Euroliga: Odlični nastupi Tomića i Planinića, tri gostujuće pobjede

Sinoć su odigrana prva četiri susreta 8. kola drugog kruga Eurolige. Barcelona je i dalje nepobjediva, a najbolji na terenu ponovno je bio naš Ante Tomić.

Anadolu Efes – Barcelona 84:89 p (17:22; 26:38; 48:53; 75:75)

Planinić 14 p, 9 as, Vasileiadis 14 p; Tomić 26 p, 15 sk, Navarro 17 p, 11 as

Pobjedom nakon produžetka u Istanbulu nad Anadolu Efesom, momčad Barcelone i dalje ostaje jedina neporažena momčad drugog kruga Eurolige. U obje momčadi odlične partije pružili su hrvatski košarkaši – Zoran Planinić i Ante Tomić.

Odlično je Barcelona otvorila susret i već nakon polovice prve četvrtine otišla na tada visokih 2:14. Tek minutu i pol prije prvog odmora domaćin je vratio zaostatak na jednu znamenku, a prva četvrtina zaključena je rezultatom 17:22. I u nastavak bolje ulaze gosti te preko Boštjana Nachbara u 15. minuti ponovno odlaze na dvoznamenkastu razliku (21:32). Do poluvremena se domaćini nisu uspjeli približiti, pa se na veliki odmor odlazi vodstvom Barcelone 26:38.

Već nakon dvije minute drugog poluvremena domaćin se vratio u jednoznamenkasti zaostatak, ali to kao da je naljutilo goste koji potom serijom 9:3, koju zakucavanjem zaključuje Nachbar, odlaze na najvećih +15 na utakmici (33:48). Minuta odmora koju je tada pozvao trener Efesa Vangelis Angelou urodila je plodom, te domaćin boljom obranom i raznovrsnijim napadom prilazi na samo -5 uoči posljednjih deset minuta (48:53).

Odlično turska momčad ulazi u posljednju četvrtinu i tricom Kostasa Vasileiadisa dolazi do drugog izjednačenja na utakmici, a napad kasnije preko Planinića i do prvog vodstva (57:55). Novom kombinacijom poena ova dva igrača Efes je stigao i do najvećih 71:64 dvije i pol minute prije kraja, a u posljednju minutu ulazi se domaćim vodstvom 71:68 i tada počinje lutrija slobodnih bacanja koja je četiri sekunde prije kraja jednim ubačajem Duška Savanovića donijela domaćinima 75:72. Domaći trener odlučio je raditi prekršaj sekundu prije kraja na Bradu Olesonu, koji pogađa prvo i namjerno promašuje drugo slobodno bacanje, da bi Joey Dorsey promašeni šut samo pospremio u koš za 75:75 i produžetak u Istanbulu.

Produžetak je otvoren s pet uzastopnih poena Tomića čime su se gosti odmah odvojili i sigurno vodstvo zadržali do posljednjeg zvuka sirene.

Sjajni Tomić utakmicu je završio s 26 poena i čak 15 skokova, čemu je pridodao i tri asistencije, a odmah do njega bio je Juan Carlos Navarro sa 17 koševa i 11 dodavanja, dok Maria Hezonje nije bilo u sastavu Blaugrane. Kod domaćina su se s po 14 poena istaknuli Planinić i Vasileiadis, a bivši je hrvatski reprezentativac poenima nadodao jedan skok, dvije ukradene lopte i čak devet asista.

Laboral Kutxa – Unicaja Malaga 71:81 (16:26; 24:47; 50:60)

Nocioni 18 p, San Emeterio 17 p ; Toolson 14 p, Caner-Medley 12 p

U španjolskom ogledu skupine E, Unicaja je uspjela nanijeti Laboral Kutxi poraz na domaćem terenu. Iako je Kutxa pobijedila Unicaju na otvaranju Top 16, od tog trenutka ne zna za pobjedu te joj je ovo sedmi uzastopni poraz. S druge strane, Unicaja je uspjela ostvariti svoju četvrtu pobjedu te je sada izjednačila omjer pobjeda i poraza.

Utakmica je praktički bila gotova već nakon prve četvrtine kada su gosti bili u prednosti deset poena razlike, a ta se prednost samo povećavala i u nastavku. Već je na poluvremenu bilo nedostižnih 24:27. Kutxa je preko Nocionija pokušala vratiti se u susret u trećoj četvrtini, ali nije uspjela unatoč seriji 15:0.

Kod Unicaje je još jednom najbolji bio Amerikanac Ryan Toolson, koji je ubacio 14 poena, a slijedio ga je s košem manje Nik Caner-Medley. Iako se činilo da će biti dobra večer za Mindaugasa Kuzminkasa, koji je zabio 11 poena već u prvoj četvrtini, ipak je i ostao na toliko do kraja utakmice. Kod poraženih najbolji se pokazao Argentinac Andres Nocioni sa 18 poena, a poen manje zabio je Fernando San Emeterio. U ovoj utakmici svoj europski debi imao je Lamar Odom, bivša NBA zvijezda, ali imao je ograničenu minutažu te se nije upisao u strijelce.

Maccabi Electra – Galatasaray 97:81 (23:23; 49:38; 70:56)

Pnini 17 p, Blu 16 p ; Hairston 18 p, četiri igrača 12 p

U utakmici s visokim rezultatom za europske standarde, kao pobjednik je izašao domaći Maccabi kojemu je ovo šesta pobjeda u osam susreta najboljih šesnaest. S druge strane, Galatasaray se nije uspio vratiti na pobjednički niz nakon što je nadigrao Partizan te je sada na omjeru od samo tri pobjede i pet poraza, a bolje neće biti ni sljedeće kolo kada igraju s moćnim Realom iz Madrida.

Prva četvrtina krenula je poprilično uzbudljivo, a Galatasaray je predvodio Milan Macvan s prvih 10 poena u prvih 10 minuta. Međutim, u drugom poluvremenu David Blu je prebacio u brzinu više i Maccabi je napravio razliku od 9 poena prednosti na poluvremenu, a ona se u nastavku još samo povećala preko nevjerojatne serije od 12:0.

Najbolji u pobjedničkoj momčadi bio je Guy Pnini, koji je zabio 17 poena bez ijednog promašaja, što mu je također rekord sezone. Slijedio ga je spomenuti Blu sa 16 poena, a Tyrese Rice i Ricky Hickman su obojica pridodali 12 poena. Rice je također zabilježio 5 asistencija i 4 ukradene lopte, a Hickman impresivnih 7 asistencija. Goste je predvodio Malik Hairston s 18 poena, a Milan Macvan, Zoran Erceg, Pops Mensah-Bonsu i Carlos Arroyo su imali po 12 poena svaki, a potonji čak i 7 asistencija.

Važno je još spomenuti kako je naš Andrija Žižić u 11 minuta provedenih na parketu sudjelovao u pobjedi sa 6 poena, skokom i jednom asistencijom.

Emporio Armani Milan – Panathinaikos 77:75  (19:13; 41:26; 59:49)

Langford 18 p, Samuels 16 p ; Gist 21 p, Wright 17 p

Momčad iz Milana stigla je do pete pobjede u drugom krugu Eurolige. Bolji su bili od Panathinaikosa našeg Roka Leni Ukića rezultatom 77:75. Vodio je talijanska momčad čitav susret, a u drugoj četvrtini imali su maksimalnih 18 razlike. Kako se susret bližio kraju tako su se Grci približavali. U samoj završnici umalo su stigli i do velikog preokreta, ali vremena je bilo premalo. Ukić je za 13 minuta na parketu ubacio 2 poena i imao jednu asistenciju.

U sljedećem kolu Panathinaikos na domaćem terenu čeka Laboral Kutxu, a Emporio Armani ide na noge Olympiacosu.