EuroLiga: Sjajno izdanje Begić nedovoljno za pobjedu Arke u Francuskoj

Arka Gdynia poražena je na gostovanju u Francuskoj kod Basket Landesa rezultatom 79-70 u susretu 5. kola grupe B ženske košarkaške Eurolige.

Prvo poluvrijeme dvoboja proteklo je u potpunom egalu uz minimalnu prednost domaćina na odmoru (40-39). Basket Landes pobjedu je zaradio sjajnom trećom dionicom u kojoj su nošene gromoglasnom podrškom domaće publike Francuskinje odigrale fantastično i ostvarile 17 poena prednosti  (67-50)

Nakon užasno odigrane treće četvrtine gošće iz Poljske u posljednjih 10 minuta ponovno su pronašle ritam igre iz prvog poluvremena, no sve što su uspjele je donekle ublažiti svoj poraz, vremena i prilike za potpuni povratak više nije bilo.

Sophie Elizabeth Cunningham sa 23 poena 7 skokova i 4 asistencije predvodila je francuski tim do pobjede. Odlične su bile još  Marie-Eve Paget sa 13, Marianna Tolo sa 12,  i Regan Magarity sa 11 koševa.

Sa druge strane u redovima Arke naša reprezentativka Ana-Marija Begić odigrala je svoju najbolju utakmicu ove sezone. Za nešto manje od 28 minuta na terenu postigla je  18 poena  imala  7 skokova, jednu asistenciju,  dvije blokade i ukupnu valorizaciju 24. Efikasnija od nje bila je samo Alice Kunek koja je ubacila 19 poena, dok je Marissa Kastanek postigla 12.

Basket Landes – Arka Gdynia 79:70 (24:20, 16:19, 27:11, 12:20)

• Basket Landes:  Magarity 11, Cunningham 23, Cardenal 0, Mason -, Dumerc 0, Tolo 12, Abega 6, Ajemba 4, Roumy 3. Paget 13, Chery 7
  • Arka Gdynia: Kunek 19, Begić 18, Borkowska -, Szymkiewicz-, Lundquist 0, Podgorna 2, Gustafson 6,  Bertsch 7, Kastanek 12, Bernies 6

Nakon pet kola Arka ima jednu pobjedu i 4 poraza te se nalazi na začelju skupine. U šestom kolu (24.11) poljski prvak na svom će terenu dočekati turski Fenerbahce.