Euroliga: Spanoulis odveo Olympiacos u finale, Real uvjerljiv

Najjače europsko klupsko košarkaško natjecanje – Euroliga, ovog vikenda doživljava svoju kulminaciju u Madridu, gdje se četiri momčadi bore za naslov one najbolje. Danas su se igrale polufinalne utakmice, jedna s infarktnom završnicom, druga u pobjedničkom tonu Reala.

U prvoj polufinalnoj utakmici večeras su se sastali moskovski CSKA i Olympiacos. Utakmicu su obje momčadi otvorile tricom, a ruski je sastav nešto bolje odigranih prvih deset minuta igre kapitalizirao s prednošću 20:17. Atenjani se vraćaju u drugoj četvrtini, u kojoj smo vidjeli čak šest izmjena vodstava, ali na poluvrijeme se ipak otišlo s prednošću CSKA 36:35.

U trećoj dionici ponovno bolja igra Moskovljana, koji na krilima Nanda de Cola sredinom iste odlaze na lijepih +8 (47:39). Do ulaska u posljednjih deset minuta grčki je sastav smanjio na prihvatljivijih 51:47. CSKA je nastavio s boljom igrom i u posljednjoj četvrtini, a četiri minute prije kraja stigli su i do na utakmici najvećih devet poena prednosti (63:54). Međutim, tada kreće show i Vassilisa Spanoulisa. Prvo je tricom pokrenuo seriju, da bi nakon četiri poena Kostasa Sloukasa ubacio novu tricu za vodstvo 63:64 dvije minute prije kraja, a sve začinio novim ubačajem za dva. Kyle Hines i Sonny Weems izjednačuju na 66:66 pola minute prije kraja, a deset sekundi prije sirene Spanoulis ubacuje novu, ovog puta nedostižnu tricu. Do kraja susreta de Colo pogađa dva, Sloukas jedno slobodno bacanje, a Andrei Kirilenko promašuje šut s pola terena i slavlje Olympiacosa moglo je započeti.

Spanoulis je 11 od 13 svojih poena ubacio u posljednje četiri minute, a najbolji strijelac kod pobjednika je s 14 poena uz osam uhvaćenih skokova bio Georgios Printezis. Amerikanac s hrvatskom putovnicom Oliver Lafayette ubacio je tri koša.Kod CSKA se s 18 ubačaja istaknuo de Colo.

Manje napetosti bilo je u drugoj utakmici, gdje je Real, koji je igrao na domaćem parketu, sa 96:87 bio bolji od Fenerbahcea. Izjednačena prva četvrtina, u kojoj je bilo čak osam izmjena vodstava, završila je blagom prednošću turskog sastava 20:21. To je ujedno bilo i posljednje vodstvo igrača Željka Obradovića. Real drugu dionicu otvara serijom 9:0, a do dvoznamenkastog vodstva dolazi već u 14. minuti, kada K. C. Rivers ubacuje za 34:23. Domaćini nastavljaju s furioznom igrom i do kraja prvog poluvremena podižu rezultat na velikih 55:35.

Kraljevski klub serijom 9:2 otvara drugo poluvrijeme i stiže na najvećih 64:37 u 22. minuti. Tu kao da su se već opustili, što gosti koriste i u sljedećih pet minuta serijom 16:3 vraćaju kakvu-takvu neizvjesnost u susret (67:53). Posljednju dionicu novom tricom otvara Rivers za ponovnih 20 poena razlike (79:59). Igrači Reala do konca su susreta mirno održavali sigurnu prednost, a tek je posljednji ubačaj na utakmici, onaj Andrewa Goudelocka, vratio razliku na jednu znamenku, za konačnih 96:87.

Gustavo Ayon je s 18 poena, sedam skokova i šest asistencija bio najbolji pojedinac susreta, a poen manje od njega za pobjednike je dodao Rivers. Za Fener je 26 poena ubacio Goudelock, a 20 je dodao Jan Vesely. Naš Luka Žorić startao je u petorci i za ukupno tek šest minuta provedenih u igri ubacio isto toliko poena, uz po jedan skok i blokadu.

Veliko finale između Olympiacosa i Reala na rasporedu je u nedjelju u 20 sati, a tri sata ranije poraženi polufinalisti upustit će se u borbu za treće mjesto.