Euroliga: CSKA i Real posljednji izborili završni turnir

CSKA i Real posljednja su dva kluba koji su izborili Final Four u najjačem europskom klupskom košarkaškom natjecanju – Euroligi. Oba kluba večeras su u majstoricama na domaćim parketima izbacili grčke predstavnike – Panathinaikos i Olympiacos.

Moskovski CSKA potpuno je razmontirao Panathinaikos na domaćem parketu i sa 74:44 prošao na poluzavršnicu. Košarkaši Panathinaikosa bili su potpuno nemoćni u napadu, a susret je prelomljen u drugoj i trećoj četvrtini, kada su domaći košarkaši najprije otišli na dvoznamenkastu prednost, a potom i serijom 11:0 već pred kraj treće dionice osigurali pobjedu. Nemoć gostiju najbolje se može iščitati iz podatka da su iz igre pogodili svega 18 od 58 upućenih šutova (31 posto), a imali su i pet izgubljenih lopti više te osam skokova manje od ruskog sastava.

Sasha Kaun bio je najbolji igrač Moskovljana sa 18 koševa i devet skokova, dok je kod gostiju jedini dvoznamenkasti s 11 poena bio James Gist. Roko Ukić ubacio je dva poena i udijelio toliko asistencija za 20 minuta u igri.

I madridski je Real uvjerljivo, iako manje nego CSKA, u majstorici pobijedio grčkog predstavnika i branitelja naslova Olympiacosa te prošao na završni turnir četiri najbolje europske momčadi. Osim dva vodstva gostiju na početku susreta, čitavi ostatak dvoboja pripao je domaćem sastavu. Kraljevski klub konstantno je držao razliku na desetak poena, ali uporni Grci jednako su tako istu spuštali na šest. U takvom se ritmu igralo sve do polovice posljednje četvrtine kada Real odlazi u nekoliko navrata na +13, a do kraja utakmice i dva puta na nedostižnih +16, a konačnih 83:69.

Sergio Llull je s 20 poena bio najbolji strijelac Reala i utakmice, dok je kod sad bivšeg branitelja naslova Vassilis Spanoulis postigao 17 poena uz sedam asista.

Završni turnir igra se u Milanu, a polufinalni susreti u kojima se sastaju Barcelona i Real te CSKA i Maccabi na rasporedu su 16. svibnja, dok se finale i utakmica za treće mjesto igraju dva dana kasnije.