Euroliga: Rekordi Samarda Samuelsa, vrlo dobri Radošević, Šarić i Tomić

Odigrano je osmo kolo drugog kruga Eurolige. Vrlo dobre individualne učinke ubilježila su trojica hrvatskih košarkaša, a nove je rekorde natjecanja upisao jedan košarkaš Armani Milana. Prvi domaći poraz ubilježio je CSKA, jedini produžetak vidjeli smo u Barceloni, a u derbiju kola Maccabi je savladao Panathinaikos.

Skupina E

Žalgiris je prilično lagano stigao do pobjede nad Galatasarayem. Od 11:1 nakon pet minuta igre do 62:53 sredinom posljednje četvrtine Zeleni su bili u dvoznamenkastom vodstvu, a tih devet koševa razlike na kraju je bilo jedino naoko ozbiljno smanjenje zaostatka gostiju. Do konačnih je 72:59 litavski sastav sa 12 koševa i devet skokova predvodio Paulius Jankunas, dok je za goste 16 poena ubacio Sinan Guler.

Madridski Real uvjerljivo je sa 85:61 slavio protiv jedinog predstavnika ABA lige, momčadi Crvene Zvezde. Beograđani su hrabro otvorili susret i prvu četvrtinu zaključili vodstvom 16:18, ali već do poluvremena stvari za Real sjedaju na svoje mjesto (40:29). Treća dionica protekla je u vodstvu Reala, uglavnom oko desetak poena razlike, kao i prvi dio posljednje četvrtine, da bi serijom 14:2 zadali konačan udarac Crveno-Belima dvije minute prije kraja. Jaycee Carroll sa 17 je poena bio najbolji strijelac Reala, a kod gostiju se sa 21 košem i 13 skokova istaknuo Boban Marjanović.

Iako su bili u prednosti gotovo čitav susret, košarkaši Maccabija tek su u neizvjesnoj završnici odnijeli pobjedu nada Panathinaikosom. Na poluvrijeme se otišlo s lijepih 38:30 za Ponos Izraela, ali gosti iz Atene polako su dostizali zaostatak, pa se u posljednjih pet minuta susreta ulazi s prednošću domaćina 59:58. Ipak, domaćini su ostali koncentrirani i u završnici bili mirne ruke s linije slobodnih bacanja za konačnih 73:70. Jeremy Pargo sa 16 je poena predvodio izraelsku momčad, a isti broj poena za goste je postigao Vladimir Janković.

Barcelona je odigrala odlične tri četvrtine utakmice protiv berlinske ALBA-e i sa 59:46 ušli u, za njih očito laganih, posljednjih deset minuta utakmice. Ali, Berlinčani nisu tako mislili i lagano su stizali prednost Blaugrane, te ih natjerali na neizvjesnu završnicu. U posljednju minutu ulazi se rezultatom 72:69, a 21 sekundu prije kraja Reggie Redding donosi izjednačenje 75:75. Na drugoj strani Juan Carlos Navarro pogađa dva slobodna bacanja i gostima ostaje 12 sekundi za napad, koji domaćin odlučuje braniti, a Leon Radošević tri sekunde prije sirene donosi njemačkom viceprvaku izjednačenje i produžetak. U dodatnih pet minuta momčad Barcelone je pokazala da ipak posjeduje veću kvalitetu i na kraju odnosi pobjedu 92:82. Justin Doellman sa 17 je poena bio najbolji strijelac domaćeg sastava, a poen manje uz pet skokova, tri asistencije i ukradenu loptu ubilježio je naš Ante Tomić. Mario Hezonja nije se upisao u strijelce, ubilježivši po jedan skok, asist i osvojenu loptu. Kod gostiju se s 19 koševa, sedam skokova, tri dodavanja i jednom blokadom istaknuo Radošević, a drugi Hrvat u žutom dresu Marko Banić ubilježio je četiri poena, skok i asistenciju.

Žalgiris – Galatasaray 72:59 (Jankunas 12 p, 9 sk; Guler 16 p, 7 sk)

Real Madrid – Crvena Zvezda 85:61 (Carroll 17 p, Fernandez 15 p; Marjanović 21 p, 13 sk)

Maccabi Tel Aviv – Panathinaikos 73:70 (Pargo 16 p; Janković 16 p, Pappas 15 p)

Barcelona – ALBA Berlin 92:82 (Doellman 17 p, Tomić 16 p; Redding 20 p, Renfroe 20 p, 6 sk, 7 as)

Poredak: 1. Real 7-1, 2. Maccabi 6-2, 3. Panathinaikos 5-3, 4. Barcelona 4-4, 5. ALBA 3-5, 6. Žalgiris 3-5, 7. Galatasaray 2-6, 8. Crvena Zvezda 1-7

Skupina F

Fantastični Samardo Samuels povukao je Armani Milano do pobjede na gostovanju kod Nizhniy Novgoroda i time svojoj momčadi vratio teoretsku šansu da se plasira u četvrtfinale natjecanja. Šminkeri su proveli u dvoznamenkastom vodstvu većinu prvog poluvremena, a domaćini su se u završnici susreta vratili u igru i približili u nekoliko navrata na dva poena zaostatka. Ipak, za potpuni preokret nisu imali snage, pa utakmica završava pobjedom gostiju 76:85. Robusni Jamajčanin Samuels susret je završio s čak 36 poena, što je najviše što je jedan igrač Milana ubacio u ovom natjecanju, te treći najveći broj poena uz rekordnih 14 ubačenih dvica u povijesti TOP 16 natjecanja. Kod domaćina se s 21 poenom istaknuo njihov standardno najbolji igrač Taylor Rochestie.

Malo iznenađenje priredili su košarkaši Fenerbahcea na gostovanju u Moskvi, nanijevši momčadi CSKA prvi ovosezonski domaći euroligaški poraz i tek drugi ukupno. Momčad Dušana Ivkovića bolje se snašla u završnici tijesnog susreta i zasluženo slavila 75:81, pošto su veliku većinu susreta imali rezultatsku prednost na svojoj strani. Andrew Goudelock i Jan Vesely predvodili su pobjednike s po 14 poena, a naš Luka Žorić dodao je šest koševa i pet skokova. Kod domaćina se s 18 ubačaja istaknuo Nando de Colo.

Drugi istanbulski klub iz ove skupine, Anadolu Efes, poražen je na svom parketu od Laboral Kutxe sa 84:87. Gosti iz Baskije odlično su odigrali prvih 20 minuta i na poluvrijeme otišli s velikom prednošću 33:50. Turski je sastav odlično odigrao treću četvrtinu, čak u jednom trenutku i poveo, da bi se u posljednjih deset minuta ušlo rezultatom 63:65. U posljednjoj četvrtini domaćini više nisu prelazili u vodstvo, a tricu za eventualni produžetak promašio je Dontaye Draper. Hrvatski Amerikanac završio je susret s po dva poena i ukradene lopte, tri skoka i šet asistencija, dok je Dario Šarić bio najbolji igrač domaćina s 18 koševa, četiri skoka i po dva dodavanja i krađe. Pobjednike je s 22 poena predvodio iskusni Fernando san Emeterio.

Olympiacos je u Pireju na krilima Vassilisa Spanoulisa u drugom poluvremenu okrenuo vodstvo Unicaje i slavio sa 77:72. Grčki bek susret je završio s 18 poena i deset asistencija, a kod gostiju iz Malage je jedini dvoznamenkasti igrač s 13 ubačaja bio Jayson Granger. Oliver Lafayette je za domaći sastav ubacio šest koševa, uz dva uhvaćena skoka, asistenciju i ukradenu loptu.

Nizhniy Novgorod – Armani Milano 76:85 (Rochestie 21 p, 6 as; Samuels 36 p, 9 sk)

CSKA Moscow – Fenerbahce 75:81 (de Colo 18 p; Goudelock 14 p, Vesely 14 p)

Anadolu Efes – Laboral Kutxa 84:87 (Šarić 18 p; san Emeterio 22 p, Iverson 17 p, 11 sk)

Olympiacos – Unicaja Malaga 77:72 (Spanoulis 18 p, 10 as, Printezis 13 p; Granger 13 p)

Poredak: 1. Olympiacos 7-1, 2. CSKA 6-2, 3. Fenerbahce 6-2, 4. Anadolu Efes 4-4, 5. Laboral Kutxa 4-4, Nizhniy Novgorod 2-6, 7. Armani Milano 2-6, 8. Unicaja 1-7