OI (Ž): Francuskinje i Ruskinje izborile borbu za finale

Olimpijske igre u Londonu polako se približavaju kraju. Košarkaški turnir za žene došao je do četvrtfinalne faze, a u prvoj su utakmici igračice SAD-a uvjerljivo svladale Kanađanke i plasirale se u polufinale. Ostale utakmice četvrtfinala igraju se kasnije danas.

SAD – Kanada 91:48 (19:8, 42:21, 68:31)

SAD: Taurasi 15, Parker 12, Fowles 12, Moore 11, Catchings 9, Augustus 9, Whalen 5, Cash 3, Bird 2
Kanada: Smith 13, Aubry 10, Pilypatis 6, Achonwa 4, Marphy 3, Philips 2, Gabriele 2, Thorburn 2, A.Tatham 2, T.Tatham 2, Plouffe 2

Kako se i očekivalo nije bilo nikakve neizvjesnosti u prvom četvrtfinalnom susretu na Olimpijskim igrama u Londonu između ekipa Sjedinjenih Američkih Država i Kanade. Amerikanke su uvjerljivo pobijedile Kanađanke 91:48 i svoju su nadmoć demonstrirale tijekom cijelog susreta.

Sve četvrtine riješile su u svoju korist (19:8, 23:13, 26:10 i 23:17), a Diana Taurasi bila je prvo ime susreta s 15 koševa. Sylvia Fowles i Candace Parker zabile su po 12 koševa, a Maya Moor 11.

Kod Kanađanki bolje od ostalih bile su Smith s 13 i Aubry s 10 koševa.

Pobjednice druge četvrtfinalne utakmice Australija – Kina bit će sljedeće suparnice američkim košarkašicama na Olimpijadi u Londonu.

Australija – Kina 75:60 (22:16, 35:36, 55:52)

Australija: Cambage 17, Jackson 12, Batkovic 10, Bishop 9, O’Hea 8, Harrower 6, Screen 4, Jarry 4, Richards 3, Snell 2
Kina: Z. Ma 15, L. Miao 13, X. Chen 9, S. Gao 8, N. Chen 6, X. Song 5, Zhang 4

Teže nego što to konačni rezultat govori Australija je pobijedila Kinu i izborila utakmicu u polufinalu gdje je čeka neprikosnovena SAD, glavni favorit za zlatnu olimpijsku medalju.

Povela je Australija 4:0, Kina je u šestoj minuti uspjela izjednačiti na 14:14, ali je prva četvrtina ipak završila 22:16 za Australiju.

Drugu četvrtinu bolje je započela Kina koja je uspjela stići i prestići Australiju pred kraj prvog poluvremena, kojeg je riješila u svoju korist 36:35.

Treća četvrtina nastavljena je međusobnim izmjenjivanjem u vodstvu jedne i druge ekipe te još uvijek neizvjesnošću koja će ekipa na koncu slaviti. Ipak preko O’Hea i Cambage Australija je uspjela ovaj dio utakmice dovesti do rezultata 55:52 za nju.

Četvrta četvrtina bila je kobna za Kinu koja je gotovo oko tri minute bila bez realizacije. Za to vrijeme Australija je preko Harrower, Cambage i Jackson napravila razliku od desetak koševa te utakmicu ipak uspješno privela kraju i zasluženo izborila polufinale jer je Australija imala bolji šut, više asistencija, bolji skok te manje izgubljenih a više osvojenih lopti.

Cambage, Jackson i Batkovic bile su najefikasnije Australke, a kod Kine Z. Ma i L. Miao.

Turska – Rusija 63:66 (16:23, 28:34, 51:51)

Turska: Yilmaz 22, Vardarli 12, Hollingsvorth 12, Tuncluer 9, Palazoglu 3, Ivegin 3, Caglar 2
Rusija: Hammon 19, Belyakova 10, Vieru 10, Petrakova 10, Osipova 7, Korstin 5, Kuzina 3, Vodopyanova 2

U jako zanimljivom i izjednačenom susretu Ruskinje su se još jednom pokazale previsokom preprekom za ekipu Turske i pobjedom od 66:63 plasirale se u polufinale Olimpijskog turnira.

Kroz cijelu utakmicu je ekipa Rusije imala blagu prednost i na kraju su je uspjele i sačuvati. Prva četvrtina je odmah donijela odličnu igru gdje su se Ruskinje malo bolje snašle i na mali odmor otišle s prednošću od sedam poena. Druga četvrtina je protekla u sličnom raspoloženju samo što su koševi malo teže padali. Na veliki odmor se otišlo rezultatom 34:28 za Rusiju.

Drugo poluvrijeme je odmah donijelo približavanje Turske i tad se vidjelo da bi zadnji napad mogao odlučivati pobjednika ovog susreta. Treća četvrtina je završila rezultatom 51:51. I tad u posljednoj prava drama. Sve do zadnje minute susreta igralo se koš na koš i rezultat je stalno bio izjednačen. No tada Ruskinje predvođene sjajnom Becky Hammon koja postiže koš uz prekršaj trinaest sekundi prije kraja vode 64:62. Promašuje dodatno bacanje a u skoku za loptu ruska igračica radi prekršaj na Hollingsvorth koja pogađa jedno bacanje od dva. Tad Turkinje rade brzi prekršaj na Osipovoj koja zabija oba bacanja za Rusku prednost od 66:63. Turkinje pozivaju time-out i slažu akciju za Vardarli koja šutira tricu sa zvukom sirene i promašuje.

U pobjedničkim redovima najbolja Hammon s 19 poena i 5 asista a najveću pomoć je imala u Belyakovoj, Vieru i Petrakovoj koje su postigle po 10 poena. Kod poraženih očekivano najbolja kapetanica Yilmaz s 22 poena.

Francuska – Češka 71:68 (16:12, 28:28, 41:51)

Francuska: Dumerc 23, Miyem 14, Yacoubu 9, Gomis 9, Ndongue 8, Gruda 6, Laborde 2
Češka: Viteckova 17, Burgrova 16, Vesela 12, Elhotova 12, Kulichova 6, Horakova 3, Bartonova 2

U posljednjem susretu četvrtfinala Olimpijskog turnira za žene reprezentacija Francuske je uspjela pobjediti reprezentaciju Češke i tako izboriti polufinalni susret sa Ruskinjama.

Nakon što su u prvoj četvrtini Francuskinje ostvarile blagu prednost u drugoj Čehinje vraćaju istom mjerom i na poluvremenu je semafor pokazivao 28:28. Vidljivo je bilo da važnost utakmice sputava i jednu i drugu ekipu. Tehničkih grešaka je bilo jako puno.

Početkom treće četvrtine Čehinje rade seriju 10:0 i polako stvaraju zavidnu prednost. Zadržavaju tu prednost do kraja četvrtine i u poljednju četvrtinu ulaze sa komotnom prednošću. Bar se tako mislilo. U posljednjoj četvrtini se dogodio neshvatljiv pad u Češkoj igri. Francuskinje su postale agresivnije i polako topile češku prednost. U 37. minuti Francuskinje hvataju Češku prednost i semafor pokazuje 63:63. Kako su bile u naletu reprezentativke Francuske su nastavile dalje u istom ritmu i sasvim zasluženo slavile rezultatom 71:68.

Kod pobjedničke ekipe ponovno najbolja Dumerc sa 23 poena i 6 asista a njoj uz bok je bila i Miyem sa 14 poena. U poraženim redovima bolje od ostalih su bile Viteckova sa 17 poena te Burgrova sa postignutih 16 poena.