Maestralni Dario Šarić odveo Cibonu do bitne gostujuće pobjede

Cibona u sklopu 16. kola ABA lige gostovala je kod dvanaestoplasiranog mađarskog Szolnokija i istrčala pred dobro popunjene tribine (1500 gledatelja) u dodatno oslabljenom sastavu zbog ozljede leđa Davora Kusa.

Szolnoki Olaj – Cibona 63:64 (15:18; 32:33; 48:50)

Szolnoki: Simon 2, Vojvoda 5, Rakić, Warren 18, Bader 5, Ivosev, Holiday 11, Oliver 6, Milošević 6, Lorant 10.
Cibona: Blassingame 3 (7sk,8as), Šarić 29 (5sk, 3as,3ol), Rozić 7, Jagodić-Kuridža 4, Junaković 4, Gabrić, Demo, Arapović, Mavra 3, Siriščević 6, Planinić 8.

Cibona je startala u petorci Jerel Blassingame, Ivan Siriščević, Marin RozićDario Šarić i Darko Planinić, a domaćin bez najboljih igrača Petera Loranta, Willieja Warrena i Justina Holidayja. Vukovi to koriste i sjajno ulaze u utakmicu s vodstvom od 11:1 uz šest koševa Planinića i pet debitanta Siriščevića, no ulaskom Warrena i Loranta gosti rade veliku seriju i prelaze u minimalno vodstvo. Ipak pri kraju prve četvrtine Cibosi su ponovo stisnuli u obrani i s četiri uzastopna poena Šarića na kraju prve četvrtine vode 18:15.

U drugoj četvrtini u igru ulazi Dominik Mavra koji pogađa bitnu tricu kada Cibona nije poentirala u nekoliko uzastopnih napada, te nakon toga Cibona na krilima probuđenog Šarića ponovo odlazi na osjetniju prednost od sedam koševa u 16. minuti. No Warren pogađa tricu nagazivši liniju što suci nisu vidjeli, a potom krade loptu Martinu Junakoviću i polaže i Szolnoki je opet vrlo blizu.

U čupavoj završnici poluvremena Cibona je uspjela sačuvati minimalnu prednost od 33:32. U prvih dvadeset minuta najefikasniji Cibos bio je Šarić s osam poena, dvije asistencije i ukradene lopte, ali slabim šutom iz igre od 44%, pratio ga je Planinić sa šest poena i tri skoka uz stopostotan šut, a zakazao je Blassingame koji se nije  upisao u strijelce. Najviše problema Ciboni je radio odlični Warren s osam poena i četiri asistencije za dvanaest minuta igre.

U trećoj četvrtini nastavila se tvrda utakmica s malo koševa, ali i greškama sudaca na štetu Cibone, kod neriješenog rezultata Holiday je uputio šut koji je dirao vrh table, suci se nisu oglasili, Szolnoki skače u napadu i Warren stavlja tricu za vodstvo. Uz to su Mađari dobili i par poklonjenih slobodnih bacanja, no to je samo razljutilo Šarića koji je odigrao briljantnih deset minuta postigavši 11 uzastopnih koševa Cibone, ukupno 13 u četvrtini, zabijao je na sve načine: leđna igra, kontra, dvije trice i slobodna bacanja, te vratio Cibonu u prednost od 50:48 na kraju trećeg perioda.

U četvrtoj četvrtini umor stupa na snagu kod Cibosa i Mađari predvođeni nezaustavljivim Warrenom odlaze na velikih osam razlike tri minute prije kraja i činilo se da je to kraj za Zagrepčane. Ali Dario Šarić ovo je odlučio dobiti sam! Daje tricu za minus pet, potom Junaković zabija dva bacanja, nakon toga promašeni napadi Szolnokija, ali trice promašuju indisponirani Blassingame i mladi Junaković. Ali zna se tko će pogoditi, Blassingame pronalazi Šarića u kutu koji 18 sekundi prije kraja pogađa svoju četvrtu tricu iz pet pokušaja i na semaforu stoji 63:63!

Time-out za Szolnoki koji ne uspijeva dobro izvesti aut i lopta je za Cibose koji imaju napad za pobjedu. Gostujući trener naredio je svojim igračima da rade prekršaj i Siriščević pogađa jedno od dva bacanja za minimalnu prednost koja se pokazala ključnom jer je Warren u zadnjem napadu zaustavljen sjajnom obranom Blassingamea i društva, te Cibona odnosi bitne bodove iz Mađarske i ostaje u igri za završni turnir unatoč svim lošim prognozama.

Fantastični Šarić odigrao je najbolju utakmicu od dolaska u Cibonu, zabio je 29 poena uz pet skokova, tri asistencije i tri ukradene lopte za valorizaciju 29! Time je i izjednačio svoj seniorski rekord u poenima, protiv Jollyja je za Zagreb također ubacio 29 poena u proljeće 2012. godina. Nitko od ostalih Cibosa nije bio dvoznamenkast, Planinić je zabio osam poena, Siriščević šest. Kod Szolnokija Warren 18 poena i pet asistencija.