Euroliga: Galatasaray posljednji četvrtfinalist

S večerašnje tri utakmice, u kojima smo dobili i posljednjeg putnika u četvrtfinale, zaključen je drugi krug Eurolige. Nastupio je tek jedan hrvatski košarkaš, a sve tri pobjede odnijeli su domaćini.

Četvrtfinalni susreti na rasporedu su od 15. travnja, igra se na tri dobivene utakmice, a parovi su Barcelona – Galatasaray, Armani – Maccabi, CSKA – Panathinaikos i Real – Olympiacos u reprizi prošlosezonskog finala.

Skupina E

U utakmici koja nije odlučivala o ničemu, Unicaja je nadigrala oslabljeni Armani i pobjedom se oprašta od europske sezone. Gosti iz Milana imali su tek jedno vodstvo u ovoj efikasnoj utakmici (12:13), a treća četvrtina pokazala se ključnom dionicom u kojoj su domaći košarkaši u nekoliko navrata prešli granicu od 20 poena prednosti, pa su u opuštenijoj atmosferi završnice gosti uspjeli smanjiti rezultat na konačnih 95:85.

Vladimir Štimac predvodio je Unicaju sa 16 koševa, dok je kod Šminkera 22 poena ubacio Curtis Jerrells.

Rezultati:

Unicaja Malaga – Armani Milano 95:85 (Štimac 16 p; Langford 22 p, Lawal 15 p, 3 bl)

Poredak: 1. Barcelona 12-2, 2. Armani 10-4, 3. Olympiacos 8-6, 4. Panathinaikos 7-7, 5. Unicaja 6-8, 6. Fenerbahce 6-8, 7. Laboral 5-9, 8. Efes 2-12

Skupina F

Zalgiris je predvođen sjajnim Justinom Dentmonom pobijedio jaki madridski Real na oproštaju od ovosezonskog nastupa u Euroligi. Izjednačenu utakmicu domaćini su prelomili u posljednjoj dionici, kada su u jednom trenutku otišli i na dvoznamenkastu prednost (78:68), te više Madrižanima nisu dozvolili povratak u utakmicu.

Dentmon je utakmicu završio s 36 poena i sedam ubačenih trica, te sezonu završava sa 74 pogodaka iza linije 6,75 čime je prestigao Terrella McIntyrea koji je u sezoni 2007/08 igrajući za Montepaschi ubacio 71 tricu i postao igrač s najviše ubačenih pogodaka za tri poena u jednoj sezoni Eurolige. U momčadi Reala 23 poena je postigao Sergio Llull, dok je Dontaye Draper postigao četiri poena, udijelio tri asistencije i skupio jedan skok i ukradenu loptu za 21 minutu u igri.

Pobjedom nad Partizanom, momčad Galatasaraya postala je posljednji sudionik četvrtfinala. Turcima je iz ovog dvoboja bila dovoljna bilo kakva pobjeda, te su istu i ostvarili i zahvaljujući boljem međusobnom omjeru od Lokomotiva ulaze među najboljih osam momčadi Europe. Istanbulski sastav bolje je stajao na terenu tokom čitavog susreta, a iako su gosti zaprijetili u posljednjoj četvrtini i u nekoliko navrata stigli na sedam poena zaostatka, ipak pobjeda Galatasaraya nije dolazila pod znak upitnika.

Gruzijac Manuchar Markoishvili bio je najbolji strijelac utakmice i domaćeg sastava sa 16 poena, dok su kod Partizana trojica igrača ubacila po 11, a Joffrey Lauvergne je tomu nadodao i isto toliko skokova za double-double učinak.

Rezultati:

Zalgiris – Real Madrid 87:80 (Dentmon 36 p; Llull 23 p)

Galatasaray LIV – Partizan NIS 64:55 (Markoishvili 16 p; Lauvergne 11 p, 11 sk)

Poredak: 1. CSKA 12-2, 2. Real 11-3, 3. Maccabi 8-6, 4. Galatasaray 7-7, 5. Lokomotiv 7-7, 6. Bayern 5-9, 7. Partizan 4-10, 8. Zalgiris 2-12