Smith srušio Partizan za hrvatsko finale! I Cedevita u Euroligi!

Košarkaši zagrebačke Cedevite u dramatičnoj su završnici tricom Nolana Smitha sa zvukom sirene svladali Partizan, izborili hrvatsko finale s Cibonom i plasirali se u Euroligu!

Cedevita – Partizan NIS 81:79 (27:16; 40:35; 57:64)

Cedevita: Mazalin, Zubčić 4, Ramljak 9, Babić 12 (7sk, 8as), Delaš, Smith 12, Ray 7, Suton 10 (11sk, 4 as), Bilan 14, Nurkić 13, Baltić, Baždarić.

Partizan NIS: Tepić 8 (4as), Lauvergne 10, Pavlović 25, Dallo, Milutinov 2, Bogdanović 15 (7sk), Gagić 8, Musli, Šalić, Andrić 3, Bezbradica 8, Bertans.

Nakon početnih neiskorištenih napada obiju momčad, Cedevita je koš-faulom Smitha i polaganjem Bilana povela 5:0. Naša momčad odlično je stajala na parketu u početnim minutama utakmice. Agresivnom obranom Vitamini su dolazili do lakih rješenja u napadu, što ih je dovelo do plus 11 (13:2) u petoj minuti utakmice.

Partizanu nije pomogla niti njihova čuvena zonska obrana 1-3-1. Cedevita se sjajno adaptirala i zakucavanjem Bilana povela sa 17:5. Partizan se u tim trenucima donekle držao u igri zahvaljujući brojnim slobodnim bacanjima, kao posljedica relativno rano iskorištenog bonusa Cedevite. Sjajnu napadačku četvrtinu Zagrepčana tricom je zaključio Suton za plus 11 na prvom predahu (27:16).

Početkom druge dionice, igrači Jasmina Repeše još malo pojačavaju ritam u obrani, što je rezultiralo kontranapadima Ramljaka i Smitha za visokih plus 15 Cedevite u 14. minuti susreta (33:18). Nakon minute odmora Duška Vujoševića, otvorilo se za Partizan, koji je u razmaku od samo četiri minute pogodio pet trica. Sijevalo je sa svih strana, a pogađali su Pavlović dvaput te Bogdanović, Andrić i Tepić za potpuni povratak u utakmicu i samo minus pet crno-bijelih na poluvremenu (35:40). Cedevita je upala u crnu rupu, nestalo je ideje u napadu, koji je obilovao pogreškama i solo rješenjima.

Bezidejnost Vitamina nastavila se i u nastavku. Povratak Partizana u drugoj četvrtini dao je impuls i igračima i navijačima te su crno-bijeli u drugo poluvrijeme unijeli puno više agresivnosti i energije. To im je serijom 14:2 u 26. minuti donijelo vodstvo 51:45. Cedevita je djelovala potpuno izgubljeno, bez odgovora na igru Partizana, kako u obrani, tako i u napadu. Ipak, koševi Babića i zakucavanje Ramljaka iz kontranapada donose Zagrepčanima novo vodstvo (52:51), a klupi Partizana novi time-out. To kao da je probudilo dotad nezapaženog Bogdanovića, koji postiže dvije trice, u tome mu se pridružuje Bertans i Partizan nakon 30 minuta košarke u Kombank Areni ima najvećih plus 7 (64:57).

U završnoj dionici Repeša je pokušao sa zonskom obranom, međutim, nije išlo. Ako su uspjeli nešto i obraniti, igrači Cedevite nisu pronalazili suvisla rješenja u napadu. U 34. minuti utakmice, to je, nakon zakucavanja Pavlovića iz kontranapada, rezultiralo i prvim dvoznamenkastim zaostatkom (59:69).

A onda, ključan trenutak utakmice. Gagić je u jednom kontranapadu Vitamina napravio nesportsku pogrešku nad Nurkićem. Nakon toga, slijede koševi Nurkića, Raya, Babića i Bilana za seriju Cedevite 14:1 i vodstvo 76:74 u 38. minuti. Ušlo se u neizvjesnu završnicu, igralo se koš za koš i izmjenjivala prednost obje momčadi.

Pri vodstvu Partizana 79:78, posljednji napad na utakmici imao je Tepić, koji promašuje tricu, no ostavlja dovoljno vremena za kontranapad Cedevite. Loptu je uzeo Smith i s gotovo polovice terena s istekom vremena šutirao tricu. Sirena je označila kraj utakmice, lopta se nećkala, no na kraju ipak prošla kroz obruč za veliko slavlje Cedevite.

U redovima naše momčadi najefikasniji bili su Miro Bilan s 14 i Jusuf Nurkić s 13 koševa, dok je junak susreta Nolan Smith postigao 12 koševa. Kod Partizana, Pavlović je postigao 25, a Bogdanović 15 koševa i sedam skokova.

Ovom pobjedom Cedevita se plasirala u veliko hrvatsko finale ABA lige. Tamo će ju u nedjelju u 20 sati čekati zagrebačka Cibona. Sasvim sigurno, očekuje nas spektakl u centru Beograda, a Hrvatska će tako u dvoboju novih euroligaša dobiti drugog pobjednika ABA lige.