Foto, statistika: Cedeviti Kup Dražena Petrovića

Iza nas je i četvrto izdanje Klupskog kupa Dražen Petrović (KDP) kojemu je organizator Projektni tim Kupa, a suorganizator Hrvatski košarkaški savez. Odigrane su tri utakmice, podjeljeno je više priznanjan i nagrada, a i naš portal je dobio prostora u programu da uruči kristalne plakete CROŠARKA MVP najboljim mladim igračima.

Na kraju je Cedevita zahvaljujući seniorima i juniorima slavila i tako postala po drugi puta pobjednik Kupa. Vitamini su do sada igrali u svim finalima, pobijedili su u prvom izdanju Zagreb dok su u slijedeća dva izgubili od Cibone. Ova juniorska pobjeda je ujedno prva KDP pobjeda mlađih kategorija Cedevite na Cibonom.

Prema organizatorovom glasovanju najbolji naš igrač je Dario Šarić koji je dobio više glasova od Bojana Bogdanovića, trener Slaven Rimac ispred Jasmina Repeše, naj navijačka skupina su Smogovci. Priznanja su dobili i Emil Tedeschi (gospodarstvenik), Krešimir Novosel (dužnosnik) i Slavko Cvitković (novinar).

Nakon četiri godine Klupskog kupa na prvom mjestu po ukupnim bodovima je Cedevita (535), druga je Cibona (516), treći Zagreb (461), a dalje slijede Split (386), Zadar, Dubrava…

Po drugi puta naš portal je u sklopu finala Kupa nagrađivao najbolje mlade igrače, a posebno nas vesele odlične igre prošlogodišnjih dobitnika. Mlađekadetski i kadetski CROŠARKA MVP 2013. imali su fantastične učinke,  Antonio Jularić postigao je 31 koš u pobjedi kadeta Cibone dok je Lovro Mazalin bio najbolji u pobjedi juniora Cedevite. Dokaz je to da smo izboru pristupili na pravi način uvažavajući nastupe igrača na Prvenstvima Hrvatske i u reprezentativnim selekcijama te poštujući riječ košarkaških djelatnika koji su dali svoj glas.

CROŠARKA MVP

Tužni smo jer se suorganizator na ružan način pokušao uključiti u našu dodjelu. Umjesto da osobe koje su plačene za promociju HR košarke rade na njezinoj dobrobiti, oni žive u svom svijetu. No, o tome u posebnom članku.

Kadeti, 1:0 za Cibonu: Dulibić nadmudrio Rupčića

Očekivala se puno neizvjesnija utakmica, no ona je u završetku bila jednosmjerna ulica. Ogled je bio odličan, rekli bi s najviše vatre na terenu. Na kraju su mladi Vukovi upisali pobjedu koja im je ostavljala nadu za konačni trijumf. Ipak, svi su računali da je Cedevita veliki favorit u seniorskom srazu i nadu u pobjedu temeljili su na uspjesima mlađih selekcija.

S jedne strane su bili mladi Cibosi predvođeni s Josefom Dulibićem koji ih je vodio i prije dvije sezone u osvajanju naslova prvaka Hrvatske protiv Kvarnera u finalu. Većina igrača su ostala i dalje u momčadi, a napredak u igri je očit, pogotovo 210 centimetara visokog centra Krešimira Nkića.

Cedevitina kadetska momčad doživjela je velike promjene. Iz Zagreba je došao trener Tomislav Rupčić, a i ekipa je kompletno osvježena. Iz Rijeke je tu Antonio Jordano, mladi igrač koji je u Kvarnerovom dresu bio najveća pratnja Ciboni u osvajanju mlađekadetskog naslova prvaka Hrvatske, te Dominik Brajdić. Leon Dubroja je došao iz Stoje dok je iz Prištine pristupio Dino Herz.

[rezultat id=889]

Cibona je vodila cijelu utakmicu i više nego zasluženo ju dobila. Još se do poluvremena očekivalo da bi se Vitamini mogli i vratiti, no furiozan nastavak Cibosa s odlično odigranom obranom, izlazak Dubroje zbog pet i velika dominacija Jularića i Nikića su zaključili utakmicu uz veliku navijačku podršku Aleksandra Petrovića.

Fantastični Nikić i Jularić imali su visoke učinke. Centar Cibone je upisao nevjerojatnih 25 skokova i 21 ubačaj i imao je na kraju obrambeni učinak skoro kao protivnik dok je Jularić uz 31 poen (šut 70%) imao i sedam skokova. Veliki doprinos slavlju su dali i Dino Bistrović (13), Lucijan Matanović (11) te Brođanin Tino Šebalj s 10 skokova.

Kod poraženog Jordano (28p, 9sk) i Dubroja (18p) su postigli 56 od 64 poena ekipe i s takvim učinkom teško je očekivati nešto više od sigurnog poraza.

1:1, seniori: Odlična najava za zagrebačke derbije koji slijede

U sedmoj minuti Marko Arapović je zakucao za 16:4, u 16-oj Roko Ukić je povećao na +21 (35:14) i sve je ukazivalo na revijalnu utakmicu u drugom poluvremenu i sigurnu pobjedu Cedevite.

Međutim, Cibosi su se razigrali, smanjili razliku i samo dvije minute prije kraja nakon trice Ivana Siriščevića digli su svoje navijače na noge, a atmosfera je podsjećala na neka bolja vremena. Nada je ipak trajala 20-ak sekundi jer je Ukić s pet vezanih koševa riješio utakmicu

[rezultat id=890]

Umjesto bolesnog Jasmina Repeše momčad Cedevite s klupe je vodio njegov prvi zamjenik Veljko Mršić:

Ovo je vrlo zanimljivo natjecanje. Kad god pričamo s nekim iz Europe svi govore da bi i oni voljeli imati nešto takvo. Žao mi je što nije bilo više gledatelja. Sraz dvije momčadi koje su obje trebale biti sudionik Eurolige zaslužio je više ljudi u dvorani. Što se tiče seniorske utakmice, mi smo otvorili dosta dobro i došli na dvadesetak razlike, no poslije smo se u drugom poluvremenu opustili. Nemamo još uvijek taj mentalitet da kad osjetimo krv gazimo do kraja. Utakmica je bila zanimljiva i na kraju su odlučivala jedan ili dva napada – rekao je Mršić

Cibosi su pokazali da će svima biti tvrd orah i uz par pravih pojačanja mogli premašiti sva očekivanja koja su uoči sezone stavljena pred ovu momčad. Treba vjerovati Slavenu Rimcu da će u svaku utakmicu ući s namjerom da pobjede. Uostalom, sjetimo se na što je izgledala Cibona kada ju je preuzeo prošle godine, a svi znamo što je na kraju bilo u Beogradu.

Fotogalerija na ovom linku

KDP

KDP

Juniori Cedevite odlučili pitanje ukupnog pobjednika

Vjerojatno je i ulog ovog susreta doprinio tome da utakmica prođe s puno izgubljenih lopti, loših dodavanja i teških promašaja. Pogotovo se to odnosilo na prvo poluvrijeme dok smo u drugom vidjeli bolju košarku.

Cibosi su se više oslanjali na pojedinačne učinke dok je Cedevita imala jaču kolektivnu igru. Tako su Nik Slavica (29), Ante Toni Žižić (23) i Bruno Skokna (13) dali 65 od 78 poena svoje ekipe, a sljedeći je tek Lovro Buljević s 4. Treneru Danijelu Lutzu je za više sigurno nedostajao Ivica Zubac koji tek sljedeći tjedan kreće punim tempom. U ekipi Mladena Starčevića Lovro Mazalin (18) i Bruno Solomun (15) su bili dvoznamenkasti, a i većina preostalih igrača u rosteru je dalasvoj doprinos.

[rezultat id=891]

Zaslužena pobjeda Cedevite, vodili su od 11:10 pa sve do velikog ukupnog slavlja. Na parketu Draženovog doma vidjeli smo dosta novih imena, par njih je očekivano sputala atmosfera i važnost susreta. Sljedeći susreti ove dvije selekcije svakako vrijedi pogledati.

Ugodno sam iznenađen s načinom i otporom koji smo pružili ekipi Cibone, koja ima izvanrednih trojicu igrača Žižića, Slavicu i Skoknu. Mislim da smo se kao tim više izbazirali da izvučemo naš maksimum i došli smo do maksimuma. Jako sam zadovoljan kako smo odigrali utakmicu. Moram pohvaliti sve igrače. Svima sam dao šansu i priliku i nisam toliko gledao rezultat na semaforu. Možda sam s tim nekog iznervirao, ali meni je bilo puno važnije da svako od ove djece osjeti minutu, dvije ili tri terena i da sutra može otići i reći da je natopio dres, makar na tri minute. Dečki su stvarno dali sve od sebe – rekao je trener pobjedničke ekipe Starčević.