Euroliga: Odličan Šarić, Williamsu novi rekord Eurolige

Pogledajte pregled vjerojatno najzanimljivijeg kola Eurolige ove godine. Pet utakmica odlučeno je u posljednjoj minuti, bilo je pregršt lijepih akcija, a i rušili su se rekordi.

Skupina A

Iako je u jednom trenutku gubio 15 razlike, Unics Kazan uspio je preokrenuti rezultat i na domaćem terenu svladati Anadolu Efes. Nevjerojatan nastup imao je D’or Fischer koji je zabio 16 poena, bez promašenoga šuta te je jedan skok bio kratak od double-double učinka. S druge je strane Efes predvodio naš Dario Šarić, zabivši 13 poena uz 50% šuta i 9 skokova.

Žalgiris je na domaćem terenu namučio Real Madrid. Baš kao što je u prethodnom kolu zadnji šut odlučio o sudbini, odnosno porazu Reala, tako je bilo i u ovom susretu – ali James Anderson je pormašio i Španjolci su se vratili doma s pobjedom. Spomenuti Anderson predvodio je svoju momčad u poenima i također bio skok kratak za double-double. U kraljevskom klubu najbolja su bila dva Sergija, Lull i Rodriguez, prvi s 11 a potonji s 14 poena i 7 asistencija.

Treća i jednako napeta utakmica skupine A između Dinamo Sassarija i Nizhny Novogoroda završila je pobjedom gostiju, predvođena Taylorom Rochestiejem (29 poena, 7 asistencija). Dinamo je imao četiri igrača s dvoznamenkastim brojem poena, ali najviše je ipak zabio Rakim Sanders, 17 poena.

Unics Kazan – Anadolu Efes Istanbul 67:64

Žalgiris Kaunas – Real Madrid 66:68

Dinamo Sassari – Nizhny Novogorod 82:89

Poredak: 1. Real 5-1, 2. Efes 4-2, 3. Žalgiris 3-3, 4. Nizhny 3-3, 5. Unics 2-4, 6. Dinamo 1-5

Skupina B

Prva momčad koja se sigurno kvalificirala u sljedeći krug bila je CSKA iz Moskve, i to uvjerljivom pobjedom nad Albom Berlin. Bila je to utakmica u kojoj su domaćini vodili od početka do kraja, zabivši usput čak petnaest trica! Taj podatak zvuči još više impresivno ako uzmemo u obzir da je prvi playmaker Miloš Teodosić propustio susret zbog ozljede, a nisu igrali niti Victor Khryapa te Manuchar Markoshvili. Ruse je predvodio francuski reprezentativac Nando de Colo s 22 poena, dok je Aaron Jackson imao 18. Za Albu je najviše zabio Reggie Redding (16 poena), a sjajan je bio i naš Marko Banić s 12 poena, bez promašenog šuta. Drugi Hrvat u njemačkoj momčadi Leon Radošević igrao je samo 11 minuta i nije se upisao u listu strijelaca.

Aktualni europski prvaci Maccabi u gostima su uzeli pobjedu Limogesu. U trećoj je četvrtini Maccabi vodio čak 18 razlike zahvaljujući Sylvenu Landesbergu. Iako se Limoges vratio i čak poveo u zadnjoj četvrtini, nije uspio kapitalizirati. Samo se 7 igrača Limogesa upisalo u strijelce, od kojih je najučinkovitiji bio Leo Westermann sa 16 poena. Za pobjednike je daleko najbolji bio već spomenuti Landesberg s 22 poena, a ‘dvoznamenkast’ je još bio i Jeremy Pargo s 13.

Cedevita u gostima nije uspjela iznenaditi Unicaju, a potpuni izvještaj možete pročitati ovdje.

CSKA Moskva – Alba Berlin 95:66

Limoges – Maccabi Tel-Aviv 73:79

Unicaja Malaga – Cedevita Zagreb 82:73

Poredak: 1. CSKA 6-0, 2. Unicaja 4-2, 3. Maccabi 4-2, 4. Alba 2-4, 5. Cedevita 1-5, 6. Limoges 1-5

Skupina C

Bila je to rekordna večer za Barcelonu. Ne samo da su bez poteškoća pobijedili Nijemce, već su u prvom poluvremenu uspjeli zabiti čak 60 poena, srušivši tako rekord iz 2003. godine, kada su 58 poena zabili Ciboni. Barcelona je tako još uvijek neporažena i siguran putnik među najboljih 16. Kod Bayerna se najviše istaknuo Nihad Đedović s 14 poena i 5 asistencija. Španjolcima su se svi igrači upisali u strijelce osim Brada Olesona. Po 15 poena svaki zabili su Juan Carlos Navarro, Marcelinho Huertas i Boštjan Nachbar. Ante Tomić je u 15 minuta igre upisao 8 poena, 6 skokova i 1 osvojenu loptu, dok je Mario Hezonja za 13 minuta upisao 3 poena, ali i 3 skoka, 3 asistencije, 1 osvojenu loptu i blokadu.

Svoju prvu pobjedu u gostima ostvario je Panathinaikos pobijedivši poljski Turow. Grci su u drugoj četvrtini ostvarili dvoznamenkastu prednost i razliku čuvali do samoga kraja. Za Turow su najbolji bili Tony Taylor i Chris Wright, zabivši obojica po 13 poena. Kod Grka se najviše istaknuo Loukas Mavrokefalidis s 21 poenom, a drugi strijelac je bio James Gist sa 16.

Fenerbahče je pobjedom protiv Milana došao na korak do prolaska u drugi krug. Iako su Talijani najboljeg strijelca Eurolige Adrewa Goudelocka limitirali na samo 9 poena, ostali igrači su uskočili i donijeli ekipi pobjedu. Bivši NBA igrač MarShon Brooks predvodio je domaću momčad sa 17 poena, dok je kod Fenera najbolji bio Ricky Hickman s 14 poena, unatoč jako lošem postotku šuta. Naš reprezentativac Luka Žorić imao je 5 poena, 3 skoka i blokadu u 20 minuta igre.

Bayern Munchen – Barcelona 77:99

Turow Zgorzelec – Panathinaikos 69:79

Armani Milan – Fenerbahce Ulker 74:80

Poredak: 1. Barcelona 6-0, 2. Panathinaikos 4-2, 3. Fener 4-2, Milan 2-4, Bayern 1-5, Turow 1-5.

Skupina D

Skupina D je definitivno imala najzanimljivije susrete u ovom kolu. U potpuno neizvjesnoj utakmici, Neptunas je treći put pobijedio na domaćem parketu, a na gubitničkoj strani ovaj se put našla Laboral Kutxa. Trinaest sekundi prije kraja Simas Galdikas pogodio je koš za minimalnu prednost, a u posljednjem napadu na utakmici šut Thomasa Huertela izašao je iz obruča. Mustafa Shakur i Donatas Zavačkas zajedno su ubilježili 32 poena za pobjedničku momčad. U Laboral Kutxi nezaustavljiv je bio Huertel, koji je zabio 31 poen, od čega čak 8 trica!

U dramatičnoj završnici Olympiacos je izvukao pobjedu protiv Valencije i tako ostao neporažen, a usto i osigurao prolaz u sljedeći krug natjecanja. Koliko je uzbudljiva bila utakmica govori podatak da je u zadnje tri minute bilo pet izmjena vodstva i tri izjednačenja, a pogodak Nemanje Nedovića za pobjedu bio je nakon isteka vremena. Grke je predvodio Vassilis Spanoulis sa 16 poena i 7 asistencija, a jednako toliko za Valenciju imali su Ribas, Lučić i Dubljević.

Vjerojatno najzanimljivija utakmica cijelog kola bila je ona između Galatasaraya i Crvene zvezde. Nakon dva produžetka Galatasaray je uspio izvući pobjedu, a još je i palo nekoliko rekorda na utakmici. Marcus Williams imao je 17 asistencija, što je novi rekord Eurolige, Luka Mitrović je zabio 30 poena što je klupski rekord, a 17 skokova Bobana Marjanovića je najviše u zadnje tri sezone. Kod turske momčadi najviše je zabio Zoran Erceg, i to 32 poena, a s 26 poena najbliži mu je bio Carlos Arroyo. Osim spomenutog Mitrovića, za Zvezdu su preko 20 poena zabili i Marjanović (23) te Nikola Kalinić (21).

Neptunas Klaipeda – Laboral Kutxa 80:79

Olympiacos – Valencia 77:76

Galatasaray – Crvena zvezda 110:103 (nakon 2 produžetka)

Poredak: 1, Olympiacos 6-0, 2. Crvena zvezda 3-3, 3. Galatasaray 3-3, 4. Neptunas 3-3, 5. Kutxa 2-4, 6. Valencia 1-6