Fener teško protiv Unicaje, Realu drugi poraz u sezoni

Odigrano je deseto kolo najboljih šesnaest Eurolige. Fenerbahče je u teškoj utakmici do pobjede došao protiv Unicaje, Milan i CSKA su deklasirali Laboral Kutxu, odnosno Partizan, Maccabi je stigao do sedme pobjede protiv Žalgirisa, a Realu je drugi poraz ove sezone neočekivano nanio Bayern.

Skupina E

Košarkaši Fenerbahce Ulkera vratili su nadu u prolazak u četvrtfinale domaćom pobjedom nad Unicajom, iako im konačnih 69:67 neće biti dovoljno u slučaju bodovnog poravnanja sa španjolskom momčadi, budući da su u Malagi poraženi sa 14 koševa razlike. Prvo poluvrijeme proteklo je u blagoj prednosti domaćina, koji su se najviše odvojili na šest poena prednosti, a na veliki se odmor otišlo rezultatom 33:30. Početak drugog poluvremena igralo se koš za koš, a od kraja treće četvrtine pa do 33. minute gosti rade seriju 15:4 kojom se odvajaju na, za njih najvećih, +9 (47:56). Međutim, domaći se košarkaši tada bude i potom oni rade seriju 18:3, koju ubačajem za 65:61 prekida Mindaugas Kuzminskas. Do kraja susreta Fener je pokušao dignuti razliku, a Unicaja istu smanjiti ili odvesti utakmicu u produžetak, što je rezultirali brojnim pogreškama s obje strane i konačnim rezultatom 69:67.

Kod domaćina su po 13 poena postigli Nemanja Bjelica i Bo McCalebb, Luka Žorić dodao je 11 uz pet skokova te po jednom asistencijom, osvojenom loptom i blokadom, dok je Bojan Bogdanović svih svojih devet poena ubacio u prvoj četvrtini, a skupio je i četiri skoka, tri asista i po jednu ukradenu loptu i blokadu. Kod gostiju je najvećih 13 koševa postigao Kuzminskas.

Armani Milan nije imao većih problema protiv Laboral Kutxe, iako je igrao u gostima. Nakon napete završnice prošli tjedan kada su pobijedili Olympiacos, Talijani su ovaj put utakmicu priveli kraju puno ranije, jer su već na poluvremenu vodili 50:36. Uvjerljivom pobjedom 83:65 nastavili su pozitivan niz na sada već pet utakmica. S druge strane, poraz nije ništa novo Laboral Kutxi, koja je ostvarila samo dvije pobjede u dosadašnjih deset kola Top 16.

U pobjedničkoj je ekipi najbolji bio Curtis Jerrels sa 17 poena, a daleko nije bio ni Samardo Samuels s 15 poena, koji je imao i 4 ukradene lopte. Možemo reći da jedini igrač koji je bio raspoložen kod Laboral Kutxe je bio Tibor Pleiss, koji je zabio nevjerojatnih 30 poena, gotovo duplo više od ostatka cijele momčadi. Uz to je pridodao i 13 skokova te tako ostvario double-double učinak.

Rezultati:

Fenerbahce Ulker – Unicaja Malaga 69:67 (Bjelica 13 p, 9 sk, McCalebb 13 p; Kuzminskas 13 p, 6 sk)

Laboral Kutxa – Armani Milano 65:83 (Pleiss 30 p, 13 sk ; Jerrels 17 p, Samuels 15 p, 4 ol)

Poredak: 1. Barcelona 9-0, 2. Armani 7-3, 3. Unicaja 5-4, 4. Panathinaikos 4-5, 5. Olympiacos 4-5, 6. Fenerbahce 4-5, 7. Efes 2-7, 8. Laboral 2-8

Skupina F

Deseto kolo otvoreno je u Moskvi, gdje je CSKA zadržao prvo mjesto u skupini F visokom pobjedom nad Partizanom 84:52. Gosti iz Beograda dobro su se držali tek prvu četvrtinu, a serijom 16:0 u drugoj dionici domaćini su već tada naznačili da će se srpski predstavnik vratiti kući poražen. U drugom su poluvremenu domaći košarkaši samo povećavali prednost, koja je u jednom trenutku iznosila najvećih +37(80:43). U ruskoj su se momčadi svi igrači upisali u listu strijelaca, a najviše su, po 13 poena, ubacili Vitaly Fridzon i Sasha Kaun. U redovima Partizana jedini je dvoznamenkasti igrač sa 17 ubačaja bio Joffrey Lauvergne.

Maccabi je stigao do svoje sedme pobjede, a iako je Zalgiris odigrao solidnu utakmicu, šansu za pobjedu nisu imali. Litavci su odlično odigrali do dvije minute prije kraja prvog poluvremena, kada se Maccabi odvojio. Kasnije je rezultat bio većinom u dvoznamenkastoj prednosti domaćina, da bi Zeleni u nekoliko navrata u posljednjoj četvrtini priprijetili, ali nedovoljno opasno. Tyrese Rice predvodio je Maccabi sa 19 koševa, a naš Andrija Žižić nije se upisao u listu strijelaca, ali je skupio četiri skoka za 11 minuta. Kod gostiju se sa 14 koševa istaknuo Justin Dentmon.

Zanimljiv susret i napetu završnicu donijela nam je utakmica u Munchenu između Bayerna i Reala iz Madrida. Iako je španjolska momčad u prvom susretu pobijedila s više od 20 razlike, Nijemci su ovaj put pokazali kako i oni mogu biti kompetitivni. U završnici kakvu bi gledao svaki ljubitelj košarke, domaćini su uspjeli izvući pobjedu 85:83 i ostvariti treću pobjedu u posljednja četiri kola. Međutim, ono što je Realu trebala biti pobjeda za kvalificiranje u Final Four pretvorila se u neočekivani poraz. Ovo je madridskoj momčadi tek drugi poraz u ovoj sezoni, a sljedeće kolo dočekuju CSKA – momčad koja im je nanijela prvi poraz. To će ujedno biti i izravna borba za prvo mjesto u ovoj skupini.

Najbolji igrač u dresu Bayerna bio je bosanskohercegovački reprezentativac Nihad Đedović, koji je ubacio 21 poen. Pola koša manje i 6 asistencija zabilježio je Malcolm Delaney koji je, možemo reći, bio heroj utakmice. Kod Madriđana je odličan bio Sergio Rodriguez s 18 poena, zabivši 5 trica i 3 bacanja, a slijedio ga je Ioannis Borousis s 13 poena.

Rezultati:

CSKA Moscow – Partizan NIS 84:52 (Fridzon 13 p, Kaun 13 p; Lauvergne 17 p)

Maccabi Tel Aviv – Zalgiris Kaunas 77:67 (Rice 19 p, 6 as; Dentmon 14 p, 6 sk)

Bayern Munchen – Real Madrid 85:83 (Đedović 21 p, Delaney 20 p, 6 as ; Rodriguez 18 p)

Poredak: 1. CSKA 8-1, 2. Real 8-2, 3. Maccabi 6-3, 4. Lokomotiv 4-5, 5. Bayern 5-5, 6. Galatasaray 3-6, 7. Partizan 2-7, 8. Zalgiris 1-8