Unicaja slomila Cedevitu u zadnjoj četvrtini

U 6. kolu B skupine Eurolige Cedevita je u gostima kod Unicaje poražena u Malagi sa 82:73. Zagrepčani su odigrali dobru utakmicu. Praktički su cijelo vrijeme bili u igri. No, kad se u zadnjoj četvrtini lomila utakmica Cedeviti nikako nije polazilo od ruke da zabije koju tricu, a Unicaja je u ključnim trenucima zaredala s nekim važnim skokovima u napadu

Iako su u prve tri četvrtine domaćini pogodili devet trica iz 21 pokušaja, u posljednji period ušlo se samo +3 za Unicaju (66:63), s tim da je za 70 sekundi do završetka treće dionice poslije slobodnih bacanja, kojima je Miro Bilan došao do svojeg 17. poena, bilo izjednačenih 60:60.

Cedevita u zadnjoj četvrtini nijednom nije uspjela doći u vodstvo. Na pet i pol minuta do kraja Bilan je položio za -3 gostiju (69:72). Hrvati su imali šansu i za izjednačenje, no Ivan Ramljak je promašio tricu, a na drugoj strani Fran Vasquez odlično je pod košem našao samog Carlosa Suareza, koji je zakucao za 74:69 vodstvo Unicaje.

Ramljak je na 3:50 min. Cedevitu ponovno približio na tri razlike, ali poslije ubačaja Ryana Toolsona za 76:71 za Unicaju, Bilan nije uspio zabiti u gužvi pod košem, a nakon promašene trice Jaysona Grangera, za tri je kod Cedevite pokušao zabiti kapetan Roko Ukić.

Nažalost, nije uspio. Carlos Suarez onda je na drugoj strani također promašio tricu, no Mindaugas Kuzminskas je pogodio poslije skoka u napadu. Ukić nakon toga još jednom promašuje iza linije na 6,75m, a na 1:31 min. do posljednjeg zvuka sirene Toolson je realizirao oba slobodna bacanja za odlazak Unicaje na +9.

Onog trenutka kad smo trebali iskontrolirati naš prvi cilj za ovu utakmicu, defanzivni skok, to nismo napravili. U najavi utakmice smo znali da će biti jako teško ako dozvolimo Malagi lagane poene iz skoka u napadu, kontranapade i druge napade. U prvoj četvrtini su imali sedam skokova, a završili su utakmicu sa 18 skokova u napadu. Objektivno je teško dobiti utakmicu na strani protiv ovakvog protivnika ako im dozvolite 18 skokova u napadu. Na stranu to što smo mi promašili neke otvorene šuteve u drugom poluvremenu, što smo imali neke greške i koji dribling više. No, to je normalno jer smo bili kratki u rotaciji i bilo je zamora. Defanzivni skok nije lagan proces s igračima koji na to nisu navikli. Kod tri-četiri ničije lopte svaka ničija lopta je protivnikova i nitko da se baci na nju. To su stvari o kojima moramo razgovarati da budemo bolji. Imali smo priliku da dobijemo, no nismo. Ne treba za tim žaliti. Treba izvući pouke, oporaviti se od ove tjelesne potrošnje na najvišoj razini i treba biti spreman za jednu tešku utakmicu u ponedjeljak, izjavio je trener Cedevite Jasmin Repeša.

Što se tiče početka susreta, Repešina momčad je susret otvorila s vodstvom 6-0 i prvu četvrtinu uz 11 ubačenih poena Ukića dobila s 23:22. Pred kraj druge na trenutak se učinilo da je Cedevita upala u krizu. Vasquez je na 1:41 min. do velikog odmora pogodio jedno slobodno bacanje za 42:36 u korist Unicaje. No, u preostalom vremenu do odlaska u svlačionicu odlično je odigrao Marko Arapović pa je zahvaljujući njegovih pet poena Cedevita ipak na odmor otišla s -3 (44:41), s tim da je zadnji koš zabio na samom isteku poluvremena.

Cedevita je danas igrala bez Luke Babića i Marka Tomasa. Predvodio ju je Miro Bilan s 21 poenom i osam skokova uz šut iz igre 8/13: Ovo je za nas bila zaista jedna izuzetno teška utakmica. Mislim da je Unicaja na kraju zasluženo pobijedila. Vidjelo se da smo dali sve od sebe. No, kad god bi ih dostigli mi ne bi uspjeli doći u nekakvo vodstvo. Oni su kontrolirali rezultat praktički cijelo vrijeme i na kraju su utakmicu dosta mirno priveli kraju.

Ukić je ukupno ubilježio 15 poena, devet asistencija i šest skokova, a Arapović je odigrao svoju najbolju utakmicu u dresu Cedevite i za 13:26 min. u igri uz šut iz igre 4/5 upisao je 10 poena i jedan skok.

S 19 poena i četiri asistencije uz šut za tricu 3/4 najopasniji igrač Unicaje bio je Toolson.