Ispodprosječnu košarku za kriterije prve lige prikazali su večeras Slavonski Brod i Gorica. Možda zbog važnosti same utakmice, no sigurno i zbog nedostatka kvalitete u vlastitim redovima. Ipak, Gorica je bila bolji protivnik i zasluženo uzela bodove, prve prvoligaške i to protiv izravnog konkurenta u borbi za ostanak. Tako bi ova pobjeda mogla imati dodatnu težinu jer, po svemu prikazanome večeras, ne bi trebalo biti upitnika oko toga hoće li se ove dvije momčadi na proljeće naći u Ligi za ostanak.

Slavonski Brod – Gorica 71:72 (16:20; 34:40; 54:61)

Slavonski Brod: Vučić 8, Kljaić 3, Jukić, Čelebija 14, Živković 7, Blažević 9 (7sk), Krstanović 16 (7sk), Cvitanović, Ćubela 12 (8sk), Šamija 2, Karlović, Šebalj.

Gorica: Majcunić 8, Petrović, Rogić 8, Grill, Herendić 4, Kuga 2, Žižić 8 (5sk), Tomić, Gazić 4, Krasić 18, Pašalić 2 (6sk), Primorac 18 (6sk).

Već početne minute dale su naslutiti u kojem će smjeru ići ovaj dvoboj. Goričani su do poena dolazili oslanjajući se na vanjski šut nakon prodora u dubinu reketa, na što brodska vanjska linija jednostavno nije imala odgovora. Rezultiralo je to na kraju s 10 ubačaja za tri poena gostiju iz 27 pokušaja. S druge strane, napad Brođana večeras nije ponudio gotovo ništa u smislu kreacije, a potom i realizacije, promašeno je novih 11 slobodnih bacanja te u svemu ovome možemo tražiti ključne faktore pobjede gostiju iz Gorice.

Do prvog većeg odvajanja Gorica je došla u 13. minuti nakon pet uzastopnih poena Nine Primorca (25:18). Brođani su tricama Kljaića i Živkovića te koš-faula Čelebije uspjeli zadržati priključak, no samo za kratko jer su nakon šest poena Rogića i trice Krasića u 19. minuti, gosti došli do prvog dvoznamenkastog vodstva (40:30). Brođani su ipak bolje odigrali završnicu prvog dijela, a nakon trice Ćubele početkom nastavka smanjili na samo tri koša zaostatka (37:40).

Prva polovica drugog poluvrijeme bila je ujedno i najbolje razdoblje igre Brođana. Tako je koševima Vučića u 24. minuti stiglo poravnanje rezultata (46:46), a na drugoj strani i minuta odmora klupe gostiju. Gorica je u nastavku ponovno nametnula svoj ritam te, nakon ubačaja Primorca, Žižića i dvije trice Krasića, u 29. minuti otišla na plus 11 (61:50). Krasić je ubacio tricu i za najvećih plus 13 u 35. minuti (71:58) pa se činilo da će Goričani zaključiti utakmicu i doći do uvjerljive pobjede. Međutim, brojne pogreške i samo jedno pogođeno slobodno bacanje u posljednjih pet minuta rezultirali su neizvjesnom završnicom.

Brođani su preko borbenog Stipe Krstanovića kreirali seriju 11:1 i došli u situaciju da 15 sekundi prije kraja imaju napad za produžetak. Loptu je primio Ćubela i s distance pogodio koš, međutim, nagazio je liniju za tri poena te je semafor pokazivao 71:72 za goste. Odmah potom, Primorac radi grešku u koracima te su Brođanima ostale svega dvije sekunde za napad i eventualnu pobjedu. Međutim, iz teške situacije šutirao je Krstanović, lopta je ostala na obruču, a bodovi su otišli u Goricu.

Siromašnost večerašnjeg dvoboja odražava se i u podatku da su Brođani šutirali iz igre 28/63 (44%), a Goričani 28/66 (42%). Osim toga, domaćin je imao 15, a gost čak 16 izgubljenih lopti.

Nakon utakmice trener gostiju Zvonimir Kovačević bio je zadovoljan ostvarenom pobjedom: Mogli smo otići na 15-20 razlike i puno ranije riješiti ovu utakmicu, bespotrebno smo se doveli u situaciju da spašavamo pobjedu. No eto, najvažnija je pobjeda, vrlo važna za našu mladu momčad u brobi za ostanak u ligi.

S druge strane, trener Brođana Ivica Burić bio je svjestan da njegova momčad večeras nije izgledala dobro: Moram priznati da smo loše igrali večeras. Nekoliko puta smo se vraćali, no napravili smo nekoliko kardinalnih grešaka. Na kraju je to ispalo i dobro, vratili smo se u utakmicu, no više nismo mogli. Igračima zamjeram nedostatak koncentracije, a to znači: slobodna bacanja i greške u obrani. Toga je večeras bilo previše da bi se dobila jako dobra ekipe Gorice. Kratko smo zajedno, tek četiri tjedna, i normalno je da će biti oscilacija. Ništa, idemo dalje trenirati, hvatati zamah i nadoknađivati ono što smo propustili tijekom ljeta.

Goricu je do povijesne pobjede predvodio najiskusniji dvojac, Nino Primorac i Bariša Krasić, obojica s 18 koševa ubačaja. Kod domaćina najbolji dojam ostavio je Stipe Krstanović s učinkom od 16 koševa i 7 skokova od čega šest napadačkih. Bruno Čelebija je dodao 14, a Ivan Ćubela 12 koševa.

U sljedećem kolu Slavonski Brod je gost riječkog Kvarnera, dok će Gorica prvu pobjedu pred svojim navijačima tražiti protiv momčadi Alkara.