Euroliga: Skromni nastupi naših reprezentativaca

Danas su odigrane preostale četiri utakmice drugog kola drugog kruga Eurolige, a od hrvatskih reprezentativaca nismo vidjeli upečatljive partije. U skupini E pobjede su odnijeli gostujući sastavi, a u skupini F domaćini.

Skupina E

Anadolu Efes Istanbul – Unicaja Malaga 72:74 (17:20; 36:37; 59:54)

Hopson 15 p; Dragič 17 p, Toolson 16 p

U tvrdoj i neizvjesnoj utakmici u Istanbulu, u drami koja je trajala do posljednjeg zvuka sirene, bolje su se snašli gostujući košarkaši Unicaje i slavili protiv Anadolu Efesa sa 72:74.

Prvo poluvrijeme proteklo je u konstantnim izmjenama vodstva, a niti jedna momčad nije ostvarila više od pet poena prednosti (početnih 0:5). Ubačajem Frana Vasqueza na veliki odmor otišlo se minimalnom prednošću gostiju iz Malage 36:37.

Početak nastavka domaćin je otvorio serijom 7:0 čime dolazi do na utakmici najviših +6 (43:37). Gosti su se ubrzo trgnuli i do sredine treće četvrtine ponovno preuzeli vodstvo, ali košarkaši Efesa do isteka dionice vratili su prednost, a sa zvukom sirene Zoran Planinić ubacio je dvicu za 59:54, čime se ušlo u posljednjih deset minuta. Potpuno izjednačena posljednja četvrtina kulminirala u posljednjoj minuti u koju se ušlo rezultatom 69:70. Gosti povećavaju prednost pogođenim slobodnim bacanjima Vasqueza devet sekundi prije kraja, uzvraća istom mjerom Scotty Hopson, ali nova dva slobodna bacanja za goste pogađa Ryan Toolson. Do isteka utakmice ostalo je još 5,2 sekundi i gosti fauliraju Jamona Gordona, koji ubacuje prvo i namjerno promašuje drugo bacanje, ali Kerem Gonlum do kraja ne uspijeva pogoditi koš.

Zoran Dragič predvodio je goste sa 17 koševa, a jedan manje dodao je Toolson, dok je kod domaćina Hopson ubacio 15. Planinić je u igri proveo 20 minuta za dva poena i dvije asistencije.

Laboral Kutxa – Panathinaikos 64:72 (17:24; 32:34; 52:48)

Pleiss 17 p; Lasme 20 p, Diamantidis 12 p, 9 as

Nešto manje dramatično bilo je u Vitoriji, gdje je Panathinaikos savladao domaću Laboral Kutxu sa 64:72.

Odmah na početku utakmice gosti iz Atene uspostavili su dominaciju, ali već u drugoj četvrtini domaćini su se počeli vraćati u susret, da bi početkom drugog poluvremena stigli i do prvog vodstva na utakmici. U posljednju četvrtinu ušlo se rezultatom 52:48 koji je postavio David Jelinek ubačajem sa sredine terena.

Ključnom se pokazala serija Zelenih u prvoj polovici posljednje četvrtine, kada su s parcijalnih 17:4 stigli do 56:65 i do kraja utakmice nisu dopustili domaćinima eventualno približavanje.

Stephane Lasme predvodio je Panathinaikos s 20 koševa, a vrlo dobro odigrao je Dimitris Diamantidis s 12 poena i devet dodavanja. Naš Roko-Leni Ukić ubacio je četiri poena, uhvatio tri skoka, ukrao dvije lopte i jednu asistirao u 30 minuta na parketu. Kod domaćina se istaknuo Tibor Pleiss sa 17 koševa.

Skupina F

CSKA Moscow – Zalgiris Kaunas 77:62 (22:14; 37:31; 62:44)

Fridzon 15 p; Dentmon 22 p, 7 sk

U utakmici bez rezultatske neizvjesnosti CSKA je potvrdio status favorita i slavio protiv Zalgirisa sa 77:62.

Niti u jednom trenutku utakmice pobjeda domaćina nije dolazila u pitanje, a rezultat poluvremena 37:31, koji je s dvije uzastopne trice postavio Justin Dentmon, najbliže je što su se gosti iz Zelene šume približili Crvenoj armiji nakon početnih minuta utakmice.

Vitaliy Fridzon bio je najefikasniji strijelac domaćina s 15 poena, dok je kod gostiju Dentmon ubacio 22 uz sedam skokova.

Real Madrid – Galatasaray 89:84 (20:19; 45:33; 66:52)

Carroll 15 p; Erceg 24 p, Akyol 16 p

Košarkaši madridskog Reala stigli su i do 28. uzastopne ovosezonske pobjede, a nova žrtva bio je Galatasaray, koji je poražen sa 89:84.

Unatoč boljem otvaranju utakmice Kraljevskog kluba, gosti su se dobro snašli i serijom 8:0 zaključili prvu dionicu približivši se na samo 20:19. Jedina dva vodstva na utakmici gosti su imali početkom druge četvrtine, nakon čega je domaćin brzo odjurio na dvoznamenkastu prednost, koju je očuvao do posljednje četvrtine.

Lagano opuštanje košarkaša Reala gosti su umalo iskoristili i tricom Endera Arslana približili se na samo -4 (80:76) tri i pol minute prije kraja. Ipak, znatno kvalitetniji domaći košarkaši vratili su se svojoj igri i mirno priveli utakmicu kraju za konačnih 89:84.

Jaycee Carroll je s 15 poena bio najbolji strijelac domaćih, a Dontaye Draper je u osam minuta ubilježio po jedan skok i asist. Kod gostiju se s 24 poena istaknuo Zoran Erceg.