Francuzi preko domaćina do polufinala

U drugom četvrtfinalnom susretu Eurobasketa Francuska je pokazala puno više od domaćina Slovenije i s konačnih 62:72 spremna osvete ulazi u polufinalni dvoboj sa Španjolcima, dok će Slovenija u razigravanje od petog do osmog mjesta, odnosno po minimalno sedmo mjesto koje im donosi nastup na prvenstvu svijeta iduće godine u Španjolskoj.

Slovenija – Francuska 62:72 (12:10; 24:26; 45:50)

Slovenija: Slokar, Lakovič, Balažič 2, Joksimovič 2, Murič, Blažič 8, Nachbar 10, G. Dragič 18, Z. Dragič 12, Lorbek 8, Vidmar 2, Begić.

Francuska: Lauvergne, Batum 14, Diot, Petro 4, Kahudi, Parker 27, Huertel, Pietrus, De Colo 4, Diaw 10, Ajinca 6, Gelabale 7.

Odlično su susret otvorila braća Goran i Zoran Dragič ubacivši prvih deset poena Slovenaca, dok je francuski napad bio nešto raznovrsniji, pa je prvih deset koševa ubacilo četiri različita igrača. Slovenci su imali prednost cijelu prvu četvrtinu i istu zaključili preko Jure Balažiča za 12:10.

Na krilima bolje igre Tonya Parkera Francuzi preokreću rezultat i već početkom druge četvrtine imaju prednost 12:15, a nakon sjajnih zakucavanja Jake Blažiča i Gašpera Vidmara ponovno se budi dvorana u Stožicama. Tada se napokon probudio i drugi francuski as Nicolas Batum i sa pet uzastopnih poena odvodi Tricolore do 19:22, ali već u sljedećem napadu tricom izjednačava Boštjan Nachbar. Novim njegovim poenom Slovenci ponovno preuzimaju vodstvo, ali Boris Diaw i Parker dovode Francuze do vodstva 24:26 pri odlasku na veliki odmor.

Puno efikasnija košarka igrala se u drugom poluvremenu, a nakon početnog ubačaja Nachbara Francuzi rade seriju 10:0 i prvi puta na utakmici odlaze na dvoznamenkastu prednost (26:36). Slovenci odgovaraju tricom Blažiča i s četiri poena starijeg Dragiča, a najviše su se približili na 41:44 dvije minute prije isteka četvrtine, ali Parker sa šest uzastopnih poena (ukupno 12 u četvrtini) vraća Francuzima veću prednost, dok je na rezultat s kraja četvrtine 45:50 postavio Domen Lorbek tricom sa zvukom sirene.

Upravo je Lorbek sa svoja četiri uzastopna poena početkom posljednje dionice držao Slovence na životu, ali koš-faulom i pogođenim dodatnim bacanjem Batuma, te polaganjem Nanda De Cola Francuzi ponovno odlaze na +10 (49:59). Zoran Dragič uzvraća s uspješnom dva plus jedan situacijom, već u idućem napadu njegov brat ponovno dovodi Junake na pet poena zaostatka, a isti igrač tricom dovodi svoju momčad do -4 (57:61), što je najbliže što su se izabranici Božidara Maljkovića uspjeli približiti Francuzima do kraja susreta.

Batum i Parker rutinski su odradili završnicu susreta, ne ostavivši Sloveniji nikakvu nadu u preokret. Konačan rezultat 62:72 postavio je Diaw sa crte slobodnih bacanja.

Parker je s 27 poena bio uvjerljivo najbolji igrač susreta, 14 je kod Francuza dodao Batum, a Diaw deset uz šest skokova, od čega četiri napadačka. Četiri napadačka skoka, a devet ukupno uz šest poena, imao je i Alexis Ajinca koji je odradio sjajan posao u reketu skupljajući odbijance i zadavši mnogo problema Slovencima u branjenju skoka.

Sloveniju je predvodio Goran Dragič sa 18 koševa i šest dodavanja, 12 poena ubacio je njegov brat Zoran, a 10 je dodao Nachbar.

Francuska će tako u petak protiv Španjolaca u polufinalu tražiti osvetu za finalni poraz od prije dvije godine u Litvi, dok će domaćin natjecanja protiv Srbije krenuti u boj za nastup na svjetskom prvenstvu iduće jeseni.