Euroliga: Sjajna utakmica Tomića, CSKA i dalje bez poraza

Odigrano je i treće kolo drugog kruga Eurolige. Do 13. Ovosezonske pobjede u isto toliko nastupa došli su košarkaši CSKA na teškom gostovanju u Istanbulu, a iz istog grada pobjedu je odnio i Olympiacos. U jednoj od najzanimljivijih utakmica večeri sastali su se košarkaški divovi Maccabi i Barcelona, a najuvjerljivije pobjede upisali su košarkaši Panathinaikosa i Reala.

Skupina E

Branitelj naslova Maccabi iz Tel Aviva u svojoj je dvorani s tijesnih 70:68 savladao Barcelonu, te tako svojim gostima nanijeli teći ovosezonski euroligaški poraz. Maccabi je bio bolji takmac tokom većeg dijela utakmice, vodivši krajem druge i početkom treće četvrtine i dvoznamenkastom prednošću. Početkom posljednje dionice Barcelona dolazi do minimalnog vodstva (55:56), ali domaćini serijom 11:0 ponovno vraćaju utakmicu na svoju stranu, a mirne ruke ostali su i u završnici kada su poenima s linije slobodnih bacanja potvrdili pobjedu. Predvodio ih je sjajni Jeremy Pargo s 20 poena i sedam asistencija, a još bolji je u Barci bio naš Ante Tomić, koji je susret završio s 21 košem, 10 skokova, asistencijom, osvojenom loptom i tri blokade. Mario Hezonja imao je dobar nastup sa sedam koševa, tri skoka i dva dodavanja.

Berlinska ALBA ugostila je Real i odigrala jako dobrih 25 minuta, nakon kojih su vodili sa 40:38, ali tada počinje serija gostiju od 17:4, kojom su potpuno okrenuli rezultat u svoju korist i praktički riješili utakmicu, budući da se domaćini do kraja susreta nisu uspjeli vratiti na jednoznamenkasti zaostatak. Sergio Llull ubacio je 13 poena za pobjednički sastav, jednako kao kod domaćina bivši Mrav Alex Renfroe. Marko Banić i Leon Radošević ubacili su po šest koševa, s time da je Zadranin nadodao po skok i ukradenu loptu, a Petrinjac četiri skoka i krađu.

Bez ikakvih problema Panathinaikos je došao do pobjede nad Žalgirisom. Utakmicu su otvorili s 9:0 u prve četiri minute i ostatak utakmice proveli u uglavnom uvjerljivom vodstvu. Do konačnih 77:58 predvodio ih je Nikos Pappas sa 14 koševa, a poen manje za goste je ubacio Will Cherry.

U naelektriziranoj atmosferi beogradske Kombank Arene Crvena Zvezda ugostila je Galatasaray. Domaći su navijači žarko željeli pobjedu i očito su igrači u svoj toj želji izgorili i podlegli pritisku, što je turski sastav iskoristio za pobjedu 65:74. Ključne su bile kraj treće i početak posljednje četvrtine, a kada je Vladimir Micov gostima tri minute prije kraja donio dvoznamenkastu prednost (56:66), priči je bio kraj. Upravo je Micov s 12 koševa bio najbolji strijelac gostiju, dok je kod domaćina Boban Marjanović ubacio 18 poena.

Maccabi Tel Aviv – Barcelona 70:68 (Pargo 20 p, 7 as, Smith 15 p; Tomić 21 p, 10 sk)

ALBA Berlin – Real Madrid 61:79 (Renfroe 13 p; Llull 13 p, Rodriguez 12 p, 7 as)

Panathinaikos – Žalgiris 77:58 (Pappas 14 p, Gist 13 p; Cherry 13 p)

Crvena Zvezda – Galatasaray 65:74 (Marjanović 18 p, 7 sk; Micov 12 p)

Skupina F

CSKA je odnio pobjedu u Istanbulu kod Anadolu Efesa. Bila je to utakmica u kojoj su domaćini od kraja prvog poluvremena ganjali gostujuće vodstvo, a kada su se konačno približili na minimalnih 64:66, Dontaye Draper radi prekršaj na Milošu Teodosiću, a Thomas Huertel se žestoko buni i kažnjen je tehničkom pogreškom. Tako su  moskovski košarkaši dobili tri slobodna bacanja i loptu sa strane, što su iskoristili za maksimalnih šest koševa i praktički si osigurali pobjedu dvije minute prije kraja. Do konačnih 69:79 Moskovljane su predvodili Nando de Colo s 22 i Aaron Jackson s 21 košem, dok je kod domaćina Stratos Perperoglou ubacio 17. Dario Šarić ubacio je 14 poena, uz tri skoka, asistenciju, osvojenu loptu i tri blokade, a Draper je dodao deset koševa, dva skoka i asist.

Istanbul u ovome kolu nije bio sretan za domaće momčadi, budući da je i Fenerbahce poražen i to od Olympiacosa sa 68:74. Bila je to vrlo dobra predstava u kojoj su domaćini na kraju sami sebi oduzeli pobjedu, budući da nisu pogodili koš u posljednjih minutu i pol, a primili su ih u tom periodu čak devet. Andrew Goudelock bio je jedini raspoloženi u domaćim redovima s 23 poena, ali i promašio je dvije trice na samom kraju susreta. Luka Žorić odigrao je tek tri minute bez učinka. Za pobjednike je Matt Lojeski ubacio 18 poena, a Vassilis Spanoulis 16. Oliver Lafayette igrao je svega četiri minute za učinak od šest poena i jedne asistencije.

Laboral Kutxa u drugih je 20 minuta nadoknadila zaostatak iz prvog poluvremena i savladala Nizhny Novgorod sa 81:74. Do prvog vodstva Baski su došli u 26. minuti, a svoje večerašnje protivnike su slomili u posljednje tri minute kada su ubacili 16, a primili svega četiri poena. Mike James predvodio ih je s 14 ubačaja, a deset više je za ruski sastav ubacio Taylor Rochestie.

Vrijednu gostujuću pobjedu ubilježili su košarkaši Armani iz Milana u Malagi. Serijom 14:2 s prelaska treće na četvrtu dionicu Šminkeri su stigli do vodstva 61:69, nakon čega se Unicaja pokušala vratiti i u jednom trenutku stigla do -1 (69:70), ali više od toga nisu mogli. Goste je do pobjede predvodio Alessandro Gentile s 20 ubačaja, a po 13 poena su kod Unicaje ubacili Jayson Granger i Ryan Toolson.

Anadolu Efes – CSKA Moscow 69:78 (Perperoglou 17 p, 7 sk, Šarić 14 p; de Colo 22 p, 7 sk, Jackson 21 p)

Fenerbahce – Olympiacos 68:74 (Goudelock 23 p; Lojeski 18 p, 8 sk, Spanoulis 16 p, 6 as)

Laboral Kutxa – Nizhny Novgorod 81:74 (James 14 p; Rochestie 24 p, Thompkins 14 p, 6 sk)

Unicaja Malaga – Armani Milano 77:84 (Granger 13 p, Toolson 13 p; Gentile 20 p, Kleiza 15 p)