB Clarinos Tenerifea naše Ivane Tikvić gostovale su u Italiji kod Dinamo Sassaria, te tamo ostvarile vrlo vrijednu pobjedu rezultatom 64-82.

Gošće su  u ovom dvoboju od starta uspjele nametnuti svoj tempo igre te su  velikim dijelom prvog poluvremena imale rezultatsku prednost, no u prvih 20 minuta igre Sassari je uspio odoljevati i  pružati vrlo dobar otpor, pa se na predah otišlo sa samo +3 za Clarinos (45-42)

Ipak neizvjesnost u ovoj utakmici  nestala je početkom drugog poluvremena, kada Clarinos do polovice treće  četvrtine uspijeva napraviti seriju 15-0 i odvojiti se na +18 (60-42).

Do kraja susreta unatoč nastojanjima domaći tim više nije pronašao put povratka u ovaj dvoboj.

Prvo ime susreta bila je Kaela Davis iz redova Clarinosa koja je susret završila s 31 postignutim poenom i 10 skokova. Naša Ivana Tikvić odigrala je 20 minuta i postigla 6 koševa uz  7 skokova, 3 asistencije i 4 izgubljene lopte.

Kod Sassaria najefikasnije su bile Margaret Lucas sa 26  i Jessica Shepard sa postigna 23 koša.
Banco Sardegna Sassari – CDB Clarinos Tenerife 64:82 (17-23, 25-22, 8-21, 14-16)

• Banco Sardegna Sassari: Orazzo 1. Dell’Olio 2, Moroni 8, Arioli 2, Patane -,Kaleva -,  Kozhobashiovska-, Shepard 23, Lucas 26, Pertile 2, Fara –
  • CDB Clarinos Tenerife: Davis 31, Tikvić 6, Montenegro 4, Ferrari 3, Senosiain 0, Raksanyi 10, San Roman -, Olano 0, Pina 2, Bailey 16, Ocete 10.

Nakon dva kola CDB Clarinos ima po jednu pobjedu i poraz te zauzima 2. mjesto svoje skupine, a u sljedećem kolu na svom će terenu dočekati švicarskog prvaka BCF Elfic Fribourg 27. listopada. 2021.

GRUPA H

Debitant u europskim natjecanjima Virtus Segafredo Bologna naše Ivane Dojkić doživjela je novi europski poraz – ovoga puta na gostovanju u Francuskoj od Flammes Carola 84-46

Baš kao i u susretu prvog kola protiv španjolske Lointek Gernike talijanski prvoligaš utakmicu je u potpunom egalu držao prvo poluvrijeme koje je završilo neriješenim rezultatom (31-31).

U nastavku susreta kada je došlo vrijeme za nužne rotacije glavnih igračica, tokom treće četvrtine, do izražaja je opet došao problem sa suženim i nekompletnim kadrom Virtusa. Taj period Flammes Carolo uspio je  iskoristiti i u trećoj dionici igre ostvario veliku prednost od +17 (59-42).

Veliki zaostatak s kojim su ušle u posljednjih 10 minuta natjerao je košarkašice Virtusa u žurbu, nervozu  i niz pogrešaka što je na koncu dovelo i do potpunog raspada sistema, pa su u posljednjoj četvrtini ubacile samo 4 poena a primile 25, i na kraju izgubile sa ogromnih 38 poena razlike.

Evelyn Akhator bila je najbolja u pobjedničkoj ekipi sa 22 poena i 16 skokova, dok je kod Virtusa najefikasnija bila američka košarkašica Mysha Hines – Allen sa 13 poena, Cecilia Zandalasini postigla je 12, a naša Ivana Dojkić odigrala je nešto manje od 30 minuta i postigla 10 poena uz 1 skok, dvije asistencije, dvije oduzete i 4 izgubljene lopte.

Flammes Carolo – Virtus Bologna 84:46 (16:17, 15:14, 28:11, 25:4)

• Flammes Carolo: Berkani 6, Bouderra 11, Milapie 0, Mendy 15, Soufflet 0,  Sy-Diop 2, Akhator 22, Diallo 6, Guennoc 3, Pouye 16, Fiebich 3
  • Virtus Segafredo Bologna: Hines-Allen 13, Pasa 0, Tassinari 6, Ciavarella 0, Tava 0, Barberis 5, Laterza 0, Dojkić 10, Battisodo 0, Zandalasini 12.

Sa dva poraza iz dvije utakmice Virtus Segafredo Bologna nalazi se na začelju skupine, a u sljedećem kolu 26. listopada košarkašice Virtusa na svom će terenu dočekati francuski Roche Vendee.

GRUPA J

Nakon što su u prvom kolu na svom terenu svladali belgijski Liege Panthers, pred košarkašicama Ružomberoka i našom Patriciom Burom u drugom kolu grupne faze EuroCupa bio je znatno teži zadatak, gostovanje u Lyonu kod Asvela. Francuski tim u ovom dvoboju bio je izraziti favorit što je na koncu i opravdao uvjerljivom pobjedom 81-50.

Slovački prvak 17 minuta vrlo dobro je parirao favoriziranom domaćinu ne dozvolivši mu da se odvoji, međutim u završnici druge četvrtine Asvel ipak postavlja stvari na svoje mjesto i serijom 16-0 do odlaska na odmor uspijeva steći 18 poena prednosti (41-23), što je ujedno označilo i početak kraja otpora Ružomberoka u ovom dvoboju.

U nastavku susreta poprilična razlika u kvaliteti između ova dva tima još je više došla do izražaja pa je francuski tim do kraja samo povećavao svoju prednost ne dozvolivši Ružomberoku gotovo nikakvu šansu u ovom dvoboju.

Za pobjednički tim po 13 poena postigle su Aleksandra CrvendakićAlexia Chartereau, 11 poena ubacila je Marine Johannes, a 10 Juste Jocyte.

Kod Ružomberoka  daleko najefikasnija bila je Marte Grays sa 18 postignutih poena, dok je naša Patricia Bura postigla 8 koševa uz 6 skokova, jednu asistenciju, jednu oduzetu, dvije izgubljene lopte i dvije blokade, ostvarivši pritom najvišu valorizaciju u svojoj ekipi 11.

Lyon Asvel Feminin – MBK Ruzomberok  (14:17, 27:6, 19:12, 21:15)

• Lyon Asvel Feminin: Jocyte 10, Tanqueray 6, Crvendakić 13,  Chartereau 13, Malonga 4, Ciak 8, Allemand 5, Johannes 11, Badiane 5,Chevaugeon 6
  • MBK Ružomberok: Uramova 0, Stasova -, Kubanova -, Turudić 9, Buknova 5, Havranova 2, Praženicová 8, Tarnachowicz 0, Bura 8, Grays 18.

S trenutnim omjerom 1-1 Ružomberok je trećeplasirana ekipa skupine. U 3. kolu, 27 listopada Ružomberok će gostovati u Madridu kod španjolske ekipe Movistar Estudiantes.

GRUPA K

Rutronik Stars Keltern Josipe Pavić poražen je na gostovanju u Belgiji od Castors Brainea 61-59. Baš kao u prvom kolu kada im je protivnik bio britanski London Lions, njemački prvak i ovoga puta odigrao je jedan čvrst i do posljednjih trenutaka izjednačen dvoboj u kojem su imali svoje prilike da dođu do pobjede, no ponovno su izvukli deblji kraj i upisali novi poraz.

Na dvije minute i 44 sekunde do kraja Keltern je imao 3 poena prednosti (57-54), no  u ključnim trenucima igračice Kelterna nisu uspjele zadržati mirnoću te su ušle u niz ishitrenih poteza koji su doveli do izgubljenih lopti i promašenih šuteva, što je domaćinu ponudilo šansu za povratak koju su i iskoristili.

Najprije je Valeriya Berezhynska pogođenim šutem za dva primakla Castors na minimalni zaostatak (56-57) nakon čega je klupa Kelterna pozvala time-out, minutu i 20 sekundi prije kraja. Nakon kratkog odmora prvi napad  imao je Keltern, no Alex Kiss-Rusk promašila je šut za dva, a na drugoj strani slobodna bacanja za Castors izborila je i realizirala Valeriya Berezhynska te tako dovela domaći tim u minimalno vodstvo (58-57), 33 sekunde do kraja.

Keltern se nije predavao i vrlo brzo je preko slobodnih bacanja Brianne Richardson ponovno okrenuo rezultat u svoju korist (58-59), međutim Castors Braine odgovorio je tricom Aislinn Konig i 22 sekunde prije kraja poveo (61-59). Imao je Keltern i zadnji šut za pobjedu ali Alex Kiss-Rusk nije uspjela pogoditi tricu i tako su bodovi na kraju ipak ostali domaćinu.

Valeriya Berezhynska bila je najefikasnija kod Castors Brainea sa 14 poena i 8 skokova, 9 poena postigla je  Aislinn Konig, 8 Danielle Hamilton-Carter, dok su po 7 ubacile  Maxuella Lisowa Mbaka, Jessica Lindstrom i Elise Ramette.

Breanna Richardson sa 22 poena i 5 skokova bila je prvo ime u ekipi Rutronik Stars Kelterna, a uz nju dvocifrena je bila još samo Agnieszka Skobel koja je postigla 10 poena uz 5 skokova i dvije asistencije.

Josipa Pavić na terenu je provela tek nešto više od 3 minute i nije ostvarila značajniji učinak. Imala je tek jedan pokušaj za dva poena kojeg nije realizirala.

Castors Braine – Rutronik Stars Keltern 61:59 (20-21, 12-9, 15-17, 14-12)

• Castors Braine: Konig 9, Ramette 7, S. Van Buggenhout 5, Hering 2, Kapenga-, Hamilton-Carter 8,  Berezhynska 14, Marteau-,  Marblie-, Lindstrom 7,  Dornstauder 2,  Mbaka 7
  • Rutronik Stars Keltern:  Richardson 22, Deura 0, Pavic 0, Mandić 8, Pokk-, Skobel 10, Schuler 0, Higgs 8, Kiss-Rusk 7, Tavić 4.

S omjerom 0-2 Rutronik Stars Keltern trenutno je posljednji u svojoj skupini. U sljedećem kolu Rutronik Stars Keltern gostovati će u Češkoj kod ekipe Zabiny Brno, 27. listopada.