Euroliga: Partizan pobijedio CSKA, domaćini slavili u skupini E

Četiri utakmice odigrane su u večerašnjem programu Eurolige. Sva tri domaćina slavila su u skupini E, a Partizan je u Beogradu s tijesnih 73:72 porazio CSKA u jedinoj utakmici skupine F.

Unicaja Malaga – Fenerbahce Ulker 89:75 (19:19; 37:39; 62:66)

Dragič 24 p; Mahmutoglu 19 p, Kleiza 17 p, McCalebb 16 p, 8 as

Do velike pobjede stigli su košarkaši Unicaje na domaćem terenu u Malagi, gdje su sa 89:75 bili bolji od favoriziranog Fenerbahcea i tako ubilježili drugo slavlje u drugom krugu, dok je turski sastav još uvijek na nuli u rubrici pobjeda.

Domaćin otvara utakmicu vodstvom 8:1, ali hrvatski dvojac Bojan Bogdanović i Luka Žorić s pet uzastopnih poena vraća Fener u utakmicu. Kroz čitavu prvu četvrtinu Unicaja je imala prednost od jedan do pet poena, da bi na koncu Melih Mahmetoglu tricom donio prvo izjednačenje (19:19), kojim se otišlo i na prvi odmor. Novom tricom odmah na otvaranju druge četvrtine Mahmutoglu je gostima donio i prvo vodstvo na utakmici, ali domaćin se ubrzo vraća i u sljedećih nekoliko napada igra se koš za koš. Nakon jednog doskoka pred kraj prvog poluvremena, domaći centar Fran Vasquez iskrenuo je gležanj i morao napustiti igru. To je pomalo šokiralo domaće košarkaše, što gosti iskorištavaju i na veliki odmor odlaze vodstvom 37:39.

Vladimir Štimac i Ryan Toolson početkom nastavka vraćaju momke u zelenim dresovima u vodstvo (42:39), ali tada se raspoloženom Mahmutogluu pridružuje i Bo McCalebb, što gostima iz Istanbula daje krila za preokret i dolazak u vodstvo, koje su održali i do kraja trećeg perioda igre. Konstantne izmjene vodstva obilježile su prvih osam minuta posljednje četvrtine, a tada počinje velika 10:0 serija Unicaje kojom su stigli do velikih 84:75, a u kojoj je ključnu ulogu imao Slovenac Zoran Dragič s jednom tricom i sjajnim zakucavanjem u kontri kojim je podigao čitavu dvoranu na noge i zadao konačan udarac momčadi Željka Obradovića.

Upravo je Dragič s 24 poena bio najbolji pojedinac u pobjedničkim redovima, dok se kod gostiju istaknuo Mahmutoglu sa 19 koševa i pet pogođenih trica iz isto toliko pokušaja. Naš centar Žorić na koncu je ubacio devet koševa, uhvatio četiri skoka, ali i izgubio čak šest lopti, dok je vrlo skromnu partiju od svega četiri ubačaja (šut 2/8) pružio Bogdanović, koji je usput uhvatio tri skoka i udijelio dva asista.

Armani Milano – Laboral Kutxa 83:76 (26:18; 48:38; 63:50)

Jerrells 16 p, Langford 16 p; Nocioni 18 p

Odličnom utakmicom, u kojoj su gostima iz Vitorije dopustili tek početno vodstvo 0:2, košarkaši Armani Milana savladali su Laboral Kutxu i tako stigli do svoje treće pobjede u skupini E.

Dominirali su domaći košarkaši u velikoj većini utakmice, a rezultat se od početka druge do druge polovice posljednje četvrtine kretao između 10 i 17 koševa prednosti na njihovoj strani. Ipak, gosti su se na kraju uspjeli probuditi, a 18 sekundi prije kraja tricom Davida Jelineka i prići na tek četiri poena zaostatka (74:78), ali Daniel Hackett i Keith Langford bili su mirne ruke s linije slobodnih bacanja za konačnu pobjedu Armanija 83:76.

Curtis Jerrells i Langford su sa po 16 poena bili najefikasniji u domaćim redovima, dok se kod gostiju s 18 koševa istaknuo Andres Nocioni.

Panathinaikos – Anadolu Efes 78:64 (23:21; 37:36; 60:54)

Diamantidis 17 p, 9 as, Lasme 16 p, 8 sk; Planinić 13 p

Vrlo dobro drugo poluvrijeme bilo je dovoljno igračima Panathinaikosa da dođu do vrijedne domaće pobjede nad Anadolu Efesom. Na koncu je završilo s uvjerljivijih nego što je izgledalo 78:64.

Domaćin je bio bolji takmac u prvih deset minuta, ali već u nastavku su gosti iz Istanbula vratili utakmicu u egal, pa su se do kraja prvog poluvremena momčadi nekoliko puta izmijenile u vodstvu, za 37:36 nakon prvih 20 minuta. Put Zelenih ka pobjedi započeo je u trećoj četvrtini, kada su u dva navrata stigli i do osam poena prednosti, ali dvoznamenkastu granicu nisu uspjeli prijeći sve do 33. minute kada je Dimitris Diamantidis tricom postavio 65:54. Kada je Duško Savanović tri minute prije kraja goste približio na 73:64, nitko nije mogao ni naslutiti da će to biti posljednji koševi Efesa na utakmici, a domaćini su njihovu napadačku jalovost iskoristili za dolazak na konačnih 78:64.

Sjajni Diamantidis utakmicu je završio sa 17 koševa i devet asistencija, Stephan Lasme dodao je 16 poena uz osam skokova, a naš Roko-Leni Ukić ubacio je šest poena i dodao po dva skoka i dodavanja. Najbolji strijelac gostiju s 13 koševa bio je Zoran Planinić, koji je tom učinku dodao tri skoka, asistenciju i dvije ukradene lopte.

Partizan NIS – CSKA Moscow 73:72 (15:14; 34:35; 50:50)

Bogdanović 27 p; Krstić 27 p, 7 sk, Weems 17 p, 10 as

Tvrda i krajnje neizvjesna utakmica odigrana je večeras u beogradskoj Kombank Areni, a nakon 40 minuta žestoke borbe do pobjede nad jakim CSKA-om košarkaši Partizana stigli su na krilima sjajnog mladog Bogdana Bogdanovića.

Gotovo cijelo prvo poluvrijeme, osim kratkog odvajanja gostiju na +8 (24:32), proteklo je u izjednačenoj igri, ali ipak i u blagoj dominaciji ruskog prvaka i šesterostrukog prvaka Europe. Na otvaranju drugog poluvremena gosti su došli i na +9 (36:45), ali na krilima Bogdanovića crno-bijeli rade seriju 14:3 i dolaze do prvog vodstva nakon početka drugog poluvremena. Koš za koš sa nekoliko izmjena u vodstvu igralo se u posljednjoj četvrtini, a u zadnjih 60 sekundi ušlo se ubačajem Milenka Tepića za 71:70. Na drugoj strani s dva ubačena slobodna bacanja odgovara Sonny Weems, ali na isti način uzvraća ponovno Bogdanović. Do kraja susreta ostale su 24 sekunde, domaći strateg Duško Vujošević odlučio je braniti posljednji napad gostiju i dobro je odlučio, budući da je Weems bio neprecizan sa zvukom sirene.

Bogdanović je na kraju ubacio 27 koševa, a Tarence Kinsey 15 uz sedam skokova. Kod gostiju su se istaknuli Nenad Krstić s 27 koševa i sedam skokova te Weems s double-double učinkom od 17 koševa i deset asistencija.