Euroliga: Odlični Tomić MVP kola, vrlo dobri Bogdanović, Simon i Ukić

Sedmo kolo Eurolige nije nam donijelo mnogo iznenađenja, ali donijelo nam je nekoliko odličnih ili vrlo dobrih predstava naših košarkaša. Četiri utakmice odigrane su u četvrtak, a četiri večeras te Vam pregled kola donosimo u nastavku teksta.

Skupina E

Barcelona je u potpunosti nadigrala Laboral Kutxu na gostovanju u Vitoriji i unatoč crnoj rupi u drugoj četvrtini, nisu domaćinima niti jedno vodstvo osim dva početna te na kraju slavili s komotnih 69:80. Prvo ime gostiju bio je naš Ante Tomić koji je promašio svega jedan šut iz igre, te ubacio osam od 11 slobodnih bacanja za učinak od 24 poena, devet skokova, jednu blokadu te po dvije asistencije i ukradene lopte, odnosno valorizaciju 38, čime je najefikasniji igrač sedmoga kola. Mario Hezonja promašio je jedan pokušaj za tricu i uhvatio jedan skok za četiri minute na parketu, dok se kod domaćina sa 22 ubačaja istaknuo iskusni Fernando San Emeterio.

Košarkaši Armanija dopustili su gostima iz Malage tek početno vodstvo 0:2 i potom odjurili do nove pobjede, ne dopustivši Unicaji niti da pomisle na eventualnu pobjedu, unatoč izostanku Alessandra Gentilea. Do konačnih 70:59 predvodio ih je sjajni Keith Langford s 29 poena, a kod gostiju je 18 ubacio Nik Caner-Medley.

Derbi kola odigran je u Ateni gdje je Panathinaikos u svojoj OAKA Areni ugostio najveće rivale, košarkaše Olympiacosa. U tijesnoj utakmici s mnogo izmjena u vodstvu u završnici su se bolje snašli košarkaši u zelenim dresovima i preciznijim izvođenjem slobodnih bacanja stigli do konačnih 66:62. Domaćine je s 18 poena predvodio Stephane Lasme, a odmah do njega je sa 14 poena, skokom i tri asista bio Roko-Leni Ukić. Kod gostiju je 12 poena ubacio Stratos Perperoglou.

Unatoč puno boljem otvaranju susreta, košarkaši Anadolu Efesa nisu izdržali svih 40 minuta u Istanbulskom derbiju  i pred kraj susreta potpuno posustali, što je ipak kvalitetnija momčad Fenerbahcea iskoristila za pobjedu 63:71. Bojan Bogdanović predvodio je pobjednike sa 17 ubačaja, čemu je pridodao pet skokova, dvije asistencije i blokade te dvije krađe, dok je Luka Žorić ubilježio osam koševa, dva skoka i dodavanje. Kod domaćina je 15 poena ubacio Duško Savanović, a Zoran Planinić četiri uz po jedan skok i osvojenu loptu.

Rezultati:

Laboral Kutxa – Barcelona 69:80 (San Emeterio 22 p, Pleiss 15 p, 10 sk; Tomić 24 p, 9 sk)

Armani Milano – Unicaja Malaga 70:59 (Langford 29 p; Caner-Medley 18 p)

Panathinaikos – Olympiacos 66:62 (Lasme 18 p, Ukić 14 p; Perperoglou 12 p)

Anadolu Efes – Fenerbahce Ulker 63:71 (Savanović 15 p; Bogdanović 17 p, Kleiza 16 p)

Poredak: 1. Barcelona 7-0, 2. Armani 4-3, 3. Olympiacos 4-3, 4. Panathinaikos 4-3 5. Unicaja 3-4, 6. Fenerbahce 3-4, 7. Efes 2-5, 8. Laboral 1-6

Skupina F

Galatasaray je u Beogradu iskoristio brojne ozljede u domaćem sastavu i unatoč odličnoj partiji Bogdana Bogdanovića slavili sa 70:78. Mladi je šuter Partizana ubacio 23 koša, po 15 koševa i skokova skupio je Joffrey Lauvergne, a kod pobjednika je 18 poena ubacio Henry Domercant.

U prvom današnjem dvoboju sastala su se dva velikana, a trenutno znatno veću kvalitetu dokazali su i pokazali košarkaši CSKA koji su Maccabi ostavili na velikih -35, odnosno 100:65. Ovo je bio drugi najveći euroligaški poraz Maccabija u povijesti, nakon -47 (78:125) protiv madridskog Reala iz daleke 1976. Moskovljani su nadigrali goste u svakom segmentu igre, a posebno impresivni bili su iza crte 6,75 gdje su šutirali sa čak 64 posto uspješnosti. Do pobjede ih je s 22 poena i osam asistencija predvodio Miloš Teodosić, a kod gostiju je 13 poena uz po šest skokova i dodavanja ubilježio Joe Ingles.

Bayern je u svojoj dvorani protiv Lokomotiva okrenuo rani zaostatak iz druge četvrtine od 20:39 i do kraja utakmice puno boljom igrom stigao do sasvim zaslužene pobjede. U neizvjesnoj završnici domaćin je ubacio šest slobodnih bacanja u posljednjih 15 sekundi, tako da ruskom sastavu nisu pomogle ni dvije trice postignute u tom istom razdoblju. Do konačnih 82:79 Bavarce je s 18 ubačaja predvodio Malcolm Delaney, a kod gostiju se najviše istaknuo naš Kruno Simon s 19 poena, šest skokova, četiri asistencije i dvije ukradene lopte.

U posljednjoj utakmici sedmog kola madridski je Real relativno lagano stigao do uvjerljivih 108:72 protiv Zalgirisa. Kraljevski klub dominaciju je uspostavio od samog početka susreta, a o kakvoj se utakmici radilo dovoljno govori podatak da su Madriđani već do poluvremena ubacili 60 poena. S 20 poena kod domaćina se istaknuo Rudy Fernandez, a kod gostiju s 15 Robertas Javtokas.

Rezultati:

Partizan – Galatasaray 70:78 (Bogdanović 23 p, Lauvergne 15 p, 15 sk; Domercant 18 p)

CSKA Moscow – Maccabi Tel Aviv 100:65 (Teodosić 22 p, 8 as, Weems 16 p; Ingles 13 p, 6 sk, 6 as)

Bayern Munchen – Lokomotiv Kuban 82:79 (Delaney 18 p; Simon 19 p, 6 sk)

Real Madrid – Zalgiris 108:72 (Fernandez 20 p, Llull 15 p, 9 as; Javtokas 15 p)

Poredak: 1. CSKA 6-1, 2. Real 6-1, 3. Maccabi 5-2, 4. Galatasaray 3-4, 5. Lokomotiv 3-4, 6. Bayern 3-4, 7. Partizan 1-6, 8. Zalgiris 0-7