Euroliga: Fenerovi Hrvati bolji od Barceloninih

Sve tri utakmice skupine A Eurolige odigrane su večeras, a u sve tri slavili su domaćini – CSKA, Fenerbahce i Partizan, uz vrlo dobre nastupe naših košarkaša u istanbulskoj utakmici. U jedinoj večerašnjoj utakmici skupine B, Anadolu Efes slavio je u Francuskoj kod Strasbourga.

CSKA Moscow – Budivelnik Kiev 72:67 (17:18; 32:27; 49:44)

Teodosić 14 p, 6 as, Khryapa 10 p; Downs 23 p, Lavrinovič 11 p

Teže od očekivanog šesterostruki osvajači ovoga natjecanja košarkaši moskovskog CSKA došli su do pobjede nad jedinim ukrajinskim predstavnikom Budivelnikom iz Kijeva. Dugo se lomila utakmica u Moskvi, da bi domaćini ipak na kraju stigli do pobjede 72:67.

Ukrajinci su se kroz cijelu utakmicu pokazali kao tvrd orah, na kojem će domaćini polomiti zube da bi stigli do pobjede. Ipak, nakon vodstva gostiju 17:18 nakon prvih deset minuta, stvari su se počele odvijati na mlin domaćinu, a srpski dvojac Nenad Krstić i Vladimir Micov sredinom druge četvrtine donose Crvenoj armiji dotad najviših 29:21. Do poluvremena su gosti uspjeli smanjiti zaostatak, pa se na veliki odmor otišlo rezultatom 32:27.

Gosti su drugi dio otvorili serijom 7:0, koju je zaključio bivši igrač Zadra Micah Downs, ali domaćini nisu paničarili i zakucavanjem Kylea Hinesa zaključili su ovu dionicu sa 49:44. Prednost domaćina početkom posljednje četvrtine samo je rasla, a sa dvije uzastopne trice Viktora Khryape stigli su i do na utakmici najvećih +13 (63:50). Do kraja susreta gosti su se trudili dostići zaostatak, ali nisu uspjeli i CSKA s konačnih 72:67 dolazi i do druge pobjede.

Miloš Teodosić s 14 poena i šest asistencija predvodio je domaćine, a Khryapa je dodao 10 ubačaja. Nerješiva enigma za obranu CSKA bio je Downs, koji je susret završio s 23 poena, a najbliža pratnja bio mu je Darjuš Lavrinovič s 11 koševa.

Fenerbahce Ulker – Barcelona 75:70 (24:17; 44:35; 66:52)

Kleiza 22 p, Žorić 12 p; Navarro 18 p; Tomić 16 p, 9 sk

U derbiju večeri odigranom u Istanbulu, domaći Fenerbahce došao je do vrijedne pobjede nad košarkašima Barcelone, u utakmici u kojoj su nastupila čak četvorica hrvatskih košarkaša.

Gotovo 13 tisuća gledatelja nazočilo je večerašnjoj utakmici, a gotovo svi su otišli kući zadovoljni predstavom momčadi trenera Željka Obradovića. Jedino vodstvo na utakmici gosti su imali sredinom prve četvrtine kada je Maciej Lampe ubacio za 10:11, ali Fenerovi igrači odmah su se trgnuli i dominirali do kraj prvog poluvremena, a na odmor su otišli vodstvom 44:35.

Utakmicu je u neizvjesnost vratio Alex Arbines tricom početkom nastavka za 46:44, ali domaći košarkaši odlično reagiraju nakon time-outa i serijom 14:0 odlaze na ogromnih 60:44. Do kraj četvrtine razlika je ostala ista, a Luka Žorić na početku posljednje dionice postavlja najvećih +15 (68:53). Tada je nastao potpuni blackout u domaćim redovima, što su košarkaši Barcelone stigli na 72:70 20 sekundi prije kraja susreta. Barcelona više nije došla do prilike za postići poene, a konačnih 75:70 postavlja najbolji igrač susreta Linas Kleiza.

Litavac je susret završio sa 22 poena i savršenih osam ubačaja iz isto toliko pokušaja s crte slobodnih bacanja. Žorić je dodao 12 poena , uz pet skokova i blokadu, a Bojan Bogdanović susret je završio s 11 koševa, četiri skoka, tri dodavanja i jednom blokadom. U gostujućim redovima istaknuo se Juan Carlos Navarro s 18 koševa, Ante Tomić dodao je 16 uz devet skokova, četiri asista i blokadom, dok je Mario Hezonja u dvije minute provedene na parketu ubacio isto toliko poena iz isto toliko pokušaja iz igre.

Partizan NIS – JSF Nanterre 73:43 (21:16; 37:23; 53:38)

Milosavljević 26 p, Bogdanović 16 p; Jaiteh 8 p

Fantastičnom obranom, koja se najviše manifestirala u drugoj i posljednjoj četvrtini, košarkaši Partizana stigli su do prve ovosezonske pobjede u Euroligi.

Igrači Duška Vujoševića večeras su na najbolji način udovoljili zahtjeve svoga trenera i s ogromnih +30 isprašili prvake Francuske iz dvorane Pionir. Prva četvrtina nikako nam nije dala naslutiti u kojem će smjeru teći utakmica, ali već je nastavak susreta pokazao je da će pobjeda ipak ostati u Beogradu. Niti drugo poluvrijeme više nije ponudilo neizvjesnost, već samo spektakularnu obranu domaćina s kojom su došli do konačnih 73:43.

Najbolji pojedinac susreta bio je Dragan Milosavljević s 26 poena, a Bogdan Bogdanović dodao je 16. Gosti nisu imali niti jednog dvoznamenkastog igrača, a najbliži je s osam koševa bio Mam Jaiteh.

Strasbourg – Anadolu Efes 66:76 (12:22; 29:43; 49:58)

Hopson 20 p, Planinić 15 p; Ajinca 18 p, 9 sk, Leloup 13 p

Nakon pobjede protiv šminkera iz Milana u prvom kolu, Efes je i u drugoj Euroligaškoj utakmici pokazao nadmoć nad protivnikom. Ovoga puta nastradao je Strasbourg rezultatom 76:66.

Prvih pet minuta utakmice obilježio je naš Zoran Planinić koji je u tom periodu vezao šest poena. Efesova prednost je rasla iz minute u minutu, da bi do kraja prvog poluvremena imali +14. Domaćini iz Strasbourga se ne predaju olako te u drugo poluvrijeme ulaze mnogo ozbiljnije da bi za samo pet minuta prepolovili Efesovu prednost. Tada se najviše iskazao francuski košarkaš Alexis Ajinca koji je u trećoj četvrtini upisao osam poena. Iako se na početku zadnje četvrtine Strasbourg približio na samo pet razlike Efes je uspio očuvati prednost iz prvog poluvremena i mirno privest utakmicu kraju.

U pobjedničkoj ekipi najveći doprinos su dali Scotty Hopson s 20 poena (6sk, 5uk) te Planinić s 15 poena(4sk, 3as). Stanko Barać je u nešto manje od sedam minuta provedenih na parketu upisao dva poena i jedan skok. Kod domaćina istaknuli su se Ajinca s 18 poena i devet skokova, Jeremy Leloup s 13 poena.